ضایعاتیا
ضایعاتیا
قیمت آهن آلات امروز

قیمت آهن آلات امروز

در این مطلب قیمت آهن آلات روز قصد داریم شما را با آهن ، کاربرد و عوامل تاثیر گذار بر قیمت آن آَشنا کنیم و به برخی از ویژگی آن بپردازیم پس ممنون می شویم که تا آخر این مطلب ما را همراهی کنید .  عنصر بعد از آلمینیوم یکی از بیشترین فلز موجود در پوسته زمین می باشد . سنگ معدن آهن معمولا به شکل اکسید وجود دارد که با انجام فرآِیند های کاهشی و به کمک کربن در دمای بسیار بالای کوره ها به آهن تبدیل می شود و در دسترس قرار می گیرد . بیش از 98 درصد آهن ها را قبل از این که سرد شوند به فولاد تبدیل می کنند .

آهن چیست ؟

این عنصر هم مانند عنصر های دیگه دارای طیف گسترده ای از حالت های اکسیداسیون ازل 2 تا 6 است که حالت اکسایش 2 و 3 آن بسیار متداول تر است ترکیبات آهن II فروس و ترکیبات آهن (III) فریک نامیده می ‌شود .

آهنی که تازه باشد یک سطح صاف و نقره ای درخشان مایل به خاکستری را دارد . آهن نسبت به اکسیژن و آهن در هوای عادی واکنش خود را نشان می دهد و به شکل اکسید آهن هیدراته و یا زنگ آهن قرمز یا قهوه ای رنگ تبدیل می شود . این لایه که اکسید شده است سطح ، مانع زنگ زدگی درون قطعه فلز نشده و با نفوذ حجم بیشتری از فلز خوردگی در آن ادامه پیدا می کند .

تاریخچه آهن

اولین آهنی که به دست بشر ساخته شد از شهاب سنگ ها به دست آمده بود . ذوب کردن آهن در کوره ها در هزاره دوم قبل میلادی شروع می شود . چدن برای اولین بار در چین به دست آمده است که تاریخ این عنصر به 550 سال پیش در قفقاز بر می گردد . با اندکی تفاوت این فلز تا فرون های وسط در اروپا نیز تولید نشده است . برای ذوب کردن فلزات در این دوره ها از ذغال چوب به عنوان یک سوخت استفاده می شود . از روش های جدید تولید آهن می توان به میله های کرینیزه کردن آهن در فرآیند سیمانی کردن در قرن هفدهم ساخته و ابداع شده است .

تاریخچه آهن

اهن یکی از عناصر های شناخته شده در پوسته زمین است که در بین این عناصر رتبه چهارم را به خودش اختصاص داده است . آهن از عوامل و عناصذ سازنده هسته بیرونی و درونی زمین هم می باشد . این عنصر و دیگر آلیاژ ها به عنوان یکی از پر کاربرد ترین و رایج ترین نوع فلزات پر کاربرد می باشد ، آهن و دیگر آلیاژ های به دست امده از آن دارای یک سطح صاف و نفره ای براق به رنگ خاکستری است اما در هنگام بروز عمل اکسید به رنگ قرمز و قهوه ای نمایش داده می شوند .

آهن به صورت خالص از جنس فلز می باشد اما به دلیل داشتن اکسیژن و رطوبت موجود در آن اکسیده می شود و نمی توان آن را به صورت آهن خالص و فلز در سطح کره زمین نیز مشاهده می شود پس برای تولید فلز آهن باید اکسیژن پنهان شده در آن را با استفاده از روش های کاهش شیمیایی حذف شود تا بتوان فلز را پدید آورد .

کاربرد آن در صنایع مختلف

آهن به دلیل استحکام بسیار زیادی که نسبت به فلزات دیگر دارد آن را در اسکلت ساختمان ها ، بدنه اتومبیل ها و بدنه کشتی های بزرگ و برخی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد . فرآورده های مختلف تولید شده از آهن را می توان به دسته های زیر تقسیم کرد .

 • چدن : برای به دست آوردن چدن آهن را ذوب و در قالب های ماسه ای و یا فلزی می ریزند . پس اولین محصولی که ذوب می شود بعد از گرم شدن همزمان کربن و آهن که یک محصول بسیار محکم ، سخت و شکننده است به دست می آید . این آلیاژ به وجود آمده شامل دو تا سه درصد کربن و مقدار بسیار کمی منگنر می باشد . همچنین ناخالصی های موجود در آهن خام مانند گوگرد و فسفر که تاثیر بسیار منفی بر خواص آن دارد در چدن هم تا حدی قابل قبول و کاهش است .
 • چدن چکش خوار : این نوع از این چدن ها نسبت به چدن های معمولی تفاوت بسیاری را دارد و از این خاصیت چکش خواری بیشتری برخوردار است . با توجه به خاصیت بیشتری که در این نوع دارد نسبت به چدن معمولی درز صنعت این نوع چدن به وفور ساخته می شود . در ساخت این نوع چدن به این گونه است که وقتی موادی مانند منزیم و سیلیکات آهن و بلوری شدن کربن را به چدن اضافه شود چدن چکش خوار به دست می آید.
 • چدن سفید : این نوع از آهن با سرد شدن مذاب ها به دست می آِید و نوع کربن موجود در این نوع از چدن سمانتیک است . برای شکنندگی آن می توان تنها با نرم کردن آن کاهش داد .
 • آهن کار شده : این نوع آهن را باید به شکل اسفنجی در آورد که برای به دست آوردن این نمونه از آهن باید برخی از ناخالصی های موجود در آن مانند سیلیسیم ، منگنز ، کربن در آن تصفیه می شود .
 • فولاد : ترکیب در آلیاژ های آهن به همراه کربن است که بعد از تولید فولاد مقاومت آن تا 100 برابر نسبت به محصول های اولیه افزایش می یابد .
 • آهن خام : آهن خام را به مرحله میانی مسیر سنگ آهن تا چدن و یا فولاد را آهن خام می نامند . این نوع آهن شامل 5 الی 5 درصد کربن و مقادیر متفاوتی از ناخالصی از قبیل گوگرد سیلیکون و فسفر است .
 • چدن سفید : با سرد شدن آهن مذاب این نوع چدن بدست می آید .درصدد شکنندگی آن را می توان تنها با نرم کردن آن کاهش داد .

کاربرد آن در صنایع مختلف

تفاوت آهن با دیگر فلزات

فلز را می توان به خانواده بزرگ عناصر اشاره کرد که این عنصر در زمین وجود دارد که آهن یکی از این فلزات است . به طور کلی فلز به عنصری گفته می شود که دارای رسانایی الکتریکی و حرارتی و قابلیت چکس خواری و جلادهی است . باید به این موضوع نیز توجه داشته باشید که در علم اختر فیزیک و علم نجوم در بیشتر مواقع فلز به تمامی عناصر به جز هلیوم و هیدروژن می توان اشاره کرد ، یعنی حتی برخی از عناصر مانند اکسیژن ، نئون و فلور نیز شامل می شود . این نوع فلزات را می توان به فلزات پایه مانند نیکل و روی فلزات مقاوم در برابر اکسید شدن و خوردگی یا همان فلز های نجیب مانند نقره و پلاتین فلزات دارای ترکیبات آهن مانند خود آهن و فلزات قیمتی مانند طلا تقسیم کرد .

کاربرد آهن

به دلیل ارزان قیمت بودن و مقاومت بالای آهن نسبت به دیگر فلزات کاربرد این عنصر از تمامی فلزات بیشتر است . برخی از کاربرد های آهن عبارت است از :

 • مهم ترین کاربرد ها در اسکلت ساختمان
 • بدنه اتومبیل ها
 • ریل آهن
 • چارچوب تجهیزات
 • کشتی های بزرگ
 • اکسیدهای آهن مورد استفاده برای ساخت ذخیره مغناطیسی در کامپیوتر

ویژگی ظاهری آهن

این فلز موجود یک سطح صاف ، براق و به رنگ نقره ای متمایل به خاکستری را دارد . رنگ این عنصر به محض این که با اکسیژن برخورد کند به رنگ قهوه ای تغییر رنگ می دهد و تحت عنوان اکسید و یا زنگ آهن نام گذاری می شوند . آهن خالص در دسته فلز ها طبقه بندی می شود اما این عنصر بسیار کمیاب بوده و به سختی روی سطح زمین پیدا می شوند علت این اتفاق هم اکسید شدن بسیار سریع نوع خالص این عنصر در مجاورت رطوبت یا اکسیژن هوا است .

قیمت آهن آلات

افزایش قیمت آهن آلات به عوامل بسیار مختلفی بستگی دارد که در ادامه مطلب شما را با مهم ترین عوامل موثر افزایش و یا کاهش قیمت آهن آلات آشنا خواهیم کرد پس با ما همراه باشید .

 • فشار تورم بر قیمت فولاد : برخی از اوقات آمار های اعلامی نرخ تورم از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران با بقیه چیز ها کمی فرق دارد و این موضوع تاثیر زیادی بر روی قیمت آهن آلات می گذارد .
 • فشار عرضه بر قیمت آهن و فولاد : فشار عرضه بر قیمت فولاد و آهن آلات با تصمیم فولاد سازان است و برخی اوقات هم ناشی از ورود ناظرین بر بازار آهن و فولاد می باشد. به طور کلی برای کنترل بهتر قیمت آهن آلات در بازار باید از هر گونه سو استفاده جلوگیری کرد و میزان حجم عرضه محصولات فولادی در بورس کالا را معین کرد برای مثال کخ بخواهیم بگوییم برخی از فلزات مانند قیمت ورق سیاه در بازار به شدت تحت تاثیر عرضه قرار دارد .
 • اثر قیمت های جهانی بر روی قیمت آهن آلات : عوامل مختلفی که ترند قیمت فولاد در بازار های جهانی را تحت تاثیر قرار می دهد می تواند عوامل جدید مختلف و متفاوتی نسبت به داخل ایران باشد . ولی بدون در نظر گرفتن این عوامل تغییر در بازار های جهانی باید این موضوع را در نظر داشت که صادرات و محصولات فولادی بخشی از هزینه ها را جبران می کنند .
 • قیمت آهن آلات در بورس کالا : تالار بورس آهن در ایران سال های بسیار زیادی را فعالیت دارد که این بازار در طی چندین سال است که دچار فراز و نشیب های بسیاری زیادی شده است . اثر تاثیر گذاری عملکرد بورس قیمت آهن آلات در ایران برای همه آشکار است چرا که در واقع فولاد در بورس کالا قیمت گذاری می شود .

قیمت آهن آلات

کلام آخر

از این که ما را تا آخر مطلب قیمت آهن آلات روز همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

لطفا امتیاز دهید
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *