ضایعاتیا
ضایعاتیا
خریدار ضایعات فلز برنج

خریدار ضایعات فلز برنج

ضایعات فلز برنج همان وسایل و ابزار از جنس برنج است که عمر مفیدشان به پایان رسیده است که خریدار ضایعات برنج با خرید ضایعات فلز برنج ، ضایعات فلز برنج را مجددا به مصرف بازخواهد گرداند.

معرفی جامع و کامل فلز برنج

برنج همان آلیاژ ترکیبی است از ترکیب روی و مس به وجود آمده است. که کاربرد های گوناگونی را در صنعت دارد. سختی یا نرمی فلز برنج بستگی به میزان روی و مس دارد. به جز روی و مس برای ساخت فلز برنج از فلزات دیگری چون سرب ، آرسنیک و آلومینیوم نیز برای بالا رفتن مقاومت و پردازش فلز برنج نیز استفاده خواهد شد. ویژگی های فلز برنج با اضافه شدن فلزات  و ضایعات آهن گوناگون متغیر است. زردی ، نرمی ، سختی ، قوی بودن فلز برنج در مقابل خوردگی بستگی به ترکیبات شیمیایی فلز برنج دارد.برای مثال فلز برنج اغلب به رنگ زرد یا طلایی است اما اگر فقط یک درصد منگنز به فلز برنج اضافه شود رنگ فلز برنج تغییر کرده و به رنگ قهوه ای شکلاتی درخواهد آمد یا اگر کمی نیکل به برنج اضافه شود رنگ فلز برنج نقره ای خواهد شد. دلیل افزودن سرب به فلز برنج نرم شدن فلز برنج قابلیت انعطاف پذیر شدن فلز برنج است.

همچنین اگر مقداری آرسنیک به برنج اضافه شود ثبات فلز برنج بالا رفته و اگر قلع اضافه شود فلز برنج سخت تر خواهد بود. خرید ضایعات فلز برنج برای انواع مختلف ضایعات برنج وجود دارد ، ضایعاتی که دارای ترکیبات شیمیایی خاص خود هستند و هر کدام نام ، ویژگی و کاربرد خاصی را دارند.

برنج قرمز :  برنج قرمز گرمتر و روشن تر از دیگر فلزات از نوع برنج است. برنج قرمز یکی از انواع فلز های برنج بوده که بسیار قوی است. در ضمن خرید ضایعات فلز برنج قرمز بسیار رایج است.

برنج کارتریج :  برنج کارتریج به برنج زرد و برنج 260 معروف است. برنج کارتریج پوششی مناسب برای لوله ها است. فروش برنج کارتریج بیشتر به شکل ورقه ای است چون به آسانی به شکل مورد نظر درآمده و مورد استفاده قرار خواهد گرفت. بیشتر ضایعات فلز برنج از نوع حانگی مربوط به برنج کارتریج است.

برنج دریایی :  برنج دریایی یا برنج 464 برنجی است که مقاوم در برابر خوردگی است به همین دلیل در آب دریا کاربرد دارد.

برنج 330 :  برنجی پرکاربرد در تیرک ها و لوله ها است. برنج 330 برای ماشین کاری و دیگر موارد مناسب است.

برنج 360 : برنج 360 دارای درصد بالایی از سرب است و بالا بودن سرب سبب راحتی در شکل دهی و برش کاری فلز شده است. بیشترین کاربرد برنج 360 برای تولید وسایلی چون میله و تیرک است. ضایعات برنج از نوع 360 بیشترین درصد ضایعات بازیافتی فلز برنج را تشکیل داده است.

اگر بخواهیم ساده تر ضایعات فلز برنج را توضیح دهیم باید بگوییم که ضایعات برنج یا قراضه های فلز برنج وسایل قابل بازیافتی حاصل از تولید و استفاده از محصول بوده مثل قطعات ، مصالح و حتی مواد اضافی از جنس برنج که ارزش پولی دارد. خرید ضایعات از برنج اولین مرحله آغاز فرآیند بازیافت است. فلز برنج هم مانند فلز مس در صنعت پرکاربرد است و علاوه بر ارزشی که دارد در امور لوله کشی و قطعات برقی نیز کاربرد خود را دارد. هر چند که موارد استفاده از فلز مس و فلز برنج مشابه است اما موارد تولیدی و میزان ضایعات هر کدام از فلزات برنج و مس متفاوت است. اگر ضایعات برنج خریداری شود تقریبا 90 درصد مزایا را با خود به همراه دارد. فرقی ندارد که فلز برنج از ضایعات ساخته شده یا با ضایعات ترکیب شده ، مهم فرآیند بازیافت ضایعات برنج است که سبب استفاده مکرر از فلز برنج شده و تولیدات جدیدی را با هر بار بازیافت شدن با خود دارد.

انواع ضایعات فلز برنج چیست؟

انواع ضایعات فلز برنج با کیفیت های گوناگون در صنعت موجود است و خرید ضایعات برنج برای تولید دوباره و بازیافت شدن است. انواع ضایعات فلز برنج بر اساس درجه بندی ضایعات به صورت زیر است.

  • مخلوط برنج یا برنز
  • برنج جامد

جامدات فلز برنج به رنگ قرمز است و اگر یاتاقان ماشین آلات ، شیرآلات و سایر موارد برنج از جامد قرمز رنگ باشد پس فلز برنج با مس ، سرب و قلع ترکیب شده و سهم زیادی از ضایعات برنج مربوط به فلز برنج قرمز جامد است.

برنج پالایشگاهی : برنج پالایشگاهی متشکل از مس 3/61 درصد و آهن 5 درصد است. همچنین برنج پالایشگاهی ممکن است با برنز و مس نیز ترکیب شده باشد. برنج پالایشگاهی مواد غیر فلزی ندارد و ضایعاتش به خوبی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

برنج تراشکاری شده قرمز رنگ :  برنج تراشکاری شده قرمز رنگ از سیمان و برنج تراشکاری شده قرمز رنگ که سنگ زنی شده به دست آمده است.

برنج زرد : برنج زرد ، برنجی قدیمی بوده که در ترکیبات خود هیچ گونه آلومینیوم و منگنز را ندارد و نوعی ضایعات مستقل در انواع ضایعات برنجی بوده که شامل لوله ، میله ، برنج ریخته شده و آبکاری شده و ورقه های ساخته شده از برنج است.

برنج تراشکاری : برنج تراشکاری شده به رنگ زرد ، برنجی است که سوراخ و سنگ زنی شده است.

برش های برنجی :  برش های برنجی به رنگ زرد بوده و لایه ای ندارد و ابعاد برنج 30 در 70 است.

C&F Metal : C&F Metal برنج استفاده شده در لوله کشی و ساخت شیرآلات است که به رنگ زرد و قرمز با فلزات دیگری چون نیکل و کروم پوشیده شده است. لوله ها و شیرآلات برنجی که هیچ گونه آلومینیوم و روی اضافه نشده و خرید چنین برنجی کمک زیادی به صنعت بازیافت خواهد کرد.

C Metal : C Metal برنجی است که برای لوله های از جنس فلز برنج طبقه بندی شده در نظر گرفته شده است.

  •  سیم های عایق بندی شده برنجی
  •  رادیاتورهای پاک کننده خودکار

رادیاتورهای پاک کننده خودکار شامل رادیاتور های خودرو مسی و برنجی بدون ترکیب شدن با آهن است.

  •  سیم های عایق برنجی

انواع ضایعات فلز برنج چیست؟

خرید ضایعات فلز برنج چگونه است؟

در خرید ضایعات فلز چون برنج ، برنج زرد رنگ کاربرد بیشتری دارد. برنج زرد رنگی که بیشتر در لوله کشی مورد استفاده است و زمان خراش خوردن رنگ زرد حود را حفظ خواهد کرد. اکثر وسایل ساخته شده از برنج هم دارای رنگ زرد هستند. نوع دیگری از فلز برنج ، برنج قرمز است که البته گران تر از فلز برنج زرد رنگ است و در زمان خرید ضایعات نیز ضایعات قرمز رنگ فلز برنج گران تر از ضایعات زرد رنگ است و اما خرید ضایعات فلز برنج ، خرید ضایعات فلز برنج راهکاری طلایی برای حفظ منابع و مصرف درست فلز برنج بوده که قابلیت و ارزش بلایی را دارد. همان طور که گفتیم فلز برنج علاوه بر تنوع در رنگ کار کرد گوناگونی را برای ساخت در صنعت دارد. استخراج و به دست آوردن ترکیب فلز برنج راهی است که نیازمند صرف زمان طولانی و هزینه بالاست و روی قیمت فلز برنج تأثیر به سزایی دارد.

با زیاد شدن مصرف فلز برنج در صنایع خانگی و سایر صنایع، مراکزی برای فروش و خرید ضایعات برنج و بعد بازیافت به وجود آمد که سبب صرفه جویی در هزینه های تولید، مصرف منابع و انرژی شد. خرید ضایعات فلز برنج جز موارد ضروری در صنعت بازیافت فلز برنج است. خرید ضایعات برنج توسط ضایعاتی ها صورت می گیرد. ضایعاتی های که گاه به صورت حضوری با جار زدن و گاه به صورت غیرحضوری در فضای مجازی آمادگی خود را برای خرید ضایعات فلز برنج اعلام خواهند کرد. شاید در نظر شما خرید ضایعات فرقی ندارد چه برنج و چه دیگر فلزات چندان درآمدی ندارد اما اشتباه فکر کرده اید چون ضایعات ارزش بالایی دارند و اگر بازیافت شوند میزان درآمدشان بالاتر خواهد بود.

خصوصیات عادی ضایعات برنج چیست؟

متوجه شدیم که خرید ضایعات فلز برنج سبب استفاده دوباره برنج با حفظ همه خواص فلز خواهد شد. ضایعات برنج در اشکال گوناگونی تولید مجدد خواهد شد که هر کدام کاربرد متفاوتی را نیز خواهند داشت. کاربرد متفاوت ضایعات سبب ایجاد خدمات متفاوت خواهد شد. در ادامه شما را با برخی از خصوصیات فلز برنج آشنا کرده ایم تا بیشتر به ضرورت بازیافت ضایعات برنج پی ببرید.

ایمنی بالا : 

خرید ضایعات فلز برنج زمانی مهم خواهد شد که بفهمیم که فلز برنج برای ایمنی بیشتر کاربرد دارد. از کاربردهای مهم فلز برنج بالا بردن ایمنی وسایل نقلیه است. احتمالا در کمربندهای وسایل نقلیه فلز برنج را دیده اید. فلز برنج به دلیل مقاومت مناسبی که در مقابل خوردگی دارد و یا در ماشین کاری به راحتی قابل استفاده است ایمنی وسایل را بالا خواهد برد. چگالی فلز برنج به گونه ای است که جز کوچک بخش کمربند ایمنی به راحتی جمع شود.

استحکام :

از دیگر خصوصیات فلز برنج مقاوم بودن فلز برنج در مقابل سایش است. مقاومت فلز برنج در مقابل خوردگی بالاست و همین امر سبب کاربرد فلز برنج در قطعات مهمی چون قفل در شده است.

بهداشت : 

طی تحقیقات انجام شده اگر عوامل بیماری زا با بدن تماس پیدا کنند در بدن پخش خواهند شد. اما همین عوامل بیماری زا اگر روی سطح فلز برنج برای چند ساعت قرار بگیرند کشته خواهند شد. در حالی که چنین اتفاقی برای موادی چون فولاد ضد زنگ و پلاستیک رخ نخواهد داد. خرید ضایعات فلز برنج راه آسانی برای چنین اتفاقی است. این خصوصیت را خصوصیت ضد میکروبی نامیده امند. علت خاصیت ضد میکروبی فلز برنج ترکیب فلز برنج با فلز مس است. اگر دستگیره در ها از جنس برنج باشد به صورت قابل توجهی با بیماری های عفونی مبارزه خواهد شد از این رو در برخی بیمارستان ها دستگیره در ها از جنس فلز برنج ساخته شده است.

انعطاف پذیری : 

فلز برنج معمولا فلزی انعطاف پذیر است. انعطاف پذیری فلز برنج بستگی به ترکیباتش دارد. به ویژه ترکیب روی و مس اگر قراضه های برنجی بازیافت شود چون فلز برنج انعطاف پذیر است به آسانی به اشکال مختلف در خواهد آمد. همچنین نقطه ذوب فلز برنج پایین است و به آسانی ریخته گری می شود و معمولا ضایعات برنجی که برای ریخته گری در نظر گرفته شده مقدار زیادی روی را دارد. چون ترکیب روی سبب آسانتر شدن ریخته گری فلز برنج است.

عایق مناسب :

مس موجود در فلز برنج سبب شده که برنج یک لایه به نام اکسید محافظ برنج را داشته باشد و در برابر خوردگی مقاوم باشد. عایق بودن فلز برنج سبب محافظت شدن فلز برنج در مقابل هوازدگی و رطوبت است و اگر ضایعات برنج را خریداری کنید گامی بزرگ در صنعت را برداشته اید.

خاصیت صوتی و زیبایی : 

خریداری ضایعات برنج به صرفه تر است چون برنج اصطکاک کمی دارد و خاصیت مغناطیسی ندارد. در ضمن خاصیت صوتی فلز برنج باعث شده که از برنج در ساز های موسیقی استفاده شود. بسیاری از معماران هم به دلیل زیبایی برنج در بسیتری از تولیدات خود از مس بهره خواهند برد.

رسانای قوی : 

فلز برنج به خوبی برق را هدایت خواهد کرد. 23_ 44 درصد رسانا بودن فلز برنج سبب کاربردش در لوازم برقی شده است و حتی از برنج در ساخت رادیاتور های اتومبیل نیز استفاده خواهد شد زیرا هدایت حرارتی را به خوبی انجام خواهد داد.

چگونگی بازیافت شدن ضایعات برنجی

اگر بخواهیم صنعت برنج را داشته باشیم باید به بازیافت کردن ضایعات برنج تکیه کنیم. کاری که در همه دنیا در حال انجام است. وسایل برنجی که از ضایعات تولید شده به برنج پایدار معروف هستند و در کشوری مثل بریتانیا 100 درصد ضایعات برنج را بازایافت و نهایت استفاده را خواهند برد.
علت پافشاری ما برای بازایافت ، زنده ماندن فلز برنج است. همه وسایل ساخته شده از برنج با تمام شدن عمر مفیدشان آماده بازیافت شدن هستند. ضایعات برنجی ارزشمند هستند و نباید پرت شوند یا در زباله ها جای گیرند. در کارخانه ها سیستم بازیافت ضایعات فلزات وجود دارد و تولید دوباره از ضایعات برنج امکان پذیر شده است. بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته سازمان های محیط زیست کشور آمریکا به سودمند بودن ضایعات اعتراف کرده اند زیرا به کار بردن ضایعات سود فراوانی برای کاهش مصرف و صرفه جویی در منابع را دارد. در ضمن با بازیافت شدن ضایعات برنج در مصرف سایر فلزات نیز صرفه جویی خواهد شد و اما چگونگی انجام بازیافت برنج به صورت مراحل زیر است.

چگونگی بازیافت شدن ضایعات برنجی

جمع آوری :  خرید و جمع آوری ضایعات برنج از ارزش بالایی برخوردار است و به همین دلیل نحوه خرید و جمع آوری ضایعات برنج متفاوت است. بیشتر ضایعات برنج به همراه زباله ها دفع خواهد شد و یا در صورت اوراق فروخته خواهد شد. وسایل نقلیه مستهلک یک منبع بزرگ ضایعاتی است. سایر منابع شامل مسیرهای ریلی ، کشتی ، سازهای فولادی ، صنایع خانگی و وسایل کشاورزی است. همچنین قراضه های تولید شده در زمان ساخت نیمی از آهن قراضه ها به شمار خواهند آمد.

مرتب سازی :  منظور از مرتب سازی ضایعات برنجی ، جداسازی ضایعات برنجی تولید شده از فلزات دیگر یا زباله ها است و در زمان بازیافت از آهنربا برای جداسازی استفاده خواهد شد.

پردازش :  برای آسان تر شدن روند پردازش ابتدا فلزات خرد شده و عمل خرد شدن پیش از ذوب انجام خواهد شد چون خرده فلزات چگالی بالاتری را در مقایسه با حجم دارند که سبب استفاده کمتر از انرژی برای ذوب خواهد شد. به طور عادی در پردازش فلز به ورقه های کوچک تری تبدل خواهد شد.

ذوب :  عمل ذوب در کوره انجام خواهد شد. هر کدام از ضایعات به کوره خود منتقل شده چون هر کوره برای فلزی خاص در نظر گرفته شده و در زمان ذوب از انرژی زیادی استفاده خواهد شد. همان طور که اشاره کردیم در زمان ذوب ضایعات برنجی انرژی کمتری برای ذوب لازم است در حالی که برای ساخت فلزات از مواد خام باید انرژی زیادی را استفاده کرد. قبلا هم گفتیم که برای هر فلز کوره ای خاص در نظر گرفته شده و با توجه به نوع و حجم فلز زمان ذوب فلز متفاوت خواهد بود.

تصفیه :  تصفیه یعنی خالص سازی ضایعات و خالص سازی باید با کیفیت و بدون وجود آلودگی انجام شود و یکی از روش های رایج در تصفیه روش الکترولیز است.

تحکیم :  بعد از تصفیه باید فلزات محکم شوند. عمل تحکیم به وسیله کمربند نقاله انجام خواهد شد و کمربند نقاله سبب سفت شدن و خنک شدن فلز ذوب شده می شود. در مرحله تحکیم ضایعات به شکل خاصی مثل میله درآمده تا برای ساخت محصولات گوناگون فلزی به راحتی مورد استفاده قرار گیرد.

حمل و نقل : بعد از سرد شدن فلز و محکم شدنش ، فلز آماده است که استفاده شود. فلزات به کارخانه های گوناگونی منتقل شده و بدین ترتیب از فلزات برای ساخت به عنوان مواد خام و اولیه استفاده خواهد شد. زمانی که محصولات تولید شود و عمر مفیدشان به پایان برسد دو برابر ضایعات بازیافت خواهد شد.

لطفا امتیاز دهید
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *