ضایعاتیا
ضایعاتیا
قیمت انواع فلزات ضایعاتی

قیمت انواع فلزات ضایعاتی

از کسب و کار هایی که از گذشته تا به الان همیشه رونق داشته است خرید و فروش ضایعات آهن می باشد که در واقع این نوع کسب و کار به عنوان بخشی از بازار خرید و فروش آهن به حسب می آید و تابع نوسانات نیز می باشد . افزایش قیمت انواع فلزات ضایعاتی به عوامل مختلفی مانند کیفیت و تقاضای بازار بستگی دارد . قیمت ضایعات آهن مانند دیگر بازار ها به وضعیت اقتصادی کشور بستگی دارد و دارای نوسانات است . عوامل مختلفی بر روی قیمت آهن می تواند تاثیر بگذارد مواردی مانند نوع ، آلیاژ ، جنس و … که بسیار تاثیر گذار بر روی قیمت ضایعات آهن می باشد.

از انواع تقسیم بندی ضایعات آهن می توان به آهن های ضایعاتی پرس شده و نشده اشاره کرد که قیمت ضایعات آهن از این نوع متفاوت است .به رونق بازار مسکن و ساخت و ساز تقاضا برای فلزاتی مانند آهن و مس افزایش پیدا می کند که در این بین با توجه به قیمت بالای آهن و فلزات دیگر به طور حتم خرید و فروش ضایعات آهن نیز افزایش می یابد پس بهترین سرمایه برای کشور ما ضایعات آهن می باشد که قیمت ضایعات آهن برای افراد خریدار ضایعات بسیار مهم است در ادامه قصد داریم شما با ضایعات آهن و قیمت ضایعات آهن آشنا کنیم پس ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

ضایعات آهن چیست ؟

به چدن و فولادی که دیگر قابل مصرف نمی باشد و در تولیدات آن ها دچار عیب هایی شده است را ضایعات آهن می گویند که یکی از مهم ترین و بهترین منابع فلزی می باشد . این ضایعات آهن گفته شده همان ضایعاتی هستند که در اصل مواد دور ریختنی در صنعت ساختمان و یا خودرو سازی ها می باشد . ضایعات آهنی نه تنها بی ارزش و به دور از استفاده نمی باشد بلکه می توانند دوباره آن ها را به چرخه تولید برگرداند که در این صورت به آن ها آهن قراضه نیز می گویند .

ضایعات آهن چیست ؟

ضایعات آهن را به واحد هایی می گویند که مطابق با استاندارد های تولید محصولات نمی باشند و فرآیند تولید را به طور کامل کنار گزاشته و به ارزش یک قراضه و ضایعات آهن فروخته می شود که خریداران بسیاری هم در این زمینه دارند . اگر تعداد و اندازه این ضایعات آهن از حد خود بگذرد و از شرایط عادی بیشتر باشد به آن ضایعات عادی می گوییم و اگر این ضایعات بیشتر از ضایعات عادی باشد آن را ضایعات غیر عادی می گویند . در صورتی که ضایعات دور ریز و یا باقی مانده برش های آهنی باشد زائده آهن نامیده می شود .در ادامه شما را با منابع قراضه های آهنی آشنا می کنیم .

  • قراضه های برگشته از خط تولید
  • قراضه های قابل خریداری

قراضه های قابل خرید : این نوع قراضه ها را از افرادی که این قراضه های را می فروشند می توان خرید که این قراضه های آهن می توانند از وسایلی مانند لوازم های خانگی و یا خودرو تامین شوند و یا این که به صورت صنعتی بوده و از ساختمان های قدیمی باشند . قراضه های قابل خرید نیاز به عملیات آماده سازی خواهند داشت که بتوان آن ها را دوباره استفاده کرد .

قراضه های برگشتی از خط تولید : این قراضه های برگشتی از خط تولید جزو ضایعاتی هستند که از خط تولید برگشته و معمولا از فولاد و نورد سازی به دست می آید . این قراضه های برگشتی از خط بهترین قراضه های می باشند که می توان آن ها را با کمی برش و دست کاری دوباره استفاده کرد .

فرآیند بازیافت ضایعات آهنی

بیشتر جمع اوری ضایعات آهنی در مناطق مسکونی می باشد که پس از جمع آوری ضایعات در یک محیط باز ضایعات آهن را بر طبق وزن به فروش می رسانند . در بازار های جهانی ضایعات آهن قیمت ضایعات آهن بسیار بالا می باشد و برای جدا سازی آن می توان از آهن ربا های بزرگ برای تفکیک قطعات از قطعه های نیمه فلزی استفاده کرد . زمانی که فلزات آهن ربا به هم چسبیده باشند می توان متوجه این موضوع شد که آهن یا فولاد می باشد . این موضوع کاملا درست است که قیمت فلزاتی که غیر آهنی می باشند نسبت به قیمت ضایعات آهن کم تر می باشد .

وسیله های که باقی می مانند مانند برنج ، آلومینیوم و مس می باشند که این فلزات دارای قیمتی بیشتر از فولاد ها و آهن ها می باشند ولی به این موضوع باید دقت کرد که این ضایعات کمتر در بازیافت ها دیده می شوند . همچنین قیمت فلز های غیر آهنی بسیار بالا و پایین دارد و بازیافت کنندگان باید به صورت مداوم قیمت های روز را چک کنند .

فرآیند بازیافت ضایعات آهنی

مزیت بازیافت ضایعات آهن

بازیافت ضایعات آهن می تواند مزیت هایی را داشته باشد که یکی از آن ها مزیت بازیافت ضایعات آهن در محیط زیست است . با بازیافت ضایعات آهن می توان اثرات بسیار زیادی را در سلامتی محیط زیست داشته باشد در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد .

  • استفاده بهینه از انرژی :۷۰ درصد
  • استفاده بهینه از مواد خام : ۹۰ درصد
  • آلودگی هوای کمتر :۸۶ درصد
  • استفاده بهینه در مصرف منابع آبی : ۴۰ درصد
  • کم شدن آلوده شدن منابع آب:۷۶ درصد
  • استفاده بهینه در استفاده از منابع :۹۷ درصد

روش قیمت گذاری ضایعات آهن

روش قیمت گذاری قیمت انواع فلزات ضایعاتی متفاوت است که از طریق این روش ها می توان قیمت ضایعات آهن را مشخص کرد در ادامه شما را با روش های قیمت گذاری ضایعات آهن آشنا خواهیم کرد پس با ما همراه باشید .

  • خرید و فروش آهن آلات در مبدا : در این روش قیمت گذاری ضایعات آهن در محلی که ضایعات آهن وجو دارد خریدار حضور پیدا می کند و با فروشنده در رابطه ناخالصی ، نحوه بارگیری و قیمت نهایی به توافق می رسند که در این روش خرید ضایعات رایج نمی باشد و گاها توسط شزکت هایی که نیاز فوری به ضایعات آهن دارند انجام می شود .
  • خرید و فروش ضایعات به روش تحویلی : در این روش قیمت گذاری ضایعات آهن ، فیمت ضایعات آهن در انتهای کار مشخص می شود به گونه ای که در این روش پس از انجام توافقات اولیه در رابطه با درجه و نوع بار بارگیری انجام می شود و به مقصد انتقال داده می شود . پس از تخلیه بار در مقصد و تعیین درجه بار و ناخالصی قیمت نهایی توسط کارشناسان کارخانه مشخص می شود .

برای اطلاع از قیمت انواع فلزات ضایعاتی می توانید به سایت ضایعاتیا مراجعه کنید .

کاربرد ضایعات آهن

یک قانونی وجود دارد تحت عنوان اقتصاد چرخشی که این قانون این موضوع را بیان می کند که تمام ابزار های ساخته شده باید به شکلی باشند که پس از استفاده دوباره بازیافت شوند یعنی محصولات از حالت بی مصرف بازیافت شده و تبدیل به محصول جدید و قابل استفاده ای شود . ضایعات آهنی یکی از مواردی است که در بازیافت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد .

بازیافت ضایعات آهن از نظر اقتصادی و زیست محیطی بسیار به صرفه است . آهن ضایعات در صنعت ساخت و ساز و پروژه های جاده سازی بسیار مورد استفاده قرار  می گیرد و کارخانه های تولید هم از ضایعات در تولید وسایل نقلیه و خودرو استفاده می کنند .

انواع ضایعات فلزی

ضایعات فلزی : به طور کلی هر چیزی که عمر آن به آخر رسیده باشد و دیگر کاربردی نداشته باشد را ضایعات فلزی می گویند حالا این ضایعات از آهن گرفته تا استیل، چدن، آلومینیوم، مس، برنج، مفرغ، سرب، روی و … . این ضایعات ها هم به صورت خام و هم در قالب محصولاتی مانند باتری، بطری فلزی نوشابه یا حتی موتور ماشین و … هستند هر یک از آن ها با توجه به نوع کاربرد و آلیاژی که در آن به کار رفته است قیمت های متفاوتی را دارند . برای مثال مس خالی ارزان تر از مسی است که به صورت کابل مخابراتی فروخته می شود . حالا اگر این مس به صورت کابلی و قرمز هم باشد گران تر نیز فروخته می شود . برخی از دسته های ضایعات آهن تنوع قیمتی چندانی را ندارند مانند آلومینیوم خشک و نرم که قیمت نرم آن بیشتر است .

انواع ضایعات فلزی

ضایعات غیر فلزی : این نوع ضایعات شامل هر چیز غیر فلزی می باشد که این موضوع هم بازه ی گسترده ای را دارد که این دسته بندی شامل مواردی مانند پلاستیک و پلیمر ، لاستیک، شیشه، کاغذ و کارتن، چوب و تخته، منسوجات و چرم، سنگ و آجر و سرامیک، مواد شیمیایی، روغن، ضایعات کشاورزی و … است . شاید در این دسته آشنا ترین ضایعات برای شما نون خشک باشد که به صورت عمده خرید و فروش می شود .

ضایعات الکترونیک و الکتریکی : هر وسیله ای که با برق سر و کار دارد در گروه ضایعات الکترونیک و الکتریکی قرار می گیرد . حتی برخی از سیم و کابل و باتری ها هم در دسته ضایعات الکترونیک قرار می گیرند . این گروه شامل موبایل و تجهیزات مخابراتی، کامپیوتر و لوازم جانبی، قطعات برقی صنعتی، وسایل برقی خونگی و دستگاه های فرسوده و اسقاطی می شود.

کلام آخر

از این که ما را تا آخر مطلب قیمت انواع فلزات ضابعاتی همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم با ما نیز در میان بگذارید .

1.7/5 - (35 امتیاز)
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *