ضایعاتیا
ضایعاتیا
قیمت ضایعات فلز آلومینیوم

قیمت ضایعات فلز آلومینیوم

قیمت ضایعات آلومینیوم با توجه به درجه بندی کیفی آلومینیوم های قراضه متفاوت خواهد بود و فعالان در حوزه آلومینیوم های قراضه به قیمت روز ضایعات آلومینیوم آگاه هستند.

بالا بودن قیمت آلومینیوم های قراضه برای خریداران

در میان ضایعات آهنی ، آلومینیوم های قراضه حجم زیادی از ضایعات را تشکیل داده است. علت بالا بودن حجم ضایعات آلومینیومی پر کاربرد بودن و خرید بالای فلز است. آلومینیوم ویژگی های خوبی دارد و همین ویژگی ها سبب پرکاربرد بودنش شده است ، ویژگی های همچون :

 • سبک بودن
 • دوام بالا
 • محکم بودن در مقابل خودگی
 • انعطاف پذیری و حتی چکش خواری

فلز آلومینیوم بعد از فلزاتی چون مس و نقره ، یک فلز حراراتی مناسب است. آلومینیوم فلزی پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی ، حمل و نقل ، خودرو سازی ، پتروشیمی ، هوایی و غیره است و آلیاژ های فلز آلومینیوم ریختگی و نوردی هستند.

ضایعات فلزی پر مصرف به نام آلومینیوم

فلز آلومینیوم پر مصرف ، پرکاربرد و حجم بالایی را دارد. یک نکته در رابطه با فلز آلومینیوم نا خالص بودن فلز بوده و فلز آلومینیوم خالص کمیاب و حتی نایاب است پس ضایعات آلومینیوم هم نا خالصی زیادی دارد. آلومینیوم های قراضه خانگی بخش زیادی از ضایعات را تشکیل داده است. در سال های قبل حتی ظروف خانه مانند قابلمه ، چنگال ، قاشق و سایر ظروف نیز از آلومینیوم بود. در سال های اخیر بیشتر ظروف از فولاد رنگ شده هستند اما هنوز هم آلومینیوم های قراضه در ضایعات شهری وجود دارد. گفتیم که آلیاژ آلومینیوم در دو نوع نوردی و ریختگی است. آلیاژ نوردی همان آلیاژی است که 80 درصد مصارف آلومینیوم را شامل شده و به شکل مکانیکی قابل تبدیل بوده و از راه عملیات حرارتی تقویت خواهد شد. آلیاژ ریختگی ، آلیاژی است که از راه ریختگری قابل تبدیل است. فلزاتی که در آلیاژ چه نوردی و چه ریختگی وجود دارد موارد زیر است.

مس :  مس باعث بالا رفتن استحکام فلز آلومینیوم در زمان ریختگی است و حداقل میزان استفاده اش 4 تا 10 درصد بوده و باعث بالا رفتن فلز در مقابل خورگی است.

سیلسیم : سیلسیم فلزی است که باعث بهبود خاصیت فلز آلومینیوم به ویژه خاصیت روان بودن آلومینیوم بالا رفته و 25 درصد در فلز آلومینیوم مصرف خواهد شد.

منیزیم : استحکام فلز آلومینیوم با فلز منیزیم بالا رفته ، سطح فلز روشن تر شده ، مقاومت در مقابل خورگی بالا رفته ، شکل پذیری فلز بالا رفته و میزان کاربرد فلز منیزیم 4 تا 7 درصد می باشد.

قلع : آلیاژ قلع سبب بالا رفتن خاصیت ضد اصطکاکی شده و 25 درصد در ریختگی کاربرد دارد.

آماری از رشد قیمت آلومینیوم های قراضه در بازار

بررسی های انجام شده در بازار مشخص شده که آلومینیوم های قراضه به ویژه آلومینیوم های قراضه نرم رشد داشته است و با یک مقایسه جزئی متوجه رشد محسوس قیمت ها در بازار ضایعات خواهید شد. نمودار ها تغییرات قیمتی را نشان داده اند ، طبق نمودار ضایعات فلز آلومینیوم نرم افزایش داشته است و با رشد 1/1 درصد همراه بوده است. بعد از آلومینیوم نرم ، ضایعات فلزی رشد داشته است رشد 8/%0 و کمترین میزان رشد ضایعات فلز آلومینیوم مربوط به سفاله ها بوده است. قوطی رانی هم که ساخته شده از ضایعات فلز آلومینیوم بوده نیز رشد بالایی داشته است و در مورد سایر ضایعات فلز آلومینیوم باید گفت که رشد چندانی حاصل نشده است. بیشترین میزان رشد ضایعات فلز آلومینیوم مربوط به شمش بوده که بی سابقه است. بالا رفتن تقاضا خود روی رشد قیمت ضایعات فلز آلومینیوم بسیار تأثیر داشته است. چنانچه قیمت آلیاژ آلومینیوم های قراضه در صنعت ریختگری بالا برود و یا قوطی های ساخته شده از ضایعات آلومینیوم قیمتش بالا برود قیمت خود ضایعات به تنهایی افزایش خواهد داشت.

آماری از رشد قیمت آلومینیوم های قراضه در بازار

افزایش آلومینیوم های قراضه برای 7 روز : ضایعات قوطی های آلومینیومی رانی در 7 روز رشد داشته است. نسبت به دیگر ضایعات در کنار قوطی های آلومینیومی ، آلومینیوم ظرفی و نرم نیز در طول 7 روز افزایش داشته اند که به ترتیب 3 درصد و 8/2 درصد بوده است.

افزایش آلومینیوم های قراضه برای 1 روز : آلومینیوم نرم در یک روز برای هفته های که گذشت 1 درصد و برای رادیات 9/0 درصد رشد داشته است. در میان ضایعات آلومینیومی که برای یک روز افزایش داشته است آلومینیوم قراضه های خشک بیشترین رشد را یعنی 4/0 درصد رشد داشته است. برخی ضایعات فلز آلومینیوم برای یک روز در هفته های گذشته کاهش داشته است. ضایعاتی چون سفاله آلومینیوم که بالاترین افت قیمت را داشته است ( یعنی 5/1 درصد) بعد از سفاله ، زینک 9/0 درصد افت داشته و بعد از زینک پیستون بوده که 6/0 درصد کاهش داشته است.

ضایعات شگفت انگیز و عجیب فلز آلومینیوم

آلومینیوم خود فلزی ساخته شده از سودا است. تقریبا 8 درصد کره زمین از فلز آلومینیوم تشکیل شده و فلز آلومینیوم یک فلز متداول در طبیعت است. آلومینیوم مثل سایر فلزات اگر عمر مفیدش به پایان برسد دارای ضایعات است. ضایعات آلومینیوم محصولی شگفت انگیز هستند که بازیافت شدن شان بسیار ساده است زیرا به راحتی ذوب شده و قابل تبدیل به محصول و قطعه ای جدید خواهد بود. پس راه مناسب برای ضایعات آلومینیوم جمع آوری ضایعات و انبار کردنشان است. آلومینیوم های قراضه از محصولات گوناگونی به وجود خواهند آمد. ضایعات ممکن است از فلزات صنعتی ، کارخانجات و خانگی باشد.

چگونگی بازیافت قراضه های آلومینیوم در خانه

شاید شما هم در خانه وسایل آلومینیومی کهنه یا بدون استفاده ای را داشته باشید دیگر وقتش شده که آلومینیوم های قراضه را کنار بگذارید چون آلومینیوم های کهنه و فرسوده شده ظاهر خود را از دست داده و عملکرد درستی ندارند و حتی باعث اختلال خواهد شد. پس ضایعات آلومینیومی خود را که استحکامی ندارند به صنایع بازیافت بسپارید. وسایل کهنه آلومینیومی را جمع کنید و وسایل جدیدی را جایگزین کنید تا فضای خانه باز شود. چگونگی بازیافت وسایل خانگی آلومینیومی شما در ضایعاتی ها اتفاق خواهد افتاد. در کارخانه یا مراکز بازیافتی ضایعات را خرد و ذوب کرده و محصول جدید آلومینیومی تولید خواهندکرد.

توضیحاتی جامع در مورد ضایعات آلومینیوم : هر چه در مورد ضایعات آلومینیوم بگوییم کم است زیرا آلومینیوم فلزی است که به دلیل ویژگی های که دارد بحث برانگیز است. ضایعات آلومینیوم بر حسب معیارهای زیر تقسیم بندی شده است.

کلاس : آلومینیوم های قراضه ای که فلزی نیستند اما استاندارد دارند و به انواع A ، B ، C ،  G و پودر فلزات هستند که به ترتیب ضایعات توده ای ، تراشیده شده ، پودری و دیگر مواد بازیافتی است که البته پودر فلز با هم فرق دارد. ضایعات آلومینیوم اگر آلیاژی باشد به دو صورت تغییر شکل ( برای تولید ورق ، سیم ، میله و دیگر پروفایل ها ) و ریخته گری ( برای انجام ریخته گری ) وجود دارد. تقسیم بندی ضایعات بر حسب عملیات حرارتی  آنیل ، سفت شده ، بسته شده و ترکیبات شیمیایی  است. اگر ضایعات آلومینیوم بر حسب عناصر آلیازی باشد به سه دسته زیر تقسیم خواهد شد.

فلزهای ثانویه که آلیاژی نیستند

 • مس

ضایعاتی که بیشتر از 5/0درصد نیستند.

 • روی

ضایعات روی از دو گروه تقسیم شده است. آلیاژ های کمتر از مقدار مس که شامل نوار ، ورق ، سیم ، ضایعات هواپیما ، تیغه ، چرخ دنده ، شاسی هواپیما است. خود آلیاژ روی که شامل وسایل نورد آلومینیومی و حتی قطعات ضروری هواپیما ، موشک و هلیکوپتر است. ساختار آلیاژ روی در ضایعات آلومینیوم به صورت جوش ، پیچ ، واحد و عناصر کاور شده اکسترودی است.

 • منیزیم

آلیاژ منیزیم از نورد و ریخته گری فلز آلومینیوم ثانویه خواهد بود. کاربرد آلیاژ منیزیم در آلومینیوم های قراضه 13 درصد بیشتر نیست. ضایعات آلیاژ آلومینیوم در خطوط لوله ای وجود دارند که مستهلک شده اند. ضایعات در سطح بالا با آلیاژ منیزیم بیشتر در تجهیزات دریایی وجود دارد. بسیاری از وسایل حمل و نقل ، سازه ها و سکوهای حفاری جزء آلیاژ منیزیم هستند.

 • نورد آلومینیوم

آلومینیوم های قراضه در مخلوط ریخته گری به شکل جداگانه اضافه خواهد شد. نورد آلومینیوم به شکل ریخته گری در مهندسی مکانیک ، خودروسازی ، هواپیما سازی ، پیستون ها و آلیاژ های سیلیکونی هستند. آلومینیوم ثانویه که دارای نیکل جزء افزودنی های آلیاژی ضایعات آلومینیوم است که در ترکیب با آلومینیوم 8/2 درصد مورد استفاده است.

 • ضایعات کم درجه

ضایعات کم درجه یا ضایعات آهنی بدون آلیاز ، فلز آلومینیوم آلیاژی از نوع ضایعات کم درجه هستند. ضایعات کم درجه بر اساس نوع آلیاژ به سه دسته ریخته گری ، سیلیکونی و فرفوژه تقسیم شده اند. نوع دیگر آلومینیوم های قراضه کم درجه تراشه ها هستند. همچنین ضایعات از جنس آلومینیوم کم درجه شامل سرباره ها ، پسماند پالایش و فوم هستند. اگر ضایعات سرباره باشد شامل کابل ، آلیاز های قبل از ذوب شدن ، بانک ها و فویل است.

 • ضایعات خانگی

یک دسته دیگر که بیشترین سهم آلومینیوم های قراضه را تشکیل داده ضایعات خانگی از جنس آلومینیوم هستند که در خانه به خصوص در قسمت آشپزخانه است ظروفی مانند تابه ، کارد ، کاسه چنگال و غیره که به مرور در مصارف خانگی جای خود را به استیل ضد زنگ داده است.  محصولاتی استیلی که دارای چندین لایه هستند و برای آشپزخانه مانند آلومینیوم کاربرد دارند.

طبقه بندی قراضه های آلومینیومی از نظر نقاط

در قسمت قبل تقسیم بندی ضایعات آلومینیوم را بر حسب  GOST گفتیم ، ضایعات آلومینیومی شماره 1 ، 2 و غیره. همچنین در هر دسته ، آنالوگ های خارجی قراضه های آلومینیوم مثل تلیک ، تالدون ، تیرل همه ضایعات آلومینیومی هستند که بر حسب نقاط دسته بندی شده اند. محتوا و ترکیب هر عنصری نسبت به دیگری متفاوت است. اطلاعات گفته شده بیشتر تئوری است اما پیشنهاد ما دسته بندی قراضه های آلومینیوم بر حسب نقاط جمع آوری است.

کاربرد ضایعات آلومینیوم برای خریدار : 

شخصی که خریدار فلزی باشد اگر از میان انواع ضایعات آلومینیوم را خریداری کند در حقیقت مهمترین ضایعات را خریده است. در صنعت انواع مختلفی از فلزات وجود دارد.

 • ضایعات فلزی و غیرفلزی
 • ضایعات الکترونیکی و برقی
 • ضایعات آهنی و غیرآهنی

دانستیم که هر کدام از ضایعات برای زنده نگه داشتن محیط زیست کاربرد دارد چون سبب

 • صرفه جویی در انرژی ( 70 درصد )
 • صرفه جویی و استفاده کردن از مواد اولیه ( 90 درصد )
 • کاهش آلودگی هوا ( 86 درصد )
 • صرفه جویی در مصرف آب ( 40 درصد )
 • کاهش آلودگی آب ( 76 درصد )
 • و صرفه جویی در مصرف منابع ( 97 درصد )

است. مثلا زمانی که ضایعات فولاد بازیافت شود باعث

 • صرفه جویی در استفاده از آهن
 • صرفه جویی در استفاده از زغال سنگ
 • صرفه جویی در استفاده از آهک

و حتی صرفه جویی در مصرف و استفاده کردن از فلزاتی چون آلومینیوم، سرب و روی خواهد شد. خریدار قراضه های این فلز هم اگر به هدف بازیافت ضایعات دست به خرید زده از نظر اقتصادی کار بجای را انجام داده و حتی به حفظ محیط طبیعت هم کمک کرده است. حتما شنیده اید که با بازیافت ضایعات نه تنها و وسایل تولیدی که بی مصرف شده اند دوباره مورد مصرف در صنعت خود یا دیگر صنایع قرار خواهد گرفت. در مورد هم چنین قضیه ای وجود دارد یعنی اگر بازیافت قراضه های آلومینیوم صورت بگیرد به صورت جدید در صنعت کاربرد پیدا خواهد کرد. در صنعت قراضه های آلومینیومی برای ساختمان سازی به خصوص پل سازی و جاده سازی بسیار پرکاربرد است و حتی برای حمل و نقل در ساخت خودرو ، هواپیما و دیگر اشکال حمل و نقل مورد استفاده است. سایر کاربرد های ضایعات برای خریدار به صورت زیر است.

 • نابودی سموم آب های دفعی
 • هرز کردن آب های صنعتی
 • تولید ظروف توسط شرکت ها و کمپانی های بزرگ تولیدی ظروف

طبقه بندی قراضه های آلومینیومی از نظر نقاط

ضایعات آلومینیوم چگونه سبب حفظ طبیعت شده است؟

اگر از استفاده شود دیگر احتیاجی به حفر کردن برای استخراج منابع نیست و منابع طبیعی برای آیندگان ذخیره خواهد شد. استفاده از ضایعات فقط با بازیافت کردن امکان پذیر است، نه تنها ضایعات به حفظ طبیعت و زیست کمک خواهد کرد بلکه بازیافت ضایعات آهنی سبب حفظ منابع و طبیعت است. مثلا اگر ضایعات فولاد بازیافت شود ضایعات فولاد با قوس برقی در کوره به وسایل جدید تبدیل شود. تولید جدیدی صورت خواهد گرفت و دیگر نیازی به تولید با سر و صدای بالا نیست چون در فرآیند تولید فولاد خام به وسایل فولادی انرزی و صدای زیادی تولید خواهد شد. یا مس ، ضایعات مس با بازیافت شدن قابلیت تبدیل به وسایل گوناگونی دارند. اما فلز آلومینیوم چون در دمای کم برای بازیافت ذوب خواهد شد انرژی کمتری را لازم دارد.

در بازیافت قراضه های آلومینیومی نه تنها مصرف انرژی کمتر شده بلکه ذخیره انرزی نیز صورت گرفته است و از انتشار گاز کربن دی اکسید نیز به نحوی جلوگیری شده است. به همین دلیل طبیعت صدمه کمتری را از تولید وسایل آهنی خواهد دید.پس با بازیافت از یک طرف صرفه جویی اقتصادی صورت گرفته و از طرف دیگر تولید و بر طرف شدن نیاز مشتری ( چرخه اقتصادی ) نیز صورت گرفته است.

موادی باارزش از قراضه های آلومینیومی

سالانه تقریبا 150 میلیون آلومینیوم در دنیا تولید خواهد شد که فقط دو درصد و حتی کمتر از دو درصد از بازیافت خواهد شد. محققان هنوز دنبال راهی برای بازیافت کردن هستند. در کارخانه های آهک کشور آلمان طرح بازیافت قراضه های آلومینیومی را طرح گل نامیده اند و تا کنون برای بازیافت ارزشمند آلومینیوم تکنولوزی های جدیدی را ابداع کرده اند. علت ارزشمند بودن فلز آلومینیوم ، کاربرد داشتن ضایعات فلز آلومینیوم در صنعت فولادسازی است. برای بازیافت کردن نیاز به کوره ای است که دمایش 1400درجه باشد. بدین شکل که ضایعات فلز آلومینیوم را با کربن ذوب خواهند کرد. مواد ذوب شده را در صنعت فولاد سازی به کار خواهند برد. گل قرمز ماده ای اضافی است که از اکسید فلز آهن بوده و در تهیه فلز آلومینیوم کاربرد دارد و به بوکسیت معروف است. خود فلزات گل قرمز هم ارزش زیادی در صنعت دارند. مواد گل قرمز از آهن ، آلومینیوم ، اسکانیم ، تیتانیوم و لبته کانی است و خود روش گل قرمز آهن زیادی را دارد.

یکی از مراحل چالش انگیز بازیافت ضایعات ذوب کردن ضایعات است که باید در دمای بسیار بالا صورت گیرد تا پسماند و ضایعات فلز آب شود. راه های مختلفی برای کار کردن ضایعات وجود دارد و تنها هدف پیدا کردن یک راه حل صحیح برای کارکرد ضایعات بازیافت است. یکی از ابتکاراتی که برای بازیافت کردن فلزات وجود دارد پختن ضایعات در دمای خاص است تا ذوب پسماند ها به خوبی انجام گیرد. ضایعات فلزات را در کوره بعد از ذوب کردن در ظرفی خنک کرده و شکل اولیه ضایعات ذوب شده به صورت شیشه است که حتی در مصالح ساختمانی نیز کاربرد دارد. برای مشخص شدن ترکیبات ضایعات ذوب شده ، ضایعات ذوب شده آنالیز خواهد شد و در همین آنالیز کردن است که غلظت و مقدار مواد مشخص خواهد شد و حتی در چنین مرحله ای قادرند که غلظت این فلز را کم کنند.

گاهی مواد شیشه ای ذوب شده را با مصالح مخلوط خواهد شد که برای سقف ، کفپوش و غیره مورد استفاده قرار خواهد گرفت و به عنوان سخن پایانی باید گفت که برای تولید کنندگان کاهش تولید گاز دی اکسید کربن مهم است و در همین راستا بازیافت کردن قراضه های فلز آلومینیوم از اهمیت خاصی برخوردار است.

1/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *