ضایعاتیا
ضایعاتیا
قیمت تیر آهن دست دوم

قیمت تیر آهن دست دوم

امروزه کارشناسانی که در حوزه بازیافت ضایعات فعالیت می کنند به این نتیجه رسیده اند که به کار بردن مواد دست دوم مانند آهن آلات و یا تیر آهن که جزو مهم ترین آن ها می باشد می تواند نتایج قابل توجه و بالایی داشته باشد. همینطور قیمت تیر آهن دست دوم نیر یکی از علت های توجه به این مواد می باشد. در این مقاله سعی داریم شما را با قیمت تیر آهن دست دوم آشنا کنیم.

تیر آهن چیست؟

تیر آهن یکی از مهم ترین و اساسی ترین پروفیل ‌های ساختمانی است که اکثر کارخانه‌ها و پروژه‌های صنعتی از تیر آهن استفاده می‌کنند. استاندارد ‌هایی که کارخانه‌ها بر روال آن کار می‌کنند استاندارد (IPE) است. البته تولیدات محصول ایرانی و اروپایی بیشتر از این نوع استاندارد تبعیت می‌کنند. مهم ترین ویژگی تیر آهن این است که با دقت بالایی ساخته می‌شود یعنی اگر تیر را برش دهیم اندازه باله‌های ان به صورت دقیق به یک اندازه می‌باشد.

تیر آهن چیست؟

استاندارد های تیر آهن

استاندارد های تیر آهن به سه دسته تقسیم می شود:

  • تیرآهن با استاندارد چین و روسیه (INP)
  • تیر آهن با استاندارد ایران و اروپا (IPE)
  • تیر آهن بال پهن (IBP)

INP: ضخامت بال این تیرآهن ذوبی بر خلاف نوع قبل ثابت نیست. ضخامت بال در این تیرآهن با فاصله گرفتن از محل تقاطع بال و جان، با شیب ملایمی کاهش پیدا می کند. همچنین ضخامت جان در این تیرآهن بیشتر از نوع IPE است. این تیر آهن طبق استاندارد کشور چین و روسیه تولید و به بازار عرضه می شود. طول تیرآهن INP نیز ۱۶ – ۸ متر، ارتفاع آن ۶۰۰ – ۸۰ میلی متر و عرض آن ۲۱۵ – ۴۲ میلی متر است.

IPE: در نام گذاری این تیرآهن حرف I به I-section beam، حرف P به parallel flanges و حرف E به European دلالت دارد. به این معنی که سطح مقطع این تیرآهن I شکل است، بال هایی موازی باهم دارد و تابع استاندارد اروپایی است. این تیرآهن در ایران هم کاربرد گسترده ای دارد. مقاومت کششی تیرآهن ذوبی IPE در دو جهت آن متفاوت است. به تیرآهن IPE تیرآهن نیم پهن هم گفته می شود. طول این محصول ۱۶ – ۸ متر، ارتفاع آن ۶۰۰ – ۸۰ میلی متر و عرض آن ۲۲۰ – ۴۶ میلی متر است.

IBP: این نوع از تیرآهن ها را تیر آهن عریض نیز می نامند این تیر آهن ها تفاوتی که با نوع اول دارند این است که طول بالهای آنها نسبت به نوع اول بیشتر است. یکی از نکاتی که در اینجا باید به آن اشاره کرد حرف V و L است که گاهی در کنار تیر آهن های نوع IPB افزوده می شود، حرف V به معنی سنگین بودن و علامت L نشان دهنده سبک بودن تیرآهن می باشد . به عنوان مثال IPBv نشان دهنده تیرآهن عریض سنگین می باشد.

اگر فقط به تیر آهن نگاه عامیانه به عنوان آهن آلات دست دوم بی اندازیم از نگاه ما کالایی غیر قابل استفاده و فرسوده تصور می شود.ولی این موضوع در حالی می باشد که تیر آهن هایی که از لحاظ جایگزینی در سازه ها با مشکلاتی روبرو می شوند و برای مالکان کارایی خاصی ندارد و با همین عنوان دست دوم به فروش می رسد. در نهایت این محصولات را می توان با قیمتی نصف قیمت دست اول محصول خریداری کرد.

اهمیت استفاده از تیرآهن دست دوم

اهمیت و مهم بودن استفاده از تیر آهن دست دوم را می توان از سه منظر مختلف دید و آن را حائز اهمیت دانست. این سه منظر را برایتان شرح می دهیم:

با توجه به اینکه در کشورمان شرایط اقتصادی نابه سامانی وجود دارد اگر از این لحاظ به آن نگاه کنیم بر سایر جوانب دیگر بالاتر بوده و به عنوان بزرگترین دلیل استفاده از این محصول می باشد. به این علت که ارتباط تنگاتنگی بین قیمت نهایی آن با دلار و ارزهای خارجی وجود دارند که متاسفانه آن ها هم روند صعودی و غیر قابل پیش بینی دارد و قدرت خرید را برای افرادی که متقاضی آن هستند سخت کرده است. همچنین نا تمام ماندن پروژه های بزرگ عمرانی و دولتی و خصوصی برای این دلیل می باشد و در پی آن برای کارگران بیکاری را به همراه می آورد.

اهمیت استفاده از تیرآهن دست دوم

دلیل بعدی که می تواند وجود داشته باشد که بعد از شرایط اقتصادی می باشد و اگر این شرایط نبود می توانست اولین دلیل باشد بحث ملاحظات زیست محیطی می باشد. باید به این نکته توجه کنیم که ورود آهن آلات دست دوم به چرخه ی بازیافت و استفاده مستقیم از آن باعث می شود مواد معدنی استخراج شده را کاهش دهد و همچنین از حجم آلودگی های محیط زیست کمتر کند.

سومین دلیلی که وجود دارد این است که اهمیت تیر آهن های دست دوم را باید به صورت اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم به افراد دیگر بیان کرد. این موضوع طبیعی می باشد که راه اندازی هر صنعتی با مکانیزه شدن و به مراتب بالا بردن تجهیزات و اتوماتیک شدن آن ها نیازمند به نیروی انسانی ماهر و مجرب در این زمینه می باشد.

کاربرد تیر آهن دست دوم

همانطور که گفتیم تیر آهن یک مقطع فولادی می باشد که وظیفه ی آن انتقال بار های قائم وارد شده بر مخور خود را به ستون که حکم تکیه گاه را دارد می باشد و همینطور این مقطع به فرم افقی یا کمی شیبدار تولید می شود و تحمل کردن بارهای کششی و فشاری می شود. تیر در سازه ساختمانی انواع مختلفی و همینطور نام گذاری متفاوتی دارد. این تفاوت نیز به این علت می باشد که هر تیری وظیفه ی متفاوت خودش را بر عهده دارد. از انواع تیر آهن ها می توان به تیر اصلی یا شاه تیر ، تیر یا تیرچه فرعی ، تیر های لبه ای ، لایه و نعل در گاهی اشاره کرد. در واقع تیر آهن اصلی یا شاه تیر به سه فرم تولید می شود و به کار می رود که شامل : تیرآهن معمولی تکی یا جفتی ، تیر آهن معمولی با ورق تقویت کننده روی بال های تیر آهن و تیر آهن بال پهن می باشد.

همچنین تیر آهن دست دوم خریداری شده معمولا نیاز نیست که استفاده در کاربرد اولیه خود را داشته باشد. در برخی موارد این تیر آهن در کاربرد اولیه خود برای ساخت و ساز و یا دیگر صنایع و مصارف سازه ای به کار می رود اما به عنوان تیر آهن دست دوم در کاربرد مدنظر مناسب نمی باشد. باید به این نکته توجه کرد تیر آهن دست دوم در مصرف قبلی خود دچار استهلاک می شود و تحت اثر تحمل بار و فشار دچار خمیدگی ، تابیدگی ، زنگ زدگی و به طور کلی دچار تخریب می شود. اگر میزان تخریب کم باشد امکان استفاده در مصرف اولیه خود را البته در سطح پایین تر دارد و یا در بکار گیری مصارف سازه ای مانند سوله ها استفاده می شود.

ولی اگر میزان تخریب آن زیاد باشد تیر آهن دست دوم خریداری شده صرفا تحت عنوان ضایعات خریداری ذوب شده می باشد و دوباره مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین تیر آهن نو و دست اول در ابعاد 6 و 12 تولید می شود و مورد استفاده قرار می گیرد ولی تیر آهن دست دوم معمولا در ابعاد و سایز های کوچکتری موجود هستند و خریداری می شود. در هر حالتی بازرسی و آنالیز تیر آن دست دوم توسط افراد متخصص در این زمینه و وضعیت مقطع فولادی و کاربرد آن در مصارف دیگر و بعدی تعیین می شود و این امر باعث می شود از بروز خسارت های جدی در مصارف مختلف جلوگیری شود. در این میان نکاتی برای تیرآهن دست دوم وجود دارد که باید به آن ها توجه کرد. این نکات عبارتند از:

  • آهن آلات دست دوم و یا قراضه در انواع گوناگونی وجود دارند. این موارد شامل ماشین آلات دست دوم ، دستگاه های فرسوده ، سوله های فلزی ، انواع کابل ، پرس های مستعمل ، آهن آلات ضایعاتی لوله گاری و آب ، کانکس ، کانتینر ، ضایعات ساختمانی و…
  • خریدار نیز باید متناسب با هدفی که از خرید تیر آهن دست دوم دارد بداند که آهن یا قراضه را انتخاب کند.
  • و همینطور از آخرین قیمت آهن در هنگام خرید آگاهی داشته باشید.

کاربرد تیر آهن دست دوم

روش های برش تیر آهن

برش به روش کوپال: در این روش ‌، با استفاده از دستگاه قطع کن سنگین که مجهز به گیوتین مخصوص می باشد ‌، تیر آهن به شکل سرد در امتداد خط شکسته قطع می شود.
برش به روش برنول: برش در این حالت به روش گرم انجام می‌شود . به این صورت که کارگر ماهر برش را با شعله بنفش رنگ قوی حاصل از گاز استیلن و اکسیژن به وسیله لوله برنول انجام می‌دهد .
در این روش ابتدا جان تیرآهن نورد شده با استفاده از شابلن خط می شود . در مرحله بعد برای جلوگیری از تاب برداشتن تیرآهن ، آن را با زدن تک خال جوش در نقاط مختلف روی یک شاسی افقی قرار می دهند .سپس با استفاده از دستگاه برش برنول (شعله گاز استیلن)در امتداد خط شکسته شده شروع به برش می کنند تا پروفیل به دو قسمت بالا و پایین تقسیم شود .

کلام آخر

ممنونم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم بیشتر با تیر آهن دست دوم آشنا شده باشید.

لطفا امتیاز دهید
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *