ضایعاتیا
ضایعاتیا
فروش مس ضایعاتی

فروش مس ضایعاتی

ویژگی منحصر به فردی که فلز مس دارد و دارای آلیاژ های مختلف و گوناگونی می باشد و این آلیاژ ها دارای ویژگی هایی می باشند که همه آن ها در یک ویژگی مشترک هستند و آن ویژگی مقاومت بالا در برابر خوردگی می باشد. ضایعات مس مانند دیگر فلزات قابل بازیافت می باشد و می توان مجددا از آن دوباره استفاده کرد و به چرخه باز گردد. در این مقاله سعی داریم شما را با فروش مس ضایعاتی آشنا کنیم.

مس چیست؟

مس فلزی قرمز رنگ است که قابلیت  هدایت الکتریکی و حرارتی بالایی را برخوردار است. مس یکی از پرکاربرد ترین فلزات در صنعت است و عنصری جامد و دچار آتش سوزی نمی شود و به صورت خالص در طبیعت وجود دارد. نماد آن در جدول تناوبی Cu است. برای اطلاع از قیمت مس ضایعاتی با ما همراه باشید.

تاریخچه مس

فلز مس بسیار ارزشمند و دیرینگی آن بیش از 10000 سال قبل و در واقع به شروع تمدن بشری بر می گردد. فلز مس گران بها و بسیار پرکاربرد و مهم می باشد و معمولا هر کدام از ما در محیطی که زندگی می کنیم نمونه هایی از آن در آن مکان یافت می شود و با آن مواجه می شویم. می توان ساده ترین و در دسترس ترین نمونه ای که وجود دارد را ظروف و اشیای مختلف مسی مانند بشقاب ، کاسه ، قابلمه و یا کابل های مسی نیز وجود دارد. امروزه در جهان توصیه می شود که از نظر بهداشتی و از نظر سلامتی از ظروف مسی استفاده کرد. این موضوع به این دلیل است که از زمانی که بشر به اهمیت بازیافت و بازگشت مجدد این فلز به چرخه تولید رسید خرید ضایعات مسی به عنوان یکی از راه های بهداشتی و مراقبتی نسبت به دیگر فلزات محسوب می شود.

مس چیست؟

کاربرد ضایعات مسی

خرید و فروش ضایعات مسی باعث شد که بخش وسیعی از زنجیره تامین که شامل مصرف کنندگان و صنایع می باشد دوباره از این محصولات بهره مند شوند. شاید در نگاه اول و ظاهری آن تبدیل و فرم دهی این محصول تفاوت داشته باشد ولی کیفیتی که در آن وجود دارد به هیچ وجه تغییری پیدا نمی کند. حتی در این زمینه فلزات مسی که بعد از خرید ضایعات آن و بازیافت مجدد آن وارد بازار می شوند و عرضه می گردند از بسیاری از جهت ها مانند خالص بودن آن مورد استقبال بیشتری از سمت تولید کنندگان قرار می گیرد

. با این وجود ضایعات مسی می توانند در سطح کشور برای اشتغال زایی و کسب درآمد به چرخه تولید باز گردند و این نکته حائز اهمیت می باشد که این فلز گران بها فرصت های بیشماری را در پی دارد. ضایعات مسی معمولا در لوله های مسی، کابل ها و انواع ظروف و قطعات الکتریکی در سیستم های تهویه و رادیاتور اتومبیل و یا سیم پیچ ها و خطوط انتقال مورد استفاده قرار بگیرد. ضایعات مسی را می توان به عنوان ضایعات الکتریکی هم استفاده کرد و یکی از مهم ترین منابع و موارد تامین مس محسوب می شود. همچنین ضایعات مسی به صورت ورق مسی و یا مفتول نیز از دیگر روش های دسترسی و خرید ضایعات مسی به شمار می آید. چرخه تولید و بازیافت این فلز را می توان این گونه دید که معمولا 30 درصد آن در جهت مصارف خانگی و 70 درصد و مقدار بیشتر آن در صنایع مختلف کاربرد و استفاده می شود.

روش بازیافت این فلز به این صورت می باشد که بعد از خرید ضایعات مسی و پاکسازی و جداسازی این فلز با روش های گوناگون جداسازی و خرد کردن و جداسازی از طریق هوا برش و روش های تبریدی انجام می شود و در آخر مس مجددا تجدید می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. از لحاظ کیفیت و رتبه بندی نیز کابل های مسی مورد نیز در قطعات الکتریکی و خطوط انتقال کیفیت خالصی بیشتری در مقایسه با کابل های مسی مخابراتی دارند. فلز مس به دلیل تجزیه ناپذیر بودن مورد بازیافت قرار می گیرد و می توان گفت که دور ریز این محصول در حد صفر می باشد.  در واقع برای تولید این قطعات و کابل و سیم های مسی از فلز استثنایی و پر کاربرد استفاده می شود. می توان این موضوع را به این صورت گفت که هر یک از صنایع برق و مخابرات و دیگر صنایع مربوطه با این فلز می تواند از بازیافت و خرید ضایعات مسی اثر پذیر باشند.

ضایعات مسی و ویژگی آن

خرید ضایعات مسی می تواند علاوه بر ایجاد یک فرصت مناسب برای تداوم بخشی صنایع مربوطه باشد همچنین می تواند زمینه اشتغال زایی و کارگیری را فراهم کند. صنعت مس به ویژه در صنایع دستی در طول تاریخ از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. همانطور که گفتیم این فلز با ارزش در ظروف و اشیا به جا مانده از دوران تاریخی کاربرد داشته است و این نشان می دهد که این فلز گران بها و باارزش بسیار با اهمیت می باشد و می توان فرهنگ و هنر یک سرزمین را در شکل های مختلفی که بر جای مانده نشان دهد. ولی می توان گفت که ویژگی منحصر به فرد و عالی که این فلز دارد در بازار صنایع دستی و بازار مس گران نیز بیشتر از هر فلز دیگری استفاده می شود. در این بخش مهم ترین ویژگی های فلز مس که آن را نسبت به سایز فلزات دیگر برتری می دهد را بیان می کنیم:

  • انعطاف پذیری و ماندگاری بالا
  • قیمت مناسب خرید ضایعات مسی
  • دسترسی آسان
  • عدم اثرات مخرب زیست محیطی
  • توان رقابت در بازار تولید و فروش

کاربرد ضایعات مسی

روش بازیافت ضایعات مسی

بازیافت ضایعات مسی به روش سمانتاسیون: در این روش با استفاده از رسوب مس در داخل محلول تشکیل شده از پساپ های اسید کاری می توان پودر مس را با عیار بالا استخراج و جدا کرد در واقع این روش می تواند روش بازیافت شیمیایی عنوان کرد و هنگامی که ضایعات به دست آمده به شکل پودر و یا خرد شده در می آیند و دیگر فلزات گران بها مانند نقره و در برخی موارد طلا از ضایعات جدا می شوند و باقیمانده فروش مس ضایعاتی از این طریق جدا و استخراج می شود.

بازیافت فروش مس ضایعاتی به روش دستی: در برخی موارد جدا سازی قطعات مسی از دستگاه ها و قطعات الکتریکی با استفاده از ابزار های ساده انجام می شود که به آن روش دستی می گویند.

بازیافت فروش مس ضایعاتی به روش قالکاری: این روش قطعات مسی الکتریکی  و هر نوع مس جدا سازی شده را در کوره های مخصوص می ریزند و بعد از رسیدن به نقطه ذوب به صورت شمش های مخصوص قالب ریزی می کنند.

اهمیت ضایعات مسی

صرفه اقتصادی: بازیافت ضایعات مسی نیاز به انرژی زیادی همانند بازیافت فلزات دیگر ندارد. بر اساس تحقیقات و محاسباتی که انجام شده فقط با مصرف ۱۰درصد از انرژی می توان این فلز سرخ رنگ ‌و‌ محبوب و پر اهمیت را بازیافت کرد و به چرخه ی تولید برگردانیم.

قیمت مناسب: قیمت فلز مس که در رتبه ی سوم تا چهارم رنکینگ های جهانی قرار دارد می تواند یکی از دلایل سرمایه گذاری به جهت خرید و بازیافت این فلز باشد. این نکته را باید به یاد داشته باشیم که تولیدات مسی در مقایسه با سایر فلزات قیمت برابر و در نوع خود مناسب تر هستند و می توان هم خریداران و هم تولید کنندگان را در این داد و ستد پیوند دهد و اهمیت ضایعات مسی را بیشتر ثابت کند.

کاربرد های گوناگون: یکی دیگر از اهمیت های ضایعات مسی باز تولید و بازگشت آن به چرخه ی دوباره تولید و در مصارف مختلف می باشد شما می توانید کاربرد این فلز را در تاسیسات و نیروگاه ها ، خطوط انتقال نیرو و کابل های برق و مخابرات یا حتی لوازم خانگی مشاهده کنید این یعنی از بزرگترین محصولات و کوچک ترین آنها مانند ظروف آشپزخانه کاربرد دارد و این چیزی نیست جز کاربرد فلزی به نام مس. هرچند این فلز با توجه به درجه های خالصی آن در هر مصارفی استفاده می شود و‌‌ می تواند کاربرد های متعددی داشته باشد علاوه بر این ها در نوع خود با سایر فلزات دیگر بی نظیر و بی مانند می باشد.

قابلیت بازیافت مس: این نکته مهم را در نظر داشته باشید که بکی از اهمیت های خرید ضایعات مسی بازیافت مجدد و دوباره آن است. این به گونه است که حدود ۹۰ درصد از این فلز قابلیت تجدید پذیری ‌دارد و در تولید مختلف استفاده می شود. این رقم یعنی ۹۰ درصد از سایر فلزات دیگر کمتر بوده و به همین دلیل مقرون به صرفه و ‌کم هزینه بودن آن از نظر بازیافت را نمی توان  تکذیب و ‌انکار کرد.

روش بازیافت ضایعات مسی

زیست محور بودن ضایعات مسی: خوشبختانه فلز مس ‌در چرخه طبیعت فلزی سبز و به اصطلاح زیست دار طبیعت شناخته شده این و علاوه بر این زیست محور بودن این فلز می توان اهمیت ضایعات آن را بیشتر مشخص کند و بازیافت مجدد این فلز هم گامی ‌برای ثابت کردن از این طریق ادعا می باشد.

کاربرد ضایعات مسی در صنایع الکتریکی

در طی سالیان دراز و طولانی این فلز یکی از فلزات هدایت کننده و انعطاف پذیر می باشد و در این زمینه صنایع الکتریکی از این مزیت به بهترین وجه بهره برداری می شود و این فلز نقش به سزایی در این زمینه را ایفا می کند. کاربرد های ضایعات مسی در صنایع و تجهیزات به شکل استفاده از این مواد در کابل های مسی و خطوط انتقال نیرو می باشد. بخش دیگری از مس های بازیافت شده در ترانسفورماتورها و دستگاه های الکتریکی و پر کاربرد استفاده می شد. امروزه معمولا سیم پیچی های مورد استفاده در الکتروموتورها از همین فلز پرکاربرد تولید و به بازار عرضه می شود.

کلام آخر

ممنونم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم بیشتر درباره فروش مس ضایعاتی آشنا شده باشید.

لطفا امتیاز دهید
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *