ضایعاتیا
ضایعاتیا

دور ریختنی های آهن و خریدار ضایعات آهن

خریدار ضایعات آهن به منظور بازیافت آهن و ساخت وسایل آهنی است چرا که دور ریختنی های آهنی را  میتوان خریداری کرد زیرا ضایعات و دور ریختنی های آهن بسیار پرکاربرد هستند.

تعریف ضایعات و دور ریختنی های فلز آهن

به تولیدات آهنی معیوب و دور ریختنی های آهن ، ضایعات آهن گفته شده است. دور ریختنی های آهنی کاربرد زیادی را در وسایل برقی بازیافتی دارند نه تنها وسایل فلزی بلکه در صنعت خودرو سازی و ساختمان سازی نیز کاربرد دارد. درو ریختنی های فلز آهن زباله نیستند و دارای ارزش پولی هستند که اگر دوباره به مراحل تولید باز گردانده شوند کاربرد اساسی دارند و به آهن قراضه معروف هستند. شاید این برای شما سوال باشد که چه کسانی ضایعات آهن را خریداری خواهند کرد؟ کسانی خریدار دور ریختنی های آهن هستند که دور ریختنی های فلز آهن به کارشان بیاید زیرا ضایعات آهن کاربرد زیادی برای قوطی سازی ، ساختمان سازی و غیره دارد.

حدود 30 درصد از محصولات آهنی مقادیر زیادی مانند 65 درصد انرژی برای تولید سنگ آهن را در خود جای داده است. برخی خریداران دور ریختنی های آهن با خرید ضایعات آهن قصد تولید محصول دیگر را دارند و میزان خرید خود را بر حسب نیازشان انجام خواهد داد. فلز آهن ، فلزی با ارزش است که اگر بازیافت شود باز هم خواص خود را دارد و به همین دلیل خریداران ضایعات آهن انگیزه خرید ضایعات آهنی را دارند. در واقع خریدار دور ریختنی های آهنی با انگیزه تولید دوباره کمک به حفظ محیط زیست کرده زیرا محیط زیست را کمتر در چرخه تولید کردن به خطر خواهد انداخت.

خریداران آهن چه کار هایی انجام میدهند؟

  • باعث حفظ محیط زیست
  • کمتر مصرف شدن انرژی برای تولید
  • پس انداز سرمایه بسیار و محصولات
  • کاهش هزینه های تولید
  • ایجاد شغل های بسیار

 

ضایعات و زائدات آهن کدام اند؟

بسیاری از مردم زائدات و ضایعات آهن را به یک معنا و مفهوم می دانند که این باور کاملا اشتباه است.

ضایعات آهن : 

گاهی در تولیدات آهنی یک مرکز تولیدی محصول ساخته شده از آهن با استاندارد های مرکز تطابق نداشته و مرکز محصول را کنار خواهد گذاشت که به قیمت پایین تری یعنی به قیمت قراضه به فروش برساند. محصول گفته شده نوعی پسماند آهنی است که البته کاربرد های زیادی را دارد.

زائدات آهن :

زائدات ، پسماند به دست آمده از فلز اولیه آهن است که به صورت دور ریز ها و باقی مانده آهن بوده که غیر قابل استفاده است. از دور ریختنی های آهن برای تولید دوباره استفاده خواهد شد که اصطلاحا بازیافت فلز آهن نام دارد و همچنین به ضایعات آهن ، قراضه آهن هم گفته شده است. بازیافت آهن قراضه سبب استفاده حداکثری از سرمایه شده و نوعی صرفه جویی در انرژی و مواد است که همان طور که گفته شد کاهش آلودگی هوا و کمک به حفظ محیط زیست را به دنبال دارد.

بیشترین کاربرد آهن قراضه در تولید محصولات فولادی است و با توجه به عیار آهن طبقه بندی آهن قراضه ها صورت خواهد گرفت. پس در تفاوت ضایعات و زائدات باید گفت که  ضایعات آهن به عنوان قسمتی از مواد خام محصول کاربرد دارد و  ضایعات آهن جز محصولات آهن هستند. اگر ضایعات آهن بیشتر از محصول آهن باشد ضایعات غیر عادی است. زیرا انتظار رخ دادنش نبوده اما قابل کنترل است. زائدات آهن پسماند ورقه های آهنی است. زائدات آهن نتیجه پردازش آهن خام در تولید محصولات آهنی بوده که غیر قابل استفاده است.

ضایعات و زائدات آهن کدام اند؟

چگونه ضایعات و دورریختنی های فلز آهن را بخریم؟

ضایعات آهن همان دور ریختنی های آهنی هستند که به حال خود رها شده اند. در صنایع مختلف از دور ریختنی های آهنی برای قسمت های مختلفی استفاده خواهد شد. قبلا هم گفته شد که نباید ضایعات آهنی را زباله دانست چرا که ضایعات آهنی ارزش پولی خوبی دارند.
خریداری برای خرید ضایعات فلزی کافی است آگهی ثبت کند یا با فروشندگان تماس بگیرد. خرید ضایعات و دور ریختنی های آهنی به منظور مراحل بازیافت است.

فرایند : 
برخی خریداران برای به فرآیند انداختن ضایعات آهنی دست به خرید ضایعات زده اند. خریداران بعد از جمع آوری و انبار کردن ضایعات فلزی ، ضایعات فلزی را به مراحل و مرکز تولید خواهند فرستاد. چنین خریدارانی دارای انبار های نه چندان بزرگ هستند و معمولا ظرفیت انبار ها محدود است. اگر خریدار بخواهد ضایعات فلزی را بفروشد ضایعات آهنی را بر حسب وزن یا کیلو به تولید کننده خواهند فروخت. نوع قطعه برای فروش روی ارزش پولی ضایعات تأثیر گذار است. مثلا اگر قطعه موتور خودرو باشد قیمت بالاتری را دارد. چون حجم دور ریختنی های آهنی در انبار بالا است اگر شخصی زیاد در انبار جستجو کند احتمال رخ دادن حادثه وجود دارد به همین دلیل قبل از هر چیز تعهدی از شخص مشتری دریافت خواهد شد که اگر اتفاقی افتاد خود مسئول است تا مشتری امکان جستجو و یافتن آهن قراضه خود را داشته باشد.
اگر قطعه ای فلزی از فلزات مختلفی در انبار ضایعات آهن باشد ارزان تر است زیرا قرار نیست کارگران به جدا کردن آهن از سایر فلزات در انبار بپردازند.

منایع : 
قیمت دور ریختنی های آهنی در هر مکان و هر زمانی متفاوت است. دور ریختنی های آهنی ممکن است مستقیم یا حضوری و غیر مستقیم تلفنی و اینترنتی انجام شود. قیمتی که در خرید غیرحضوری دیده شده قیمت بازار نیست. در این میان احتمال دارد که در میان ضایعات آهنی ، ضایعات فلزی وجود داشته باشد که باید جدا سازی شود که این جدا سازی توسط آهن ربا انجام خواهد شد. چون قراضه فلزات آهنی قیمت بالاتری را نسبت به سایر فلزات غیر آهنی دارد. در ضمن فروش ضایعات فلزی آهن جدا از فلزات غیر آهنی است چون علاوه بر تفاوت قیمت ، نوسان قیمت در ضایعات غیر فلزی بسیار بالا است.

مخاطرات : 
مخاطرات زیادی در ضایعات فلزی هست. علت بالا بودن احتمال مخطرات در صنعت دور ریختنی های فلزی وجود فلزات با ویژگی های رادیو اکتیو بوده زیرا منجر به حوادث ، صدمات و حتی مرگ خواهند شد. همچنین در انبار های که دارای ضایعات آهنی هستند نیز احتمال وقوع حادثه زیاد است یعنی یک بی توجهی انسانی کافی است تا حادثه ای ناخوشایند رخ دهد.

کاربرد ضایعات آهنی برای خریدارنش چیست؟

خریداران با هدف کاربرد ضایعات آهنی ، ضایعات آهنی را خریداری خواهند کرد و کاربرد دور ریختنی های آهنی بسیار زیاد است. دور ریختنی های آهنی کاربرد اساسی را در چرخه اقتصادی دارند یعنی ضایعات آهنی دوباره تولید جدید به وجود آورده و محصولی جدید ساخته خواهد شد. از جمله کاربرد های ضایعات و دور ریختنی های آهنی باید به موارد زیر اشاره کرد.

صنعت : در صنعت برای ساخت پروژه های چون پل سازی و ساخت جاده کاربرد دارند. از کاربرد های متعدد دیگر ضایعات آهن باید به سم زدایی و هرز آبی اشاره کرد. در ضمن برای ساخت دیگر فلزات ، ضایعات آهن کاربرد زیادی دارد.

 

محصولات آهنی : از ضایعات آهنی محصولات آهنی جدیدی ساخته خواهد شد که باعث صرفه جویی اقتصادی است.

 

ابزار های خانگی : بیشتر ابزار های خانگی از جنس آهن هستند. از ضایعات آهنی هم در ساخت ابزار های خانگی استفاده خواهد شد که بسیار زیبا و بادوام هستند. برخی از ابزار های خانگی ساخته شده از ضایعات آهنی شامل لامپ ، صندلی و غیره است.

 

کاربرد هنری :  اشخاصی وجود دارند که از ضایعات و دور ریختنی های آهنی کار های هنری خواهند ساخت. مجسمه های آهنی یکی از کار های هنری مشهور ساخته شده از ضایعات آهنی است. حتی اشخاصی هم که در انجام کار های هنری حرفه ای نیستند قادر هستند با خلاقیت خود از آهن قراضه ها استفاده کنند و کار هنری زیبا بسازند. کار های هنری و دکوری که از ضایعات آهنی ساخته شده بسیار زیبا و دیدنی هستند.

یکی دیگر از کاربرد ها و البته مزایای استفاده از دور ریختنی های آهنی حفظ محیط طبیعت و زیست است. علاوه بر کاربرد های گفته شده محیط زیست سالم تر باقی خواهد ماند.با استفاده از ضایعات فلزی نه تنها ضایعات آهنی بازیافت بیشتر شده و دفن زباله های فلزی کمتر خواهد شد یعنی علاوه بر رشد صنعت بازیافت شاهد محیط زیستی سالم تر خواهیم بود.

نقش اساسی خریدار ضایعات فلز آهن در صنعت

آهن هم جز فلزات اولیه پر مصرف در تولید است و نباید صنعت نیاز خود را به آهن فقط از راه استخراج آهن تأمین کند زیرا مانع از اسراف منابع و سرمایه ملی شده است. پیدا کردن خریدار ضایعات فلزی با آهنی کار دشواری نیست چرا که در هر شهر و منطقه ای خریداران آهن قراضه وجود دارند. شرکت های زیادی خریدار ضایعات فلزی و آهنی هستند که خدمات مناسبی دارند و کارشان شناسان با بررسی قطعه آهنی قیمت ضایعات آهنی را به شما خواهند گفت.

نقش اساسی خریدار ضایعات فلز آهن در صنعت

انواع ضایعات و دورریختنی های آهنی برای خرید

سوپر ویژه :  ضایعات آهنی در ساختمان سازی یا ماشین آلات تولید شده ، سوپر ویژه نام دارند. ضایعات آهنی از نوع سوپر ویژه شامل میل گرد، نبشی ، ورقه های ضخیم ، لوله ها ، ناودانی و تیره آهن است.

ویژه :  اگر ضایعات فلز آهن مرغوب اما به شکل قطعات ریز ایجاد شود ویژه گفته خواهد شد. ضایعات آهنی از نوع ویژه شامل مواردی چون تکه نبشی ، میلگرد ، تیرآهن ، تسمه های ضخیم ، قالب بتنی ، رینگ و غیره هستند.

درجه یک :  از ضایعات درجه یک آهنی ؛ قوطی بدون زنگ ، قوطی رانی ، وسایل موتوری چه سبک و چه سنگین ، لوله ، شاسی خودرو های سنگین، قطعات آبگرمکن ، ریل ، شوفاژ ، چرخ دنده ها و غیره است.

درجه دو : ضایعات آهنی در و پنجره ، شاسی خودرو ، شاسی موتور سیکلت ، کمد ، بشکه ، توری ، لوله گالوانیزه و سبک ، سیم جوش ، ورق و اتصالات گالوانیزه و غیره ضایعات از نوع درجه دوم هستند.

درجه سه :  ورقه های گالوانیزه ، حلب فله ، شلنگ ، لنت ، منبع اگزوز ، کمک فلز ، سیم بکسل و مفتول ، ورق های بسیار نازک و ضایعات آهنی سیم بکسل نمونه ای ضایعات آهنی درجه سه هستند.

گالوانیزه :  هر کالای فولادی که روکش گالوانیزه شده باشد جز ضایعات گالوانیزه آهنی است. مثل لوله های آب و کانال کولر.

آلیاژ :  برخی محصولات آهنی به دلیل قابلیت های که دارند ممکن است با فلز آهن ترکیب شوند. مثلا برای بالا رفتن سختی ، مقاومت حرارتی و انعطاف پذیری با آهن ، فلزاتی چون کروم و حتی منگنز را اضافه خواهند کرد و چرخ دنده ها نوعی از محصولات آلیاژی هستند.

 

انگیزه خرید ضایعات آهن در خریداران

خریداران ضایعات آهن به جز آهن فلزات مختلفی را خریداری خواهند کرد چون فلز منبعی است که برای تولید به کارشان خواهد آمد و سعی دارند که بابت خرید آهن هزینه زیادی را متحمل نشوند قیمت مناسب باشد و قیمت ضایعات با توجه به وزنی که دارند برای خریدار محاسبه خواهد شد.
فلزاتی چون آهن فلزات ارزشمندی هستند که قابلیت بازیافت شدن را دارند یعنی بدون کاسته شدن از خواصی که دارند دوباره قابل استفاده هستند. گفتیم که ضایعات آهن هم ارزش خود را دارند و ارزشمند بودن ضایعات آهن انگیزه ای برای خریداران شده است. خریداران ضایعات آهنی انگیزه سود آوری را در خرید کردن ضایعات آهنی دارند که در کنارش یک ضرورت برای محیط زیست وجود دارد. بازیافت آهن نه تنها آهن بلکه همه فلزات سبب حفظ منابع طبیعی شده و انرژی کمتری برای ساخت محصولات جدید مصرف خواهد شد. زیرا از مواد خام برای ساخت استفاده نخواهد شد.

همچنین خریدار خود سرمایه پس انداز کرده و با بازیافت کردن سبب کاهش هزینه های ساخت تولید کنندگان خواهد شد و مهم تر از همه فرصت شغلی را ایجاد کرده است. حقیقت بازیافت فلزات ، تجزیه نا پذیری فلزات است یعنی بیشتر فلزات تجزیه نخواهند شد و قابل بازیافت هستند. هم اکنون از تمامی فلزات فقط 30 درصد فلزات بازیافت شده است. تقریبا 40 درصد بازیافتی های فلزی مربوط به فلز فولاد است و 40 درصد گفته شده توسط خریداران خریداری و بعد بازیافت خواهد شد. در کشور آمریکا تقریبا 42 درصد تولیدات از فلز فولاد بازیافتی ساخته شده است در حالی که روزانه 100 میلیون فولاد به شکل قوطی برای کنسرو شدن استفاده خواهد شد. فلز آهن از مواد ارزشمند برای بازیافت شدن در دنیا بوده که برای دست یافتن به ساختار ها و فرآوری مجدد مناسب است. به کار بردن آهن ربا برای جدا سازی آهن از زباله ها امکان مرتب سازی را برای بازیافت ایجاد کرده است.

انواع منابع آهن قراضه برای خریداران

ضایعات برگشتی از خط تولید : تقریبا از نام چنین ضایعاتی مشخص است که از خط تولید برگشت خورده اند. ضایعات برگشت خورده از خط تولید بهترین نوع ضایعات هستند و کافی است کمی دستکاری شوند تا دوباره مورد استفاده قرار گیرند. همه ی ضایعاتی که از تولید برگشت زده شده را نباید جز ضایعات برگشتی خط تولید دانست زیرا گاهی برخی ضایعات آلودگی زیادی را دارند و باید پاکسازی شوند که عملیات پاکسازی دارای هزینه زیادی است و مقرون به صرفه نیست.

ضایعات خریداری شده :  گاهی ضایعات از فروشنده ضایعات خریداری خواهد شد. ضایعاتی که از فروشندگان خریداری میکنید ممکن است جز لوازم خانگی یا ماشین سازی و حتی ساختمان سازی یا پل سازی باشد. چنین ضایعاتی نیاز به باز سازی و آماده شدن دارند. مثلا ضایعاتی که از فرآیند ساختمان سازی به دست آمده برای استفاده باید حتما بازسازی شود.

مروری بر فرآیند ضایعات آهن : اگر نگاهی به اطراف خود بیندازید حتما ضایعات آهن را خواهید دید یعنی ضایعات آهن تنها در اماکن صنعتی وجود ندارد بلکه حتی در اطراف شما هم ضایعات وجود دارد و اشخاصی هستند که در حال جمع آوری ضایعات آهنی باشند. بعد از جمع شدن ضایعات آهنی ضایعات را در محیطی باز نگهداری خواهند کرد. معمولا حجم ضایعات فلزی به ویژه آهن بالا است و فروش فقط بر حسب وزن انجام خواهد شد. امروزه قیمت خرید ضایعات آهنی در بازار جهانی مهم است چون ضایعات آهنی روی اقتصاد جهانی تاثیر گذار است. با جدا سازی ضایعات به وسیله آهن ربا ضایعات را از سایر فلزات یا زبانه ها جدا خواهند کرد و سرانجام به فروش خواهند رساند.

لطفا امتیاز دهید
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *