ضایعاتیا
ضایعاتیا
قیمت ضایعات فلز استیل

قیمت ضایعات فلز استیل

قیمت ضایعات استیل را از مراکز و اشخاصی بخواهید که به کار ضایعات استیل مشغول هستند. فلز و ضایعات استیل در هر صورت مشتری خود را دارد و زمان خرید یا فروش شما باید از قیمت فلز استیل و ضایعات استیل آگاه باشید.

قیمت ضایعات استیل در مراکز خرید

شرکت ها و مراکز متعددی هستند که در زمینه ضایعات استیل فعالیت دارند و اگر شما قصد فروش ضایعات استیل را داشته باشید می توانید به شرکت های نامبرده مراجعه کنید. در شرکت ها و مراکزی که به کار ضایعات مشغول هستند کارشناسانی حضور دارند که شما را در مورد معاملات ضایعات راهنمایی خواهند کرد و باعث خرید حرفه ای شما خواهند شد. اگر شما در زمان کوتاه با کارشناسان همکاری کنید حتما از معامله سود خوبی را کسب خواهید کرد. چون تلاش کارشناسان معامله ای سودده و مناسب برای شماست. در سال های اخیر مراکز زیادی برای فروش فلز استیل و ضایعات استیل به وجود آمده است. ضایعات استیل را نباید دست کم گرفت زیرا متضرر خواهید شد و ضرر کردن چیز خوشایندی نیست البته بالا و پایین شدن قیمت دستخوش تغییرات بازار است که باز هم چندان پایین نخواهد آمد.

ضایعات فلز استیل در پایتخت : برای فروش ضایعات باید دقت شود. در پایتخت قبل از فروش مراکز و اشخاص قیمت های روز را بررسی کرده و بعد از گرفتن استعلام ، قیمت مناسبی برای معامله پیشنهاد خواهند کرد و بدین ترتیب معامله در زمان کوتاهی انجام خواهد شد. در پایتخت معاملات که با شما منعقد شود بعد در زمان کوتاهی بارگیری خواهد شد. نام شرکت و مشخصات بسیاری از مراکزی تخصصی که در زمینه ضایعات به ویژه خریداری ضایعات و قراضه های استیل فعالیت دارند آمده است. شرکت ها و مراکز ضایعاتی در تلاشند که قرارداد خوب و نرخ مناسبی را به شما بگویند تا شما از معامله رضایت داشته باشید.

از جزئیات تا کلیات فلز استیل

استیل نوعی از آلیاژ آهن بوده که کربن اش زیر 2 درصد است. نام دیگر استیل فولاد است. شکل پذیری و سایر خواص فلز استیل بسته به درصد عناصر به کار رفته در استیل مشخص خواهد شد. فولاد ها در دو دسته آلیاژی و کربنی هستند.

استینلس استیل : در استیل علاوه بر کربن عناصر دیگری نیز وجود دارد. برای تقسیم بندی انواع فلز استیل جداولی وجود دارد که در ادامه برخی از انواع استیل را آورده ایم. با اضافه شدن عناصر گوناگون ، استیلی ساخته خواهد شد که ویژگی های عالی داشته باشد مثلا اگر کروم با آهن ترکیب شود استینلس استیل ( استیل ضد زنگ ) مقاومت استیل بالا تر است به ویژه در برابر خوردگی. چیزی که باعث به وجود آمدن فلز استیل ضد زنگ است مقدار کروم ( 5/10 درصد ) است و کروم است که سبب زنگ نزدن استیل خواهد شد. لایه ضد زنگ فلز استیل همان کروم است که روی فلز استیل قرار دارد و از ترکیب کروم ( با اکسیژن ) به وجود آمده است. لایه ضد زنگ روی فلز استیل مشخص نیست اما سبب ارتباط فلز با هوا است و فلز سالم خواهد ماند. اگر قرار باشد که استیل بیشتر خاصیت ضد زنگ بودنش بیشتر شود باید آلیاژ نیکل و یا حتی مولیبدن بیشتر شود.

تفاوت استیل ها : استیل 304 ( 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل دارد. ) .استیل 316 ( 16 درصد کروم، 10 درصد نیکل و 2 درصد مولیبدن دارد و مولیبدن برای مقاومت در مقابل خوردگی های شور ( آب دریا ) کاربرد دارد. ) .استیل 300 ( استیلی که نیکل دارد و خاصیت جذب شدن توسط آهنربا را ندارد. ) . استیل 400 ( استیلی که نیکل ندارد و فقط دارای کروم است و خاصیت جذب شدن آهنربا را دارد. )

بازیافت استیلنس استیل : کم بودن کربن سبب راحت شدن عملیات جوشکاری و آسیب ندیدن فلز استیل خواهد شد. استیلنس استیل قابل بازیافت بوده و مانند سایر فلزات بازیافتش انجام خواهد شد.

نامگذاری استیل ضد زنگ :  انجمن  AISI نخستین بار دسته بندی استیل ضد زنگ را انجام داده اند و نامگذاری بر اساس ویژگی های شیمیایی یا فیزیکی بوده است. CK45 نوعی فولاد با کربن حدودا متوسط است که به دلیل نرخ پایین برای تولید پمپ کاربرد دارد و به خاطر کم بودن کروم مقاوم نیست. فولاد دانلکس نوع دیگری از فولاد 19%_ 28% کروم و 5% مولیبدن است که مقاومتش زیاد است و برای تولید قطعات مقاوم در مقابل خورده شدن مناسب است.

مقاومت حرارتی استیل ضد زنگ : استیل ضد زنگ مقاومت زیادی ( 1000 ) و کمی ( منفی 200 ) درجه را دارد.

ضد زنگ بودن : منظور از ضد زنگ بودن استیل ، آهنی است که دارای 11% کروم است. کروم همان عنصر اصلی به وجود آمدن فیلم اکسید کروم و ضد زنگ شدن استیل است. زمانی که استیل ضد زنگ بریده شود کروم روی سطح فلز استیل اکسید شده و قسمت صدمه دیده ترمیم خواهد شد. ویژگی خود ترمیمی سبب ضد زنگ شدن استیل شده است. نخستین استیل ضد زنگ به شکل آلیاژ مارتنزیتی توسط شخص دانشمندی به اسم هارلی بررلی ساخته شد.

از جزئیات تا کلیات فلز استیل

عناصر تشکیل دهنده استیل ضد زنگ :  همان طور که اشاره کردیم استیل ضد زنگ همان فولاد است که عناصر مختلفی را از جمله کروم و نیکل را در خود دارد. زمانی فلز استیل ، ضد زنگ خواهد شد که کروم ترکیب شده در فلز استیل بیشتر از سایر عناصر درون فلز باشد. در حقیقت کروم است که ضد زنگ شدن استیل شده است. در ضمن آهن موجود در استیل سبب سختی و یکپارچگی فلز در برابر زنگ زدگی خواهد شد و هر چه کروم بیشتر شود خاصیت ضد زنگ زدگی بالا خواهد رفت.

نخستین ریخته گری :  تقریبا سال 1913 در کشور انگلستان بود که فولاد ضد زنگ تولید شد. ثبت اختراع و کشف فولاد ضد زنگ سه سال بعد به شخص به نام هاری بررلی رسید. تصور ضد زنگ بودن یعنی زنگ نزدن ، تصوری غلط است و اگر اشتباه برداشت شود سبب مشاجرات زیادی خواهد شد. فولاد ضد زنگ در وضعیتی مثل محیط های پاک و در آب شیرین یا آب جاری زنگ نخواهد زد. اگر در شرایط جوی یا در آب راکد قرار گیرد فولاد از نوع 304 که ضد زنگ هم هست زنگ خواهد زد و زنگ زدگی خود را به شکل حفره روی سطح فلز استیل نشان خواهد داد. پس در نتیجه گیری کلی باید گفت که حتی اگر فولاد ضد زنگ باشد حفره های در فولاد در شرایط خاصی به وجود خواهد آمد که زنگ هستند. انواع گرید استیل ضدزنگ نوع 300 یا غیرمغناطیس ( استیل ساخته شده از آهن ، نیکل ، کروم و درصد ناچیزی از کربن ) نمونه ای از فولاد های ضد زنگ هستند که زنگ خواهند زد.

شیوه خریداری کردن ضایعات استیل

برای خریداری کردن ضایعات استیل مجموعه های وجود دارد که انواع مدل ضایعات استیل را به فروش برسانند. ضایعات استیل به صورت انواع مختلف ضایعات بگیر ، لوله ، شیرآلات ، پروفیل ، ورق ، تسمه ، نبشی ، ناودانی در دو شکل تناژ بالا و پایین مغناطیسی و غیر مغناطیسی وجود دارد. همچنین آلیاژ های متفاوتی مثل آلیاژ 310 ، 316 ، 304 و 321 برای خرید وجود دارند. تنها کاری که باید برای خرید کردن ضایعات استیل انجام دهید تماس یا مراجعه حضوری به یکی از فروشگاه های ضایعاتی یا نمایندگی های فروش ضایعات است. فروشگاه ها ضایعات ، شما را در خرید فلز استیل و ضایعات استیل به خوبی راهنمایی خواهند کرد. ضایعات استیل برای شما که خریدار ضایعات هستید به صورت زیر موجود است.

 • ضایعات استیل به دو شکل ذوبی یا پروفیل ورق
 • اگر ضایعات استیل لوله باشد به اندازه 5/0، 1 و 6 متری
 • اگر ضایعات پروفیل نبشی باشد به شکل 1 تا 6 متری
 • اگر ضایعات ورق باشد به شکل 5/0 و 6 متری
 • اگر ضایعات شیرآلات باشد به شکل سالم و تکه ای
 • اگر ضایعات اتصالات باشد به شکل سالم و تکه ای
 • اگر ضایعات به شکل میز ، صندلی تانکر باشد به صورت در و پنجره

خواهد بود. به هر حال شما به عنوان خریدار یا حتی فروشنده با انواع ضایعات در مدل های مختلفی روبرو خواهید شد. برای نمونه اگر شما فقط خریدار ضایعات مغناطیسی باشید باز هم با اشکال و انواع زیر روبرو خواهید شد.

 • ضایعات استیل مغناطیسی با آلیاژ های 310 ، 321 ، 316 و 304
 • ضایعات استیل مغناطیس دسته اول و دسته دوم
 • ضایعات استیل مغناطیسی جذب شده

اگر ضایعات و حتی فلز استیل مغناطیسی باشد آلیاژ کمتری را در مقایسه با استیل غیر مغناطیسی دارد و هر کدام در صنعت کاربرد خاصی دارند. اگر شما قصد فروش قراضه های استیل را دارید ، عکس های ضایعات را به یکی از مراکز بفرستید تا مشاوران مرکز با شما همکاری کنند و شما را در فروش ضایعات فلز استیل راهنمایی کنند. تماس ها شبانه روزی بوده و محدودیتی وجود ندارد که چه ساعتی از روز با مشاوران مراکز تماس بگیرید. بسیاری از مراکز فروش و خریداری ضایعات استیل ، دستگاه تفنگی دارند که تشخیص خواهد داد که فلز استیل شما از چه جنسی است و بر حسب نوع استیل شما ، قیمت به شما گفته خواهد شد.

بیاید بیشتر با استیل ضدزنگ آشنا شویم

تصور عامه مردم از فلز استیل ضد زنگ فلزی است که به دلیل ترکیباتی که دارد ضد زنگ است و زنگ نخواهد زد اما ضد زنگ بودن استیل خلاف تصورات مردم است یعنی استیل نو هم زنگ خواهد زد به همین دلیل شما را با استیل ضد زنگ بیشتر آشنا خواهیم کرد. فولاد ضد زنگ یا استیل ضد زنگ (  stainless  Steel) همان استیل است که مقادیر زیادی از آلیاژ را در درون خود دارد. ( با مقادیر بالایی از آلیاژ ساخته شده ) به همین دلیل به خوبی در مقابل خوردگی مقاوم است و توانایی مقاومت در جو خورنده و دما های زیاد را دارد. استیل ضد زنگ دارای 11% کروم است و کروم موجود در استیل بوده که سبب مقاومت استیل شده است. اگر استیل 10/5% به کروم افزوده شود فولاد معمولی تولید خواهد شد اما استیل ضد زنگ کمتر از 10/5% کروم دارد. ( تذکر: نباید هر استیلی که مقدار کرومش کمتر از 10/5% کمتر شد استیل ضد زنگ دانست. )

میزان کروم موجود در استیل باعث شده که اگر استیل خوردگی ببیند کروم خوردگی را ترمیم کند به عبارت دیگر فولاد زنگ نزن فولادی است که مقاومت بالایی در مقابل خوردگی ، دما های بالا و جو خورنده خواهد داشت. همچنین اگر نیکل در فولاد زنگ نزن زیاد شود شما شاهد شفافیت ، فرم دهی و مقاومت بالای فولاد زنگ نزن خواهید بود. قبلا هم گفتیم که نسبت کروم به فلز فولاد 5 به 10 است و اگر ترکیبی که گفتیم در جو قرار گیرد کروم با اکسیژن ترکیب شد و اکسید کروم به وجود خواهد آمد. ضخامت اکسید کروم 130 انگستروم است. ( هر انگستروم 1/100 میلیونیم  Cm است. ) و اگر خیلی سریع روی آهن گذاشته شود از زنگ زدگی جلوگیری خواهد شد.

پوشش به وجود آمده مثل سرامیک سخت اما آسیب پذیر است و اگر خراش روی فلز به جود بیاید و اکسیژن کافی وجود نداشته باشد امکان به وجود آمدن لایه جدید نخواهد بود و سطح فلز زنگ خواهد زد. به همین دلیل زمانی که واشیر ضد زنگ را با واشیر پلاستیکی محکم بستیم در اثر نبودن اکسیژن به اندازه کافی زنگ خواهد زد. همچنین در اثر شکل دادن و خمکاری پوششی که به مرور نابود شده دوباره تشکیل خواهد شد. استیل ضد زنگ در برابر آب دریایی که حاوی مقادیر زیادی از نمک است یا آب های که مقادیر زیادی کلر دارند صدمه پذیر است زیرا روی سطح بیرونی فلز استیل ضد زنگ موثر است و اگر خراشی روی سطح استیل به وجود بیاید امکان ترمیمی وجود ندارد و نمک یا کلر باعث خراب شدن استیل و زنگ زدگی استیل به مرور زمان اتفاق خواهد افتاد.

بیاید بیشتر با استیل ضدزنگ آشنا شویم

در ضمن در مورد المنت استیل ضد زنگ باید گفت که به دلیل مطمئن نبودن و نامشخص بودن منابع ساخت و حتی عدم دانش فنی در واردات فروشندگان قادر به تشخیص استیل ضد زنگ نیستند ، مگر سند و مدرکی داشته باشند. برای مثال وقتی استیل مقاوم را خریداری کنید نباید به دلیل ضد زنگ بودن استیل هر انتظاری از استیل داشت بلکه عملکرد استیل بستگی به کاربرد مصرفی اش دارد.

حالات به وجود آمده از استیل های ضدزنگ

قبل از پرداختن به حالات استیل ضد زنگ به طور اجمالی بار دیگر استیل ضد زنگ را معرفی خواهیم کرد. استیل یا فولاد فلزی که ب دلیل کرومی که دارد خاصیت خود ترمیمی یا ضد زنگ زدن دارد. از فواید استفاده از استیل ضد زنگ باید به دوام ، هزینه کم نگهداری ، قابلیت بازیافت اشاره کرد. در ضمن بالای 60% استیل ضد زنگ قابل ذوب است و از ذوب شدنش محصولات جدیدی در صنعت تولید خواهد شد. خواص کلی استیل ضد زنگ شامل مقاومت شیک بودن ظاهر ، هزینه کم و عمر مفید بالا ، قابلیت بازیافت ، تولید راحت و خنثی بودن است. گروه های استیل 4 دسته ( نگیر ، بگیر ، دوپلکس و مارتنزیت ) است.

نگیر :  استیل نگیر آهن با کروم ناچیز است که سبب خاصیت آهنربایی استیل شده است. استیل های L 304  و 304 نمونه ای از استیل های نگیر هستند که 65% مصرف دارند.

بگیر :  آهن با کروم و کربن نا چیز است که سبب خاصیت آهنربایی استیل شده است.

دوپلکس : آهن ، نیکل و کروم است که به دو صورت بگیر و نگیر است و خاصیت آهنربایی اش فقط در حرارت معمولی وجود دارد.

مارتنزیت : آهن ، کربن و کروم با خاصیت آهنربایی و سخت پذیری است و اما حالات استیل ضد زنگ به صورت زیر است.

حالت اول : 

اگر خواص مکانیکی را در نظر داشته باشید چهار صورت زیر را پیش رو دارید.

 • افزایش نیتروژن
 • افزایش کربن
 • کاهش کربن و افزایش نیتروژن
 • افزایش نیکل

 

حالت دوم : 

اگر بخواهید مقاومت را بالا ببرید.

 • بالا بردن مقاومت در مقابل اکسیداسیون
 • کم کردن کربن و افزایش مقاومت در مقابل خوردگی

 

حالا سوم : 

بالا بردن جوش پذیری.

 • کم کردن کربن و بالا بردن تیتانیوم
 • کم کردن کربن و بالا بردن مولیبدن و تیتانیوم
 • بالا بردن کروم ، نیتروژن و مولیبدن

هر کدام از حالات گفته شده گروهی از فلزات را به وجود خواهند آورد که در مقاله قبلی به هر کدام اشاره کرده ایم و به طور مختصر هر کدام را توضیح داده ایم.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *