ضایعاتیا
ضایعاتیا
ضایعات و قراضه های استیل

ضایعات و قراضه های استیل

آیا شما هم قصد دارید ، ضایعات استیل را بخرید یا فروشید؟ ضایعات و قراضه های آلومینیوم و استیل استیل امروزه مشتریان زیادی دارد و برای دانستن چگونگی خرید و فروش قراضه های استیل بهتر است ، قراضه های استیل را بیشتر بشناسید. با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم در مورد ضایعات استیل را کسب کنید.

هر آنچه که باید در مورد استیل بدانید

استیل نوعی آهن است که کربن زیر 2 درصد دارد و بر اساس نوع و عناصری که در استیل وجود دارد شکل پذیری و سختی استیل مشخص خواهد شد. فولاد ها یا کربنی هستند و یا آلیاژی و استیل نوعی فولاد آلیاژی است و اما فولاد های ساده از کربن و دیگر عناصر گوگرد ، فسفر ، سیلیسیم و منگنز ساخته شده است.

با اضافه شدن برخی عناصر در آهن آلیاژ های ساخته خواهند شد که ویژگی های بی نظیری دارند. برای نمونه اگر کروم اضافه شود استیل ضد زنگ تولید خواهد شد که در برابر خوردگی بسیار مقاوم است.

ضدزنگ شدن استیل :  استیل زمانی ضد زنگ بوده که دارای 5/10 درصد کروم باشد. کروم با ترکیب شدن با اکسیژن سبب به وجود آمدن لایه ای ضد زنگ استیل خواهد شد. لایه ای که حتی سبب شده قراضه های استیل هم سالم باقی بمانند. هر چه کروم و عناصری چون مولیبدن و نیکل در استیل زیاد شود خاصیت ضد زنگ شدن استیل بیشتر خواهد شد.

استیل 316 و 304 : استیل 316 از 16 درصد کروم ، 2 درصد مولیبدن و 10 درصد نیکل بوده در حالی که استیل 304 از 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل ساخته شده است.

استیل و جذب آهنربا :  استیل و قراضه های استیل چون از نیکل تشکیل شده اند جذب آهنربا نشده اما اگر استیل حتی قراضه های استیل کروم داشته باشند و از نیکل تشکیل نشده باشند جذب آهنربا خواهند شد.

بازیافت قراضه های استیل : 100درصد قراضه های استیل قابل بازیافت بوده و بعد از ذوب شدن استیل دوباره قالب گیری خواهد شد. در ضمن 68%1- 80% استیل ضد زنگ هم قابل بازیافت است.

کارکرد استیل در دمای مختلف : استیل چه در دما های پایین و چه در دما های بالا از مقاومت خوبی برخوردار است.

استیل ضدزنگ : استیل ضد زنگ نوعی فولاد است که عناصر کروم و نیکل اش بالاست. اگر مقدار کروم در استیل ضد زنگ بیشتر از 5 درصد باشد استیل ، استیل ضد زنگ نام دارد. مقدار کروم در استیل ضد زنگ مانع از خوردگی خواهد شد.

گریدهای استیل ضدزنگ : گرید های استیل ضد زنگ شامل استیل غیر مغناطیسی ( سری 300 ) ، آلیاژ کروم ، آهن ، نیکل و کربن و استیل مغناطیسی آلیاژ کروم ، آهن و کربن است. در هر دو نوع گرید کربن کمتر از 01/0 % است.

ویژگی های استیل ضدزنگ : از ویژگی های استیل مقاومت در مقابل خوردگی ، مقاومت در مقابل حرارت ، قابل بازیافت بودن ، عمر زیاد در مقایسه با هزینه و ظاهر جذابش است.

 

معامله ضایعات چگونه خواهد بود؟

چنانچه دارای ضایعات استیل هستید و تصمیم به فروش قراضه های استیل را دارید. اشخاص و شرکت های معتبری وجود دارد که ضایعات را به قیمت مناسبی بفروشند زیرا هستند کسانی که کمترین قیمت را به شما بگویند. چنین اشخاصی عموما به فکر منفعت خود هستند که به کار قراضه های استیل مشغول هستند. همه ضایعات به ویژه ضایعات استیل با قیمت مناسبی از شما خریده خواهد شد که قیمت و نرخ ضایعات استیل هم ، به سود خریدار است و باعث خسارت شما نخواهد شد. باز هم می گوییم که نباید مبادا فراموش کنید؛ که اگر همه ی ضایعات را قرار است بفروشید مخصوصا ضایعات استیل ، دقت کنید که به قیمت مناسبی بفروشید زیرا کسانی وجود دارند که کمترین قیمت را به شما بدهند چنین اشخاصی عموما تنها به فکر منفعت خود هستند. ارزان خریدن ضایعات از شما نه تنها به صرفه نیست بلکه به ضرر شماست. بهتر است شرکتی را برای فروش ضایعات خود انتخاب کنید که خدمات بزرگی را ارائه داده باشد و قرار داد های بزرگی را بسته است و شما به عنوان یک خریدار باید ضایعات را با قیمت مناسب و به روز بفروشید. در ضمن شرکت های بزرگی هم وجود دارد که به فروش ضایعات مشغول هستند و حتما قیمت مناسبی را به شما خواهند گفت.

معامله ضایعات چگونه خواهد بود؟

قراشه های استیل شامل چه مواردی است؟

ضایعات و قراشه های استیل در انواع مختلفی خریداری خواهد شد که شامل موارد زیر است.

 • ورق 304 استیل
 • ورق 316 استیل
 • لوله مانیسمانL 316
 • ورق 321
 • ورق 310
 • ورق 430
 • میلگرد 304
 • میلگرد 316
 • میلگرد 430
 • لوله مانیسمان 304
 • لوله مانیسمان 316
 • لوله مانیسمانL 316
 • لوله مانیسمان 321
 • لوله مانیسمان S 310
 • لوله درزدار 304
 • تیوب 316
 • نبشی
 • پروفیل
 • تسمه

ضایعات گفته شده انواع ضایعات و قراضه های استیل است که در ساختمان سازی به کار خواهد رفت. به جزء موارد نامبرده هر وسیله ای که از جنس استیل است نیز شامل ضایعات استیل است.

 

تقسیم بندی انواع استیل و قراضه های استیل

استیل فلزی کم هزینه ، بادوام و دارای ضایعات 100درصد بازیافتی است که ویژگی های چون خنثی بودن در مقابل قابلیت های بیولوژیکی ، ساده ساخت ، مقاوم در حرارت و خوردگی ، عمر مفید و ارزان قیمت بودن را دارد. به طور کلی استیل ضد زنگ 4 زیر مجموعه یا دسته دارد و باید گفت به قراضه های استیلی هم در همین 4 دسته قرار گرفته اند.

استیل غیرمغناطیسی :  استیلی که کمتر از 10/0 درصد کربن و کروم ، آهن و نیکل را دارد ، استیل ضد زنگ غیرمغناطیسی است. برای مثال استنلیسL  304  و 304 به ترتیب 18/10 و 18/8 نامیده شده اند و غیر آهن ربایی هستند. استیل های غیر مغناطیسی به گروه بالاتر از 65/0 % معروف هستند.

استیل ضد زنگ مغناطیسی:  آلیاژی با کربن پایین تر از 1/0 % با آهن که خاصیت آهنربایی دارد.

گروه دوپلکس :  دوپلکس ترکیب آلیاژ های کروم ، آهن و نیکل با ترکیب ضد زنگ مغناطیسی و عیر مغناطسی است که خاصیت آهنربایی دارد.

 • گروه معمولی
 • گروه مارتنزیت ضد زنگ

گروه مارتنزیت کربن اش بیش از 01/0 % است و علاوه بر خاصیت آهنربایی خود، در حرارت محکم و سخت است.

 

انواع استیل های ضدزنگ مغناطیسی و غیرمغناطیسی

قبل از آوردن انواع استیل های ضد زنگ اول در مورد خواص استیل های ضد زنگ باید بدانید که استیل های ضد زنگ در مقابل خوردگی و حرارت مقاوم ، کار کرد عالی ، طول عمر زیاد ، هزینه کم ، قابل بازیافت ، خنثی ، به راحتی تولد و در برابر وزن مقاوم هستند.

استیل های ضد زنگ غیر مغناطیسی

نوعی از قراضه های استیل از آلیاژ 304 نیکل 8 تا 10درصد ، کروم 18 تا 20درصد و کربن 08/0 درصد است. اگر ترکیب آلیاژ تغییر کند گروه های دیگر از استیل ضد زنگ 301 و 304 به وجود خواهند آمد. انواع قراضه های استیل از نوع ضد زنگ غیر مغناطیسی به سه حالت تقسیم شده است که هر کدام یک گروه را تشکیل داده اند.

اگر خواص مکانیکی را در نظر داشته باشید با یکی از موارد زیر روبرو خواهید شد.

گروه اول : با بالا رفتن نیتروژن قدرت در دمای پایین نیز بالا خواهد رفت مانند N 304 یاLN  304  .

گروه دوم : با بالا رفتن کربن خواص مکانیکی بالا خواهد رفت مانند استیل ضد زنگ 301 .

گروه سوم : با کم شدن کربن و اضافه شدن نیتروژن در استیل ضد زنگ 301 جوش پذیری بالا رفته ، خاصیت غیر شکنندگی به همراه مقاومت در مقابل خوردگی افزایش خواهد یافت. برای نمونهLN 301 .

گروه چهارم : با بیشتر نیکل تا 12 درصد ترکیب به صورت انبساطی بالا خواهد رفت. برای نمونه 305 اکسیداسیون در حرارت بالا را در نظر دارید. در استیل ضد زنگ باید نیکل و کروم بیشتر شود. برای نمونه 305 . اگر هدف بیشتر شدن نیتروژن مقاومت در مقابل خوردگی باشد باید با استیل ضد زنگ 304 به 2 گروه زیر رسید.

گروه اول : اگر مقاومت در مقابل اکسیداسیون در حرارت بالا را در نظر دارید در استیل ضد زنگ باید نیکل و کروم بیشتر شود. برای نمونه 309، 314، 310 وS  310 .

گروه دوم : برای بالا رفتن مقاومت در مقابل خوردگی باید مولیبدن را افزایش داد تا مقاومت بالا برود. استیل های ضد زنگ 316 با 2درصد مولیبدن ، 316 با 2/5 درصد مولیبدن و 317 با 3 درصد مولیبدن نمونه ای از گروه دوم حالت دوم هستند.

اگر برای بالا رفتن کیفیت جوش پذیری را در نظر بگیرید گروه های زیر به وجود خواهند آمد.

گروه اول : با کمتر شدن کربن و بالا رفتن تیتانیوم  به طور نسبی جوش پذیری استیل ضد زنگ با بالا رفتن مولیبدن ، کروم و نیتروژن استیل ضد زنگ 304 مقاومت کیفیت جوش پذیری بالا خواهد رفت برای نمونه مولیبدن های 6 درصد . بدین ترتیب قراضه های استیل ضدزنگ از نوع غیرمغناطیسی از انواع گفته شده خواهند بود.

انواع قراضه های استیل ضدزنگ مغناطیسی

استیل ضد زنگ  AISI بالاترین مصرف را در میان استیل های ضد زنگ مغناطیسی دارد. استیل های ضد زنگ مغناطیسی در وضعیت های مختلفی حفظ ظاهر خواهند کرد و پرکاربرد هستند.

بالا رفتن مولیبدن و کروم از از نوع استیل ضد زنگ سبب بالا مقاومت و بالا رفتن ترکیب نیوبیوم و تیتانیوم برای بالا رفتن جوش پذیری است.

گروه اول : اگر قراضه های استیل از گروه اول باشد استیل های هستند که از 10_ 14 درصد کروم دارند استیل های 410 ، L  410 ، 420 و 409 از نوع گروه اول هستند.

30 درصد استیل های ضد رنگ از گروه های اول هستند. گروهی که کمترین کروم و قیمت ارزانی را دارند در محیط های خورنده ممکن است کمی زنگ بزنند.

 • گروه اول

گروه اول در ساخت صدا خفه کن های اگزوز ماشین کاربرد دارند. همچنینL  410  کاربرد زیادی در ساخت کانتینر ها ، مینی بوس ها ، اتوبوس ها و فریم های  LCD دارد.

 • گروه دوم

برخی قراضه های استیل از گروه دوم هستند ، گروهی که استیل ضد زنگ 430 شاخص گروه است. کروم استیل 14 تا 18 درصد است. پر مصرف ترین استیل ضد زنگ مغناطیسی است. تقریبا 48 درصد مصرف دنیا از گروه دوم است.

به علت بالا بودن کروم علاوه بر مقاومت بالا ، شباهت زیادی به استیل ضد زنگ غیر مغناطیسی 304 دارد. تولید دیگ های ماشین لباسشویی و همچنین پانل داخلی از کاربرد های این گروه است.

در ضمن استیل 430 جایگزین مناسبی برای استیل 304 است و در ساخت وسایل خانگی چون آشپز خانه ، ماشین ظرف شویی کاربرد زیادی دارد.

 • گروه سوم

گروه سوم شامل استیل های 14 تا 18 درصد کروم است. عناصر تثبیت کننده ای چون نیوبیوم و تیتانیوم در ترکیب فلزات موجود است. استیل 403 نمونه ای از گروه سوم است.

فرق اصلی گروه سوم با گروه دوم قابلیت جوش پذیری و شکل پذیری بهتر گروه دوم است و استیل 304 رفتار خوبی از خود نشان خواهد داد. تولید سنگ ، لوله ، سیستم اگزوز ، بخش های جوش شده ماشین لباسشویی از مصارف گروه سوم است.

مصرف استیل 304 کمی هزینه بر و غیر اقتصادی است اما جایگزین مناسبی برای استیل ضد زنگ مغناطیسی خواهد بود.

 • گروه چهارم

گروه چهارم شامل استیل هایی با ترکیب مولیبدن 436 ، 444 و 434 است که 7 درصد مصرف دارد. گروه چهارم چون با مولیبدن ترکیب شده مقاومتش در مقابل خوردگی بالا رفته است و در تولید تانک های ویژه آب گرم ، آبگرمکن خورشیدی ، بخش های بیرونی اگزوز ، قطعات مایکروو ، کتری برقی ، پنل خارجی و غیره کاربرد دارد.

استیل 444 در مقابل خوردگی مقاومت شان مانند استیل 316 است.

 • گروه پنجم

گروه پنجم استیل های ضد زنگ 18 تا 30 درصد کروم است. استیل های که در هیچ گروهی دسته بندی نشده اند. از انواع مختلف گروه پنجم باید به 445 ، 446 ، 447 و غیره اشاره کرد.

گروهی که فقط 2 درصد مصرف دارند. گروه پنجم کروم و مولیبدن اضافه شده تا مقاومت زیاد شود مثل 316 مصرف کلی گروه پنجم در وضعیت سخت خوردگی و محیط  های ساحلی است. همچنین باید گفت که مقاومت 447 JIS معادل تیتانیوم است.

انواع قراضه های استیل ضدزنگ مغناطیسی

مشخصات کلی استیل های ضدزنگ مغناطیسی

مشخصات کلی استیل های ضد زنگی که قراضه های استیل را تشکیل داده اند شامل مزایا ، خواص ، مشخصات و غیره است که هر کدام را توضیح داده ایم.

از مزایای آهنربایی بودن استیل های ضد زنگ ، همان بگیر بودن یا آهنربایی بودن است که به ساختار اتمی استیل مربوط است و استیل های ضد زنگ آهنربایی هم همچون فولاد کربنی زنگ خواهند زد.

خواص استیل ضدزنگ مغناطیسی : استیل ضد زنگ مغناطیسی به خاطر داشتن کروم مقاوم است. بیشتر فلزات در برابر خورده شدن ضعیف هستند اما استیل ضد زنگ مقاوم است و عامل اصلی مقاوم بودن استیل ضد زنگ ، کربن موجود در استیل ضد زنگ است.

مقاومت موضعی : استیل ضد زنگ در مقابل خورده شدن ناشی از واکنش های شیمیایی مقاوم است و مقاومتش به ساختمان فلز مربوط نیست.

در استیل های ضد زنگ 444 و 436 علت مقاومت وجود مولیبدن است و در استیل ضد زنگ 304 مقاومت بیشتر شده و مقاومت استیل ضد زنگ 304 بیشتر از استیل های 441 ، 430 و 439 است.

خواص مکانیکی و فیزیکی : استیل های ضد زنگ مغناطیسی برای ساخت مناسب هستند و کاربرد های اساسی زیادی را دارند.استیل های ضد زنگ خواص مکانیکی شان قابل قبول است ( به ویژه در مقایسه کردن با استیل های ضد زنگ غیر معناطیسی ).

تنش تسلیم استیل ضد زنگ مغناطیسی از غیر مغناطیسی بالاتر است. در صورتی که مشخصات شکل پذیری و تغییر طول استیل ضد زنگ مغناطیسی شبیه فولاد کربنی است اما در هر صورت هر دو ( استیل ضد زنگ مغناطیسی و غیر مغناطیسی ) هدایت و انبساط حرارت را به خوبی انجام خواهند داد.

مشخصات فیزیکی : منظور از مشخصات فیزیکی ، توانایی های نظیر انتقال برق و حرارت ، انقباض و انبساط و غیره فلز است. استیل های ضد زنگ مغناطیسی شبیه به فولاد کربن هستند به همین دلیل در برابر حرارت کمتر شکل شان تغییر خواهد کرد.

گازهای محافظ برای جوشکاری : استیل های ضد زنگ زمان ذوب به دلیل کروم بالایی که دارند قابلیت زیادی در اکسید شدن دارند. اگر در زمان ذوب فلزات از هوا در امان نباشند کروم فلز تبدیل به اکسید شده و مقاومت در قسمت جوش کمتر خواهد شد. برای مانع شدن از اکسید شدن کروم گاز های محافظ را باید استفاده کرد. گاز های محافظ شامل هلیوم ، آرگون و یا ترکیبی از هلیوم و آرگون است. گاز آرگون گازی رایج برای محافظت در قسمت پشت است و نباید از گاز نیتروژن استفاده شود.

انجام روش های شیمیایی و مکانیکی :  اگر در جوشکاری فلز تغییر رنگ دهد باید با روش های شیمیایی یا مکانیکی اسیدشویی تغییر رنگ درست شود. اسیدشویی با ترکیب شدن اسیدنیتریک ، فلوئیدریک و خمیر مخصوص انجام خواهد شد. گند زدایی و خنثی سازی برای بازآوری و رها شدن رسوبات از غوطه ور کردن قسمتی که رنگ پریده شده در آب سرد دارای 20_ 25 درصد اسیدنیتریک است انجام خواهد شد.

 

دسته بندی استیل های ضدزنگ بگیر به طور مختصر

دسته بندی استیل ضدزنگ بگیر ( مغناطیس ) به طور مختصر به صورت زیر است.

گروه اول : استیل های دارای 10 تا 14 درصد کروم که شامل 410 ، 409 و 420 است.

گروه دوم : استیل های که دارای 14 تا 18 درصد کروم بوده که شامل نوع 430 است.

گروه سوم :  استیل های دارای 14 تا 18 درصد کروم به همراه فلزات تثبیت کننده ای چون تیتانیوم و نیوبیوم شامل 441 ، TI  430 و 439 است.

گروه چهارم : استیل های دارای 5 درصد مولیبدن که شامل 436 ، 434 و 444 است.

گروه پنجم : استیل های دارای 18 تا 30 درصد کروم که شامل447 ، 445 و 446 است.

لطفا امتیاز دهید
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *