ضایعاتیا
ضایعاتیا
قیمت روز ضایعات

قیمت روز ضایعات

با توجه به پیشرفت و گسترش روز به روز تکلونوژی در صنایع مختلف مصرف آهن و قیمت ضایعات بسیار مهم شده است که در این مقاله قصد داریم شما را قیمت روز ضایعات آشنا کنیم . ضایعات آهن را به آن دسته از قطعات آهن گفته می گویند که با استاندارد های تعیین شده مطابقت کامل را ندارد و کیفیت لازم را برای ادامه کار و استفاده در صنایع مختلف را ندارد و به همین دلیل به آن ضایعات آهن و یا آهن قراضه می گویند .

استفاده از آهن امروزه به قدری زیاد شده است و هر روزه در حال افزایش است که تولید محصولات آهنی بدون استفاده از قراضه های آهن که همیشه در حال تولید است امکان پذیر نیست . با بازیافت آهن می توانیم از مصرف بی رویه سنگ آهن و از تمام شدن این ذخایر ارزشمند و تجدید ناپذیر تا حدی جلوگیری کنیم . از دیگر مزایای این روش این است که استفاده دوباره از ضایعات آهن هزینه تولید را بسیار کاهش می دهد و همین یک موضوع باعث شده است بازیافت ضایعات آهن از اهمیت بسیاری بالایی برخوردار باشد .

انواع دسته بندی ضایعات

به طور کلی فعالان این صنعت ضایعات بازیافتی رو به چند بخش کلی تقسیم کردن:

ضایعات فلزی : به طور کلی به هر وسیله ای که دیگر عمر خود را کرده است و هیچ کاربردی را ندارد ضایعات فلزی می گویند . ضایعات فلزی را می توان به استیل، چدن، آلومینیوم، مس، برنج، مفرغ، سرب، روی گفت که این ضایعات هم به صورت خام و هم به صورت در قالب محصولاتی مثل باتری ، بطری فلزی و نوشابه به فروش می رسد . هر یک از این ها با توجه به نوع کاربرد و آلیاژ به کار رفته در آن ها قیمت های مختلفی را دارند ، برای مثال مس خالی نسبت به مسی که به صورت کابل مخابراتی فروخته می شود ارزان تر است و اگر مس به صورت کابلی باشد و قرمز گران تر هم فروخته می شود . بعضی از این دسته های ضایعات آهن تنوع قیمتی چندانی با یکدیگر ندارند مانند آلومینیوم خشک و نرم که قیمت نرم آن از خشک بیشتر است .

ضایعات غیر فلزی : همان طور که از اسم این دسته پیدا است شامل هر گونه وسیله غیر فلزی می شود که بازه گسترده ای را دارد . این دسته بندی شامل مواردی مثل پلاستیک ، شیشه ، کاغذ و کارتن ، چوب و تخته ، منسوجات و چرم، سنگ و آجر و سرامیک، مواد شیمیایی، روغن، ضایعات کشاورزی و … می شود . در این دسته یکی از آشنا ترین آن ها برای شما نون خشک است که به صورت عمده خرید و فروش انجام می شود .

انواع دسته بندی ضایعات

ضایعات الکترونیک و الکتریکی : هر یک از وسایلی که با برق سر و کار دارد در این گروه ضایعات قرار می گیرد . حتی برخی از سیم و کابل ها و باتری ها هم در دسته ضایعات فلزی الکتریکی قرار می گیرند . این گروه از ضایعات شامل موبایل و تجهیزات مخابراتی، کامپیوتر و لوازم جانبی ، قطعات برقی صنعتی، وسایل برقی خانگی و دستگاه های فرسوده و اسقاطی می باشد .

محصولات فلزی و غیر فلزی : این گروه از ضایعات فلزی تفاوت چندانی باید ضایعات فلزی و غیر فلزی ندارد اما نکته قابل توجه این است که این گروه از محصولات عمر زیادی را ندارند و جزو کالای خاصی محسوب می شود که می توانیم دوباره از آن استفاده کنیم . مانند ریل راه آهن و یا میلگرد که با توجه به نوع آن به قیمت های مختلف فروخته می شود .

ضایعات ساختمانی چیست ؟

همان طور که می دانیم و قابل مشاهده است امروزه ساخت و ساز های بسیاری انجام می شود که کاملا بی رویه هستند که این امر باعث شده که ضایعات ساختمانی تا حد زیادی افزایش پیدا کند . از جمله مشکلاتی که در حوزه ساخت و ساز به وجود می آید می توان به آلودگی زیست محیطی ، افزایش مرگ و میر در اثر برخورد اتومبیل ها با نخاله ها در مسیر جاده ها مخصوصا در شهر که دید رانندگان در همچنین موقعی محدود است اشاره کرد .

نوعی از این نخاله های ساختمانی مانند آجر ها و بلوک های شکسته باید انتقال و یا دفع شوند ، اما انواع ضایعات ساختمانی دیگر هم وجود دارد که می توان آن ها را به راحتی بازیافت کرد که از جمله آن ها را می توان به پسماند های آهنی ، مسی ، آلومینیومی و چدن اشاره کرد که قابلیت استفاده دوباره در تولید فلزات جدید را دارند .

حدود 10 الی 15 درصد از همه مصالح مورد استفاده در ساختمان ها ضایعات غیر فلزی مانند آجر هستند که آن ها را بتن و چوب تشکیل می دهد . برخی از پسماند ها هم هستند که قابل بازیافت هستند مانند : قراضه آهن، مس، آلومینیوم و چدن . که همین امر باعث شده که بسیاری از شرکت ها به خرید انواع ضایعات علاقه پیدا کنند و تمایل بیشتری از خود نشان دهند .

از مهم ترین پسماند های باقی مانده از ساختمان سازی را می توان به پسماند های آهن اشاره کرد که می توان با فروش این ضایعات آهنی بخشی از هزینه های ساختمانی را تجربه کرد . ساختار آهن به گونه ای است که اگر یک ساختمان ساخته شده را بعد از سال ها تخریب کنیم می توانیم از پسماند های به جا مانده آن در پروژه های مختلف استفاده دوباره کرد چرا که آهن طی سالیان دراز ویژگی های فیزیکی و شیمیایی خود را به طور کامل حفظ می کند ولی شکل ظاهری آن تغییر می کند .

 

ضایعات ساختمانی چیست ؟

مزایای جمع آوری ضایعات

یکی از مزایای مهم در جمع آوری ضایعات پاکسازی محیط زیست و اطراف است زیر زباله ها به طور کلی بسیاری از جاها را اشغال می کند و باعث آلودگی محیط زیست می شود . علاوه بر این مزیت ها جمع آوری ضایعات آهن باعث کاهش خطرات این زباله ها می شود زیر برخی از این زباله های دارای فلزات سنگین و موارد شیمیایی خطرناک مانند آزبست یا فلزاتی مانند کادمیوم و جیوه هستند که می توانند سلامت انسان و حیوان ها را به صورت جدی به خطر بیاندازند .

افراد با جمع آوری این ضایعات فلزی و جدا سازی آن ها از دیگر زباله ها باعث اشغال کمتر مکان های دفع زباله می شود و از طرفی با بازیافت آن ها می توان در هزینه های تولید مجدد آن ها به طور کلی صرفه جویی کرد که به اقتصاد کشور نیز کمک بسیار زیادی خواهد کرد .

مزایای اقتصادی بازیافت ضایعات : بررسی ها و مطالعات بسیاری نشان داده است که بازیافت ضایعات علاوه به کمک به حفاظت محیط زیست باعث صرفه جویی 70 درصدی در در مصرف انرژی ، صرفه جویی 90 درصدی در استفاده از مواد خام ، 86 درصد آلودگی کمتر هوا ، 40 درصد صرفه جویی در استفاده از منابع خواهد شد .

کاربرد ضایعات بازیافت شده : این ضایعات آهن را می توان در عرصه های مختلف استفاده کرد ، برای مثال قراضه های آهن و آلومینیوم را برای جاده سازی ، پل سازی تولید خودرو و هواپیما و به طور کلی در صنعت حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرند.

این ضایعات فلزی را می توان به ابزار های خانگی ، صندلی ، میزها، نیمکت و لامپ تبدیل کرد و از آن ها استفاده دوباره کرد و یا این که قراضه های فلزی را در ساخت مجسمه های فلزی و یا دکوری های مختلف برای زیبا سازی خانه استفاده کرد .

برای اطلاع از قیمت روز ضایعات می توانید به سایت ضایعاتیا مراجعه کنید .

کاربرد ضایعات در صنعت

ضایعات آهن در صنعت نیز کاربرد بسیار زیادی دارد که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد . از کاربرد ضایعات در صنعت می توان به ساخت ابزار با کیفیت اشاره کرد . ابزاری که به وسیله قوس برقی در کوره در یک فرآیند پر سر و صدا با گرما و انفجار به دست آمده است . این فرآیند ذوب برای همه فلزات قابل بازیافت وجود دارد و درجه ذوب به نوع آهن بستگی دارد و تفاوت دارد .

برخی از فلزات مانند آلمینیوم دمای کم تری را برای ذوب شدن نیاز دارند و برخی دیگر دمای زیادی را نیاز دارند . انجام فرآیند ذوب باعث کم تر شدن گاز کربن دی اکسید شود و کمک زیادی به اقتصاد و طبیعت خواهد کرد . موارد استفاده از ضایعات آهن در صنعت به صورت زیر است.

  • صنعت ساختمان سازی با استفاده از ضایعات آلومینیوم و آهن
  • جاده سازی
  • پل سازی
  • خودرو سازی ، هواپیما سازی
  • سم زدایی و هرز آبی آب های صنعتی
  • ساخت ظروف
  • وسایل و ابزار های معمولی بیشتر از فلزاتی چون آلومینیوم ساخته خواهد شد.
  • ابزار های فلزی صندلی ، نیمکت و میز
  • اجسام دکوری مجسمه ها و وسایل دکوری که جنس فلزی را دارند.

تا اینجای مطالب به طور کامل به کاربرد ضایعات در صنعت پی بردیم و متوجه مزایای آن در عرصه های مختلف شدیم .

کاربرد ضایعات در صنعت

دلیل بازیافت ضایعات آهن

با بازیافت ضایعات آهن در در مرحله اول باعث کاهش آلودگی محیط زیست می شود که خود این از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا قراضه های آهن و روی به دلیل کاربرد گسترده حجم زیادی از ضایعات شهری و زباله های ساختمانی و بسیاری از ضایعات کارگاهی را تشکیل می دهد .

از دلایل دیگر بازیافت فلزات کاهش قابل توجه هزینه های تولید و همچنین صرفه جویی و نگه داری از منابع طبیعی است . با بازیافت روی و آهن نسبت به تولید این فلزات این است که سنگ معدن گاز های سمی کمتری را ایجاد می کنند پس می توانید به حفاظت از محیط زیست و انسان ها کمک کرد .

علاوه بر این موارد گفته شده با بازیافت ضایعات فلزی می توان زمینه اشتغال زایی تعداد زیادی از افراد را فراهم کرد و با فروش این ضایعات فلزی به کشور های دیگر در این زمینه سود بسیاری را کرد . این فلزات را می توان با تبدیل به وسایل دیگر بارها و بارها بازیافت کرد بدون اینکه خواص آنها تغییری کند به همین دلیل بازار خرید و فروش ضایعات آهن و روی در سراسر دنیا بسیار پر رونق است.

خرید و خریداری ضایعات آهن

از دیگر شغل هایی که موجب شکل گیری کسب و کار در شرایط جدید شده کار با ضایعات و خرید و فروش آن می باشد که ارزش پولی این خرید و فروش بسیار بالا و خوب است و باعث سود زیاد برای بسیاری از افراد که به خرید و فروش ضایعات مشغول لوده اند هستند و هدف آن ها این است که می خواهند بهتری خریدار ضایعات برای خود باشند و برای رسیدن به این موفقیت تلاش بسیاری می کنند .

قیمت روز ضایعات آهن 

در این قسمت مقاله قصد داریم شما را با قیمت روز ضایعات آشنا کنیم . قیمت روز ضایعات آهن و همچنین فلزات دیگر تحت تاثیر عوامل مختلف در حال تغییر است و به همین دلیل است که می گوییم اطلاع از آخرین نرخ این محصولات در صنعت فولاد یک کار الزامی است . برای اطلاع از قیمت روز ضایعات می توانید به سایت ضایعاتیا مراجعه کنید .

 کلام آخر

از این که ما را تا آخر قیمت روز ضایعات مطلب همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

لطفا امتیاز دهید
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *