ضایعاتیا
ضایعاتیا
دستگاه پرس ضایعات آلومینیوم چیست؟

دستگاه پرس ضایعات آلومینیوم چیست؟

دستگاه پرس ضایعات چیست؟

دستگاه پرس ضایعات ، دستگاهی است که با استفاده از یک فشار قوی برای برش و یا له کردن با شکل دهی مواد در حین تولید محصول مورد استفاده قرار میگیرد. معمولا دستگاه پرس انواع مختلفی دارد که هر کدام یک کار مانند هم انجام میدهند اما در برخی مواقع ممکن است که شکل و ظاهر در روند کاری دستگاه کمی تغییر ایجاد کند. برای مثال چند مدل دستگاه پرس ضایعات آلومینیوم را با هم بررسی میکنیم.

 

 • دستگاه فنی پرس سپر زن
 • دستگاه فنی کپی فرز
 • دستگاه فنی دوخت پروفیل ترمال
 • دستگاه فنی اره
 • دستگاه پرس پانچ هیدرولیک گوشه
 • مشخصات فنی دستگاه مچاله کن
 • مشخصات فنی لیبل زن

بیشترین دستگاه هایی که برای پرس ضایعات آهن و آلومینیوم و دیگر فلزات استفاده میشود این نوع دستگاه ها هستند اما دستگاه هایی دیگری هم وجود دارد که برای پرس از آنها استفاده میشود. از دستگاه های پرس ضایعات آلومینیوم و آهن برای تامین نیروهای مختلف فشار بر روی اجسام مورد نظر است که شامل عملیات پنوماتیک ، هیدرولیک و نیروی مکانیکی و… است.

انتخاب نوع  دستگاه پرس به پارامترهای زیادی بستگی دارد که می توان به شکل و برش وسختی مواد و … اشاره کرد و از دستگاه های فشار در صنایع ساخت هواپیما ، ماشین ، مبلمان و قالب دهی و… استفاده می شود. از جمله کارهایی که توسط این دستگاه در صنایع بالا مورد استفاده قرار انجام  می گیرد . برش و شکل دهی قطعات می باشد. دو نوع بسیار مهم که در پرس کاری محبوبیت بسیاری دارند میتوان به پرس هیدرولیک و پتومایتک اشاره کرد.

 

دستگاه پرس ضایعات چیست؟

 

یکی از دستگاه هایی که می تواند نقش بسیار متفاوتی در تولید قطعات داشته باشد دتشگاه پرس است که با متراکم کردن ضایعات به آن ها شکل میدهد ما چند نوع دستگاه پرس داریم که شامل : دستگاه پرس پلاستیک ، دستگاه پپرس کارتن و دستگاه پرس ضایعات آلومینیوم و آهن.

دستگاه پرس ضایعات آلومینیوم آهن و باید قوی و قدرتمند باشند تا بتواند ضایعات را به راحتی پرس کند به همین دلیل برای تعمیر پرس و جک این دستگاه نیاز به هیدرولیک و تعمیر کار ماهر احتیاج است. از مزایای این دستگاه چهار درب وچهار ستون بودنش است که این ها بعد از عملیات پرس چهار درب آن باز میشود و می تواند آزاد شود.

 

دستگاه پرس ضایعات چگونه عمل میکند؟

کلمه پرس همانطور که از نامش پیداست به معنای فشار دادن و متراکم کردن است. دستگاه پرس دستگاهی برای فشار آوردن بر روی یک جسم آهنی و فلزی است که باعث متراکم کردن و شکل دهی به فلز میشود. معمولا هر کدام از فلزات دستگاه پرس جداگانه ای دارند و تنها به این معنی نیست که دستگاه پرس در همه جا تنها به معنای متراکم کردن و شکل دهی است.

دستگاه پرس آلومینیوم دارای یک سطح به عنوان میز برای نگه داشتتن قطعه کار است. این دستگاه با نیروی انسانی کار میکند به با فشار روی یک اهرم دستگاه به کار می افتد اما امروزه با پیشرفت علم دستگاه های هیدرولیک و دستگاه های پنوماتیک برای ایجاد فشار استفاده میشود در این دستگاه فرد میتواند فشاری که روی جسم وارد میشود را اندازه گیری کند.

 

انواع دستگاه پرس ضایعات آلومینیوم

 • دستگاه پرس هیدرولیک
 • دستگاه پرس مکانیکی
 • دستگاه پرس کانکل یا اتصال گره ای
 • دستگاه پرس کرانک با دستگاه پرس میل لنگی
 • دستگاه پرس دنده ای
 • دستگاه پرس پیچ دار

 

دستگاه پرس ضایعات چگونه عمل میکند؟

 

 

هر کدام از این دستگاه ها توضیحات و مشخصاتی دارند که در ادامه انها را با هم بررسی میکنیم:

 

دستگاه پرس هیدرولیک

این دستگاه جزء دستگاه های پرس برقی است که فشار سیال در یک محفظه با استفاده از پمپ میتواند کاهش یا افزایش یابد که در برخی مواقع ممکن است از دستگاه ها و سیستم ها برای افزایش ظرفیت استفاده شود. این دستگاه به دلیل استفاده از مایع هیدرولیک سرعت کمتری از دستگاه های معمولی دارد.

به هنگام استفاده از این دستگاه‌ها شما باید مسئله گرم شدن قسمت مرتبط با نیروی هیدرولیک را در نظر داشته باشید. این دستگاه ها را می ‌توان قدرتمند ترین دستگاه پرس معرفی کرد که قادر به اعمال نیروی ۷۵ هزار تن نیرو است. استفاده از دستگاه های پرس هیدرولیک بسیار ساده است ، مایعات درون سیلندر زیر پیستون پمپ می ‌شوند و این باعث می‌شود که فشار سیار بر روی پیستون افزایش یابد. به طور همزمان، مایع از کانال بالایی پمپاژ می‌شود و فشار سیال با شدت بسیار زیادی به سطح دستگاه وارد می‌شود.

بعد از پمپاژ مایع زیر پیستون باعث میشود که فشار کاهش پیدا کند و وقتی مایع از بالا به داخل سیلندر ها پمپ شود فشار سیال ها بیشتر میشود.

 

دستگاه پرس پیچ دار

دستگاه پرس پیچ دار از چرخش یک موتور برای چرخش یک پیچ بزرگ استفاده میشود. این دستگاه به گونه ای است که اوپراتور های این دستگاه میتوانند با چرخاندن یک دسته مانند سفت کردن یک پیچ فشار دلخواه را روی ضایعات بیاورند . امروزه با پیشرفت صنعت این دستگاه به دستگاه های جدید از الکتروموتور ها برا چرخاند تغییر پیدا کرده است. این دستگاه بسیار کند است و احتیاج به زمان بیشتری دارد. این دستگاه های جدید میتوانند 31 هزار تن نیرو بر روی قطعه انجام دهند. این دستگاه چند ویژگی نسبت به بقیه ابزار ها دارد که شامل:

 • منحصر به فرد ترین ویژگی های فیزیکی را به آلومینیوم می دهد.
 • باعث راحت کار کردن ماشین میشود.
 • اکستروژن آلومینیوم باعث میشود تا فلز آلومینیوم عملیات پذیرتر شود.
 • قدرت و استحکام بالایی نسبت به دیگر دستگاه ها دارد.

 

دستگاه پرس مکانیکی

این دستگاه جزء دستگاه های پرس است که پرس آن با استفاده از نیروی چرخشی یک موتور با دیگر موتور ها تامین میشود بنابر این انرژی در پرس مکانیکی از موتور حاصل میشود به همین دلیل این دستگاه نسبت به دستگاه های پرس هیدرولیک سریع تر هستند و برای انجام کار های سبک تر از آنها استفاده میشود.

این دستگاه‌ها بر اساس مشخصات فرآیند تولید انتخاب می‌شوند. معمولاً دستگاه پرس مکانیکی در ساخت قطعات فلزی و کار با ورقه‌ها استفاده می‌شود و نیروی آنها نسبت به پمپ‌ های هیدرولیک پایین ‌تر است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که قدرتمندترین دستگاه‌های پرس مکانیکی در صنعت تولید مدرن حدود ۱۲ هزار تن نیرو ایجاد می‌کنند.

 

دستگاه پرس دنده‌ای

دستگاه پرس دنده‌ای انرژی تولید شده در الکتروموتور را با استفاده از یک چرخ دنده مستقیما به یک سمت انتقال می‌دهد و این فشار به عنوان فشار متراکم کننده استفاده می‌شود. در حقیقت نیروی تولید شده در الکتروموتور منجر به چرخش یک چرخ دنده در اندازه‌ های مختلف می‌شود که این چرخ دنده‌ ها بر روی یک محور به صورت دندانه دار حرکت می‌کند. نکته جالب توجه در مورد این دستگاه‌ ها این است که حرکت آنها یک بعدی بوده و امکان تنظیم سرعت و تنظیم مقدار فشار در آنها وجود دارد.

 

دستگاه پرس کرنک یا دستگاه پرس میل لنگی

این دستگاه از متصل شدن یک میل لنگ به شفت کنترل کننده استفاده میشود. اتصال بین این دو دستگاه باعث حرکت عمودی است. در واقع میله اتصالی و میل لنگ باعث تبدیل نیروی چرخشی الکترو موتور به نیروی فشاری میشود که ممکن است با دیگر بیستون ها اعمال شوند. به همین دلیل این دستگاه برای پرس کردن چند شیء بیشتر به کار میرود.

از این دستگاه برای پرس کردن ضایعات به صورت افقی و عمودی استفاده میشود به همین دلیل کار با این دستگاه در فشار های مختلف بسیار راحت تر است و نیروی بزرگی به قطعه وارد میکند.

 

دستگاه پرس گریز از مرکز

دستگاه پرس گریز از مرکز از یک قطعه برای کنترل یک صفت خارج از مرکز استفاده میشود که در یک میله اتصالی میچرخد. میله دستگاه پرس گریز از مرکز میله اتصالی دارد که در یک مفصل کشویی قرار دارد که حرکت این قطعه باعث بالا پایین امدن بیستون دستگاه میشود. این میله در مرکز قرار نمی‌گیرد و به همین دلیل با عنوان دستگاه ‌های گریز از مرکز و خارج از مرکز شناخته می‌شوند. حرکت الکتروموتور به شکلی است که موقعیت شفت در گذر زمان تغییر می‌کند و این حرکت باعث بالا رفتن و پایین آمدن پیستون و در نتیجه وارد آوردن فشار برای پرس کردن قطعه کار می‌شود.

 

مجموع ابزار هایی که برای ساخت دستگاه های پرس در نظر گرفته شده است شامل:

 • برق قدرت
 • کنترل
 • مکانیک
 • اسکلت
 • هیدرولیک

 

دستگاه پرس ضایعات آلومینیوم

 

دستگاه پرس ضایعات آلومینیوم و آهن میتوانند به راحتی ضایعات را به راحتی در هر جهت بالا و پایین ، عمودی و افقی پرس کند اما در برخی مواقع ممکن است که دستگاه شما کاری که مد نظرتان است را انجام ندهد بهتر است با کسب اطلاعات بیشتر راجب تمامی دستگاه های پرس ضایعات به دست آورید و سپس دستگاه را خریداری کنید.

توجه داشته باشید که تمامی دستگاه های پرس ضایعات به هم شباهت دارند اما کارایی آنها باهم متفاوت است به همین دلیل بهتر است که دستگاه پرس مختص خود فلز را خریداری کنید تا بتوانید کار خودتان را به بهترین نحو انجام دهید. با توجه به نکات بالا و معرفی دستگاه های مختلف شما میتوانید بهترین دستگاه را خریداری کنید علاوه بر این میتوانید از فروشندگان و بازاریاب ها اطلاعات بسیاری کسب کنید.

 

کلام آخر

از ایکه تا آخر این مقاله ما را همراهی کرده اید از شما سپاسگزاریم . امیدوارم توانسته باشیم مطالب مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم. لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

4/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *