ضایعاتیا
ضایعاتیا
قیمت آهن میلگرد

قیمت آهن میلگرد

ساختمان سازی امروزه بسیار پیشرفت کرده است و هر چه به جلو حرکت می کنیم نیاز ها بیشتر می شود ، یکی از مهم ترین وسیله ها در ساختمان سازی آهن میلگرد می باشد . ساختمان ها برای این که استحکام و مقاومت بالایی را داشته باشند نیاز به یک سری ابزار هایی دارند که در این میان می توان به نقش میلگرد در بتن اشاره کرد . نقش این وسیله در بتن برای داشتن یک ساختمانی محکم و مقاوم بسیار مهم است . بتن بدون میلگرد هیچ کاربردی ندارد و در ساختمان سازی به کار گرفته نمی شود و به همین دلیل است که در ساختمان سازی برای افزایش مقاومت بتن به روش های متعدد میلگرد را جایگذاری می کنند .

در ادامه مطلب شما را با قیمت آهن میلگرد و انواع آن آشنا خواهیم کرد پس با ما همراه باشید .

میلگرد چیست ؟

برای این که از نقش میلگرد در بتن آشنا شوید باید ابتدا با میلگرد آشنا شوید . آهن میلگرد یک نوع میله فولادی است که در سایز های مختلفی تولید و ساخته می شوند و برای بتن ریزی در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد . در بیشتر سازه هایی که به دست انسان ها ساخته می شود از میلگرد برای استحکام بنا استفاده می شود .

با این که بتن از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و در برابر نیرو و فشار های زیاد مقاومت بسیاری دارد و برای خرد کردن این ماده نیاز به نیروی فشار قوی بسیاری دارد اما یک نقطه ضعفی هم دارد . بتن مقاومت بسیار زیادی در برابر نیرو های کششی و چرخشی را ندارد و همین است که میلگرد در این مواقع به کا می آید و از سازه ها در مقابل نیرو های کششی محافظت می کند . در واقع از آهن میلگرد برای تقویت بتن استفاده می شود .

یکی از کاربرد های میلگرد در بتن هنگام وقوع زلزله است که با افزایش مقاومت کششی از ما محافظت می کند . در این مواقع چیزی که از ترک خوردن و شکستن بتن ها مراقبت می کند و مانع می شود میلگرد های به کار رفته در آن ها است و آن ها مانند یک محافظ در سازه های ساختمانی عمل می کنند تا ساکنان آن محل در امنیت باشند .

میلگرد چیست ؟

تاریخچه استفاده از آهن میلگرد

در سال های گذشته ( 1800 میلادی ) جورف لوئیس به این مسئله پی برد که با افزودن میله های فولادی نازکی به بتن ها می توان استقامت آن را با مواجه شدن نیرو های کششی تا حد قابل توجهی افزایش دهد و در آخر سازه هایی را ساخت که هم در برابر نیرو های کششی و هم در برابر نیزو های فشاری مقاومت چشم گیری را داشته باشد . به گذشت زمان استفاده از آهن میلگرد افزایش پیدا کرده است و شرکت های ساختمانی هم تصمیم به استفاده از این محصول در سازه های خود گرفته اند اما هنوز هم روش های استانداردی برای تولید میلگرد وجود ندارد .

آهن میلگرد ها بدون استانداد مشترکی تولید می شوند تا این در سال 1878 میلادی اولین سیستم برای تولید استاندارد این میله های فولادی نازک توسط تادئوس هیات (Thaddeus Hyatt) ارائه شد .

انواع میلگرد از نظر ظاهری

نقش آهن میلگرد در بتن ها بستگی به نوع میلگرد دارد که در ادامه با انواع اصلی میلگرد و کاربرد آن ها صحبت می کنیم و آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم . آهن میلگرد از لحاظ ظاهری به سه دسته ساده ، آجدار و آجدار پیچیده تقسیم بندی می شوند . هر کدام از این میلگرد ها یک سری نقاط ضعف و نقاط  قوت مختص به خودشان را دارند انواع آجدار آهن میلگرد بیشتر مواقع برای بتن ریزی مورد استفاده قرار می گیرد زیرا خاصیت خم بودن آن و شکسته شدن آن نسبت به نوع بدون آج آن بسیار کمتر است و از طرفی هم بتن بر روی میلگرد آجدار استحکام بیشتری را پیدا می کند .

انواع میلگرد ساده : 

صاف این نوع میلگرد کاملا صاف و یکنواخت است . این میلگرد ها در سایز های 6 تا 50 میلی متری در دسترس قرار می گیرد و کابرد های مختلفی را در صنعت ساخت و ساز دارند . یکی از کابرد های میلگرد صاف در ساخت درز انقباض برای خیابان ها و فرودگاه ها است . کاربرد درز انقباض برای جلوگیری از جمع شدگی و ترک خوردن بتن به کار می رود . این درز های انقباض در فاصله ای معین بین بتن ها جایگذاری می شوند و از بروز ترک خوردگی جلوگیری می کند .

این نوع از میگلرد های صاف به راحتی خم و بدون صدمه زدن به ساختار میلگرد برش داده می شود . برای ساختمان های بسیار سنگین و سازه هایی مانند پل استفاده از این نوع میلگرد اصلا پیشنهاد نمی شود زیرا هیچ اتصالی بین میلگرد و بتن ایجاد نمی شود و احتمال جدا شدن میلگرد از بتن به دلیل فشار بالا بسیار زیاد است .

انواع میلگرد آجدار : 

این نوع میلگرد یک سری مقاطع زبر و آجداری را دارند و هیچ راهی برای قرار گیری در بتن را ندار. در زمان بتن ریزی اتصال خوبی بین میلگرد ها و بتن صورت می گیرد و احتمال این که این دو از هم جدا شوند بسیار کم تر است . این نوع از آهن میلگرد در مقاطع 6 تا 50 میلی متری تولید و ساخته می شوند . این نوع از میلگرد ها شامل دو نوع مختلف میلگرد های آجدار آجدار ترمومکانیکی یا TMT و میلگردهای آجدار مقاومت بالا HSD می شوند .که در ادامه با هر دوی آن ها آشنا می شویم پس با ما همراه باشید .

  • میلگردهای آجدار ترمومکانیکی TMT : این نوع از میلگرد در دمای بسیار بالا تولید می شوند و دارای استحکام بالایی می باشد . بتن هایی که با این میلگرد ها ساخته می شوند بسیار مستحکم و مقاوم هستند . میلگرد های آجدار ترمومکانیکی دارای یک سری ویژگی های خاص مانند استحکام ، انعطاف پذیری ، جوش پذیری ، خمش پذیری و همچنین دارای استاندارد های بالای بین المللی است . از دیگر ویژگی های این نوع آهن میلگرد می توان به مقاومت در برابر زنگ زدگی و ضد زلزله و دمای بالا آن اشاره کرد .
  • میلگردهای آجدار مقاومت بالا HSD : این نوع از میلگرد دارای یک سطح آجدار و پیچیده است . این نوع میلگرد منحصراً و اساساً برای ساخت انواع بتن تهیه می شود .در میلگرد های آجدار مقاومت بالا در مقاطع 4 تا 50 میلی متری را دارد . از این ویژگی های خوب می توان به سطح کربن پایین که باعث انعطاف پذیری و جوش پذیری مقاطع آجدار مقاومت بالا می شود . این نوع از بتن ها خاصیت خم شدن بسیار بالایی را داد که کار با آن ها را در حین استحکام بسیار آسان تر می کند .

انواع میلگرد از نظر ظاهری

میلگرد های آجدار با داشتن مقاومت بالا ، دارای خاصیت جوش پذیری صد در صد هستند . از این نوع میلگرد ها برای انواع ساختمان سازی از قبیل ساختمان های صنعتی ، تجاری و پل ها کاربرد خود را دارد .

برای اطلاع از قیمت میلگرد به سایت آهن آلات زینالی مراجعه کنید .

کاربرد انواع میلگرد

در ادامه مطلب شما را با مهم ترین کاربرد های آهن میلگرد آشنا خواهیم کرد پس با ما همراه باشید .

  • تقویت اولیه : از این نوع برای ارائه مقاومت در برابر بازه های طراحی شده استفاده می شود .
  • تقویت ثانویه : از این نوع برای ایجاد کردن اهداف و دوام معمارانه با ارائه ی مقاومت موضعی برای محدود کردن ترک خوردگی و تنش های ناشی از دما مورد استفاده قرار می گیرد .
  • ساختمان های بتنی تقویت شده : برخی از بلوک های بتنی و مصالح های ساختمانی ساخته شده از بتن شامل یک سری حفره های هستند که می توانند از میلگرد برای بارگیری کششی از آن ها استفاده می شود . با استفاده از ملات و دوغ آب در محل های کحکم مورد استفاده قرار می گیرد .

قیمت آهن میلگرد

قیمت میلگرد به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد . به همین دلیل است که می گوییم هیچ ثباتی در قیمت این محصول وجود ندارد و حتی این قیمت ها به شرایط کشور و ارز بستگی دارد و می تواند روز به روز تغییر کند . قیمت این محصول به فاکتور های زیادی در این روز ها بستگی دارد . قیمت بنزین و دلار تا قیمت طلا و بورس همگی بر قیمت روز میلگرد تاثیر بسیاری می گذارد و تعیین قیمت روز میلگرد برای انجام دادن هزینه پروژه ها بسیار مهم و تاثیر گزار است . چه ‌بسا نوسانات ایجاد شده بر قیمت آهن، تعیین قیمت نهایی آن را با مشکل مواجه می ‌کند.

قیمت آهن میلگرد

کلام آخر

برای این که نقش میلگرد را تعیین کنید باید موارد بسیار زیادی را مورد بررسی و توجه قرار دهید . به این جرات می توان این را گفت ساخت و ساز با بتن بدون آرماتور و میلگرد بسیار غیر ممکن است زیرا آدمی برای اینکه آرام باشد نیاز به ایمنی در محل زندگی خود را دارد . از این که ما را تا آخر این مطلب همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

لطفا امتیاز دهید
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *