ضایعاتیا
ضایعاتیا
قیمت ضایعات آهن

قیمت ضایعات آهن

قیمت ضایعات آهن

معمولا ضایعات آهن و دیگر فلزات مدام در حال تغییر هستند به همین دلیل به طور قاطعانه نمیتوان گفت که ضایعات آهن چه قیمتی است . میتوان آهن را از مواد به عنوان ماده اولیه فولاد و برخی از محصولات فلزی و آهنی دانست به همین دلیل اهمیت این محصول دو چندان میشود.  ضایعات اهن به نوع و درجه ضایعات هم بستگی دارد برای مثال قیمت ضایعات درجه یک با ضایعات درجه دو و سه برابر نیست و هر یک با دیگری متفاوت است . ضایعات آهن مواردی هستند که کمتر دور ریخته میشوند و بیشتر برای ساخت قطعات و محصولات دیگر استفاده میشود.

به طور قاطعانه نمیتوان  ضایعات آهن را گفت اما بالاترین قیمت در بازار اهن قیمت ضایعات درجه یک است سپس بر اساس درجه قیمت هم پایین می آید. ضایعات درجه یک شامل بدنه های اتومبیل و در و پنجره ای قوی و محکم هستند به همین دلیل از قیمت بالایی برخوردار هستند اما ضایعات درجه دو و سه شامل میلگرد ها و بدنه دوچرخه و فلزات نازک و آهن های با استحکام کمتر هستند.

 

قیمت ضایعات آهن

 

ممکن است که برخی از آهن ها چند بار بازیافت شوند و به شکل های مختلفی در بیاید به همین دلیل امکان پایین بودن قیمت هم بسیار است. معمولا کارشناسان اقتصاد کشور و روز های سخت نرخ آهن به همراه تورم بالای 30 درصد را پیش بینی میکنند. در واقع پیش بینی قیمت آهن و میلگرد به موفقیت و عدم موفقیت دستورالعمل تنظیم بازار فولاد در  تنظیم بازار فولاد در تعدیل قیمت ها خواهد داشت.

این را از یاد نبرید که تمامی مواد لوازم مصرفی ما قایل بازیافت هستند که ضایعات بر خلاف زباله ها ارزش پولی بسیار بالایی دارند به ویژه ضایعات فلزی و ضایعات آهن . یک نکته بسیار مهمی که اکثر مردم از آن بی خبر هستند این است که میتوان بسیاری از ضایعات و آهن فلزی را در همه جای دنیا به صورت نقدی خریداری کرد.

در برخی مواقع ضایعات آهن را به حالت بی مصرفی در می آیند و سپس بعد از بازیافت به شکل محصولی جدید در می آیند که میتوان از آنها استفاده کرد اما این را از یاد نبرید که این نوع آهن ها را میتوان به قیمت روز بازار اهن به خرید و فروش رساند. معمولا این نوع ضایعات در حیاط ها و انباری های مخصوص نگهداری میشود که به آنها انبار ضایعات گفته میشود.

در مواقعی که فرد سعی دارد به این انبار ها برای خرید آهن بروند در ابتدای ورود از آنها تعهدی دزیافت میشود که مسئولیت هر گونه حادثه بر عهده مشتری است.

 

قیمت ضایعات آهن بر چه اساس است؟

ارزش هر قطعه اب شده آهن قراضه یا ضایعات آهن دقیقا بر اساس همان چیزی است که کوره ذوب برای آن می پردازند. اگر قطعه ای آهن از چند فلز گوناگون تشکیل شده باشد قیمت ارزان تری دارد چرا که نا خالصی بیشتری دارد و این موضوع را از یاد نبرید که ضایعات فلزی دارای خطرات فراوانی هستند به همین دلیل امکان وجود فلزات با خواص رادیو اکتیو که میتواند منجر به مرگ و میر و آسیب های جدی در محیط زیست شوند به همین دلیل میتوان  ضایعات آهن را بر این اساس هم سنجید.

قیمت ضایعات بستگی به زمان و مکان های مختلف دارد و مدام در حال تغییر است و نمیتوان قیمت ثابتی برای ضایعات آهن گفت اما عوامل مختلفی مانند قیمت بازار و ارتباط مستقیم فروشنده و خریدار در ضایعات آهن بسیار موثر است. بازیافت ضایعات فلزی به دلیل تاثیر چشم‌گیر در کاهش هزینه‌های تولید و حفاظت از محیط زیست از ارزش ویژه‌ای در کشور و همچنین فعالان این حوزه برخوردار است. به همین دلیل وجود یک مرجع به‌روز قیمت برای قراضه آهن و فلزات دیگر ارزش بسیاری به همراه خواهد داشت.

عوامل بسیار زیادی در  ضایعات آهن از جمله جنس ، نوع آلیاژ ، روش بسته‌بندی بر نرخ این محصولات تاثیر می‌گذارند؛ البته قیمت روز ضایعات را می‌توانید در جدول مربوط به هر کدام از انواع آن مشاهده کنید. آهن ضایعات پرس شده و پرس نشده یکی از انواع دسته‌بندی این محصول به حساب می‌آیند و قیمت درب کارخانه هر یک از انواع متنوع این محصولات متفاوت است.

 

قیمت ضایعات آهن بر چه اساس است؟

 

افزایش یا کاهش ضایعات آهن

قیمت ضایعات آهن معمولا در حال چرخش است و کاهش یا افزایش میابد. امروزه به دلیل پیشرفت صنعت قطعه های پیشرفته تری از آهن و ضایعات آهن و دیگر فلزات به وجود آمده است .در رخی مواقع ضایعات درجه یک جمع آوری میشوند و سپس ذوب میشوند و به شکل قطعه های مختلف آهن در آورده میشوند که این نوع آهن ها از قیمت بسیار بالایی برخوردار هستند و به صورت افزایشی قیمت هستند .

اما در برخی مواقع دیگر برخی ضایعات زنگ زده و آهن های بی مصرف هستند که ذوب میشوند و به قطعه های جدید ضایعات آهن در آورده میشوند که کمتر مورد استفاده قرار میگرند و قیمت پایین تری هم نسبت به دیگر ضایعات آهن دارند که این نوع ضایعات به صورت کاهشی قیمت هستند.

این را در نظر داشته باشید که قیمت هر کیلو ضایعات آهن تا زمانی برابر است که تمامی ضایعات آهن از یک درجه باشند و کیفیت مناسبی داشته باشند تا بتوان آنها را با یک قیمت به خرید و فروش رساند و قیمت افزایشی یا کاهشی نباشد در غیر این صورت امکان تغییر و یکی نبودن ضایعات آهن بسیار است.

از مزایای این گزینه میتوان گفت فردی که قصد دادر ضایعات آهن خریداری کند تا با این ضایعات ساخت و ساز و دیگر کار ها را انجام بدهد بیشتر به سمت ضایعات درجه یک و قیمت افزایشی میرود تا بهترین جنس را انتخاب کرده باشد اما در مواقعی که فرد سعی دارد تنها خرید و فروش این کار را انجام دهد میتواند به راحتی از ضایعات درجه دو و سه و کم هزینه تر استفاده کند.

ممکن است که برخی از فروشندگان ضایعات درجه یک و دو سه را به یک قیمت به فروش برسانند پس بهتر است از خرید و یا فروش خود مطمئن شوید.برخی از ضایعات آهن دارای آلودگی و کثیفی های بسیتری هستند که نیاز به پاک سازی دارند و بعد از پاکسازی و از بین بردن آلودگی ها میتوان از آنها استفاده کرد اگر این ضایعات همانطور که هستند مصرف شوند میتوانند عامل آلودگی و میکروب ها باشند و موجب مشکلات جدی تری شوند بهتر است این ضایعات را بعد از تمیز شدن و از بین رفتن آلودگی ها خریداری کنید.

بازیافت آهن چه تاثیری در قیمت دارد

بازیافت آهن میتواند تاثیر بسیاری در قیمت ها داشته باشد برای مثال اگر ضایعات آهن بازیافت شودن و سپس باز هم به شکل جدید آهن در می آیند و میتوان از این نوع آهن ها برای ساختمان سازی هم استفاده کرد به همین دلیل ضایعات آهن بعد از بازیافت ممکن است که افزایش یابد اما در برخی مواقع دیگر هم امکان کاهش قیمت پس از بازیافت بسیار است .

علاوه بر همه این ها بازیافت ضایعات آهن باعث عوامل مهمی از جمله :

  • صرفه جویی 70 درصدی در مصرف انرژی
  • کاهش آلودگی هوا ، آب و منابع آبی
  • مهم ترین عامل در حفظ و سلامت محیط زیست
  • صرففه جویی در مصرف ذغال سنگ

علاوه بر این ها فلزات دیگری هم وجود دارد که بازیافت آنها ویژگی هایی دارد که شامل :

  • بازیافت هر تن فولاد معادل هزار و پانصد کیلوگرم و آهن صرفه جویی در مصرف ذغال سنگ
  • بازیافت هر کیلو گرم آهن و فولاد معادل پنجاه و سه کیلو گرم سنگ آهک به وجود می آورد

 

بازیافت آهن چه تاثیری در قیمت دارد

 

همانطور که میدانید ضایعات دارای چند درجه و رتبه هستند که با توجه به درجه ها قیمت آنها هم مشخص میشود. ضایعات درجه یک ضایعاتی هستند که از لوازم موتور های سبک و سنگین تشکیل شده اند که شامل ورق های روغنی سیاه و بدون زنگ زدگی هستند و قیمت بیشتری نسبت به بقیه ضایعات دارند .

ضایعات درجه دو ضایعات و قراضه های در و پنجره و تنه دوچرخه و موتور سیکلت و… هستند که قیمت مناسب تری نسبت به ضایعات آهن درجه یک دارند و اما ضایعات درجه سه ضایعاتی هستند که اغلب زنگ خورده و حلب های بهداشتی هستند و ضایعات درجه آخر ضایعاتی هستند که شامل عناصر از جمله کروم و نیکل و آلیاژ هستند که این نوع ضایعات از اهمیت و قیمت کمتری بر خوردار هستند.

شاید برای شما سوال باشد که پس از ذوب ضایعات آهن و در آوردن آنها به شکل های دیگر چگونه میتوان نوع درجه آنها را تشخیص داد؟ شما میتوانید با مرغوب بودن جنس و رنگ و شکل ضایعات آهن را بشناسید.

بهتر است قبل از خرید و فروش ضایعات آهن یک سری به بازار آهن بزنید و از قیمت ها و کیفت ها اطلاعات کافی بدست اورید و سپس به خرید و فروش ضایعات آهن بپردازید. با خرید و فروش ضایعات آهن میتوانید نقش بسیار مهمی در حفظ محیط زیست و کاهش مصرف انرژی های مصرفی داشته باشید.

 

کلام آخر

از ایکه تا آخر این مقاله ما را همراهی کرده اید از شما سپاسگزاریم . امیدوارم توانسته باشیم مطالب مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم. لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

لطفا امتیاز دهید
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *