ضایعاتیا
ضایعاتیا
انواع آهن آلات

انواع آهن آلات

قراضه های آهن آلات ها چیست

یکی از مهم ترین ماده های اولیه لوازم هایی که به آهن یا فولاد تبدیل شده اند تامین ضایعات یا قراضه های آهن آلات ها هستند بازیافت این نوع ضایعات در بسیاری از کشور های پیشرفته نه تنها رایج است بلکه برای بسیاری از صنایع امری حیاتی به شمار می ‌آید. معمولا ضایعات ها با توجه به نوع الیاژ انها و دیگر موارد های وابسته انواع متخلفی دارند که همین امر باعث شده است که در روند بازیافت آنها اختلاف بی افتد و علاوه بر این قیمت آنها تغییر کند. علاوه بر این ها امروزه با توجه به پیشرفت در تکنولوژی و صنعت مصرف آهن روز به روز در حال افزایش است به طوری که امروزه تولید محصولات آهنی بدون استفاده از ضایعات ها امکان پذیر نیست اما ضایعات از آن دسته قطعات آهنی به حساب می ‌آیند که با استاندار های تعیین شده مطابقت ندارند و مشخصات و یا کیفیت لازم را برای ادامه کاربرد در نظر گرفته شده را ندارند. علاوه بر این ها اگر بخواهیم از مهم ترین مزایای ضایعات ها بگوییم باید گفت که بازیافت آهن از استخراج بی ‌رویه سنگ آهن جلوگیری می کند و همچنین استفاده مجدد از ضایعات آهن  هزینه‌های تولید را به اندازه زیادی کاهش می‌ دهد و همین موضوع باعث می‌ شود بازیافت از اهمیت ویژه‌ ای در نظر فعالان صنعت آهن و فولاد برخوردار باشد.

 

انواع آهن آلات ها

آهن گاما : آهن گاما یکی از آلوتروپ های آهن است که در محدوده دمایی ۹۱۲ تا ۱۳۹۴ درجه سانتیگراد پایدار بوده و ساختمان بلوری دارد.

آهن دلتا : آهن دلتا یکی از آلوتروپ های آهن است که از دمای ۱۴۰۱ درجه سانتیگراد تا ۱۵۳۹ درجه سانتیگراد پایدار است علاوه بر این آهن دلتا دارای ساختمان بلوری مکعبی مرکزپر است. آهن دلتا دارای خاصیت پارامغناطیس بوده و ثابت شبکه آن بزرگ تر از آهن آلفا است.

آهن آلفا : آهن آلفا یکی از آلوتروپ های آهن است. این آلوتروپ از دمای ۲۷۳- درجه سانتیگراد تا ۹۱۰ درجه سانتیگراد پایدار است. این آلوتروپ دارای ساختمان بلوری مکعبی مرکزپر است.

آهن بتا : در دمای ۷۶۸ درجه سانتیگراد آهن آلفای فرومغناطیس به آهن آلفای پارامغناطیس تبدیل می شود. این تحول تحول آلوتروپیک نیست.
گاهی این آهن آلفای پارامغناطیس آهن بتا خوانده می شود.

آهن کارشده: در این حالت آهن را ذوب کرده و به صورت اسفنجی شکل در می آورند برای بدست آورد این نمونه آهن ها ناخالصی های موجود در آن همچون سیلیسیم ، منگنز ، کربن  در آن تصفیه می شود.

چدن سفید: از سرد شدن مذاب به دست می آید کربن این چدن به صورت کربن سمانتیک می باشد در صد شکنندگی آن را نیز می توان با نرم کردن آن کاهش داد

چدن : وقتی آهن خام را ذوب می کنند در قاب هایی ماسه ای یا فلزی ریخته و آن را سرد می کنند که از این طریق چدن بدست می آید.

پروفیل های ساختمانی باز : اگر سطح مقطع پروفیل تشکیل دهنده یک شکل هندسی باز باشد این نوع پروفیل ساختمانی را پروفیل باز می نامند. پروفیل های ساختمانی بسته :  اگر سطح مقطع پروفیل تشکیل دهنده یک شکل هندسی بسته نظیر مربع و دایره یا مستطیل باشد به آن پروفیل ساختمانی بسته گفته می شود. میلگرد آجدار : میلگرد آجدار یکی از انواع آهن آلات ساختمانی محسوب می شود که از بنیان ساختمان سازی در آن کاربرد دارد. تیر آهن : تیر آهن که با نام های مختلفی شناخته می شود از جمله این محصول نیز به نوعی از بنیادی ترین محصولات فولادی است که در ساختمان سازی کاربرد دارد. ناودانی : یکی از پروفیل های باز پر کاربرد ساختمانی ناودانی نام دارد. نبشی : نبشی آهن یا نبشی فولادی از دیگر پروفیل های باز ساختمانی است که می توان نام برد. قوطی آهن : قوطی آهن یا همان قوطی و پروفیل آهنی نیز در ساختمان سازی کاربرد زیادی دارند. پروفیل های ساختمانی گستره بسیار زیادی در ابعاد و ضخامت ها دارند. ستونی ساختمان : ستونی ساختمانی عملا همان قوطی آهن است با ابعاد و ضخامت های بالاتر از ستونی ساختمانی بیشتر در اسکلت فلزی استفاده می شود. لوله داربستی : این نوع لوله ها در ساختمان سازی دارد. مواردی که کار در ارتفاع و یا ساخت ساپورت های موقت مورد نیاز است از لوله داربستی بهره می گیرند.

پروفیل های ساختمانی باز : اگر سطح مقطع پروفیل تشکیل دهنده یک شکل هندسی باز باشد این نوع پروفیل ساختمانی را پروفیل باز می نامند.

پروفیل های ساختمانی بسته :  اگر سطح مقطع پروفیل تشکیل دهنده یک شکل هندسی بسته نظیر مربع و دایره یا مستطیل باشد به آن پروفیل ساختمانی بسته گفته می شود.

میلگرد آجدار : میلگرد آجدار یکی از انواع آهن آلات ها ساختمانی محسوب می شود که از بنیان ساختمان سازی در آن کاربرد دارد.

تیر آهن : تیر آهن که با نام های مختلفی شناخته می شود از جمله این محصول نیز به نوعی از بنیادی ترین محصولات فولادی است که در ساختمان سازی کاربرد دارد.

ناودانی : یکی از پروفیل های باز پر کاربرد ساختمانی ناودانی نام دارد.

نبشی : نبشی آهن یا نبشی فولادی از دیگر پروفیل های باز ساختمانی است که می توان نام برد.

قوطی آهن : قوطی آهن یا همان قوطی و پروفیل آهنی نیز در ساختمان سازی کاربرد زیادی دارند. پروفیل های ساختمانی گستره بسیار زیادی در ابعاد و ضخامت ها دارند.

ستونی ساختمان : ستونی ساختمانی عملا همان قوطی آهن است با ابعاد و ضخامت های بالاتر از ستونی ساختمانی بیشتر در اسکلت فلزی استفاده می شود.

لوله داربستی : این نوع لوله ها در ساختمان سازی دارد. مواردی که کار در ارتفاع و یا ساخت ساپورت های موقت مورد نیاز است از لوله داربستی بهره می گیرند.

چدن چکش خوار : تفاوت زیادی با چدن دارد که می توان گفت نرم تر بوده ، مقاومت کششی بالاتری داشته و به نسبت به چدن استفاده بیشتری در صنعت دارد طریقه به دست آمد آن به این طورت است که وقتی بر روی چدن عملیاتی از قبیل اضافه کردن منیزیم و سیلیکات آهن و بلوری شدن کربن انجام می شود چدن چکش خوار بدست می آید.

فولاد: آلیاژی است از آهن و کربن  که توسط خواص آهن و دیگر عناصر بدست می آید وقتی که فولاد تولید می شود پایداری و مقاومت آن صد برابر بیشتر از قبل می شود.

آهن قراضه: به اضافات و قراضه های فولاد گفته می شود.

 

محصولاتی فولادی ساختمانی

اگر بخواهیم تمامی آهن آلات ها را بنشاسیم باید گفت که تمامی فلز ها از جمله چدن ، فولاد ، مس و … هم جزء آهن آلات ها محسوب می شوند که از مهم ترین آنها می توان به فولاد اشاره کرد به همین دلیل ما در ادامه این مقاله محصولات فولادی را با هم بررسی خواهیم کرد.

لوله های گاز رسانی : لوله های ساخته شده مورد قبول استاندارد های گاز رسانی و تاسیسات از دیگر محصولات فولادی است که در ساختمان سازی هم به صورت لوله گاز رسانی روکار و هم به صورت لوله گازرسانی توکار مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق های فولادی : ورق های فولادی که شامل ورق سیاه یا ورق نورد گرم و ورق روغنی ، ورق گالوانیزه و ورق رنگی فولادی هستند که در ساختمان سازی کاربرد دارند. اما دامنه استفاده از آنها را می توان از بنیادی ترین بخش های ساختمان سازی مانند فونداسیون تا مرحله نازک کاری ساختمان و ساخت تجهیزات ساختمانی وسعت داد.

لوله گالوانیزه تست آب : این نوع لوله ها نیز استفاده های تاسیساتی و آبرسانی دارد.

سیم مفتول : از سیم مفتول بیشتر در بخش آرماتور بندی و تولید فونداسیون ساختمان استفاده می شود.

رابیتس گالوانیزه : رابیتس گالوانیزه برای انجام پلاستر و همچنین در ساخت قطعات پیش ساخته گچی و دکوراسیون ساختمانی استفاده می شود.

محصولاتی فولادی ساختمانی

پروفیل های ساختمانی به چند دسته تقسیم می شوند؟

همانطور که می دانید پروفیل های ساختمانی دسته ای از آهن آلات های ساختمانی هستند که شکل سطح مقطع آنها در طول آنها ثابت است. معمولا پروفیل ها به دو دسته عمده تقسیم می شوند که مراحل تولید آنها به شرح زیر هستند:

 • برش : در مرحله اول شمش فولادی را بنا به خواسته سفارش دهنده به ابعاد گوناگون برش می دهند.
 • مرحله گرمادهی : شمش را داخل کوره های قوسی گرم می کنند تا به مرحله سرخ شدن برسد.
 • سامانه لخ پرس : در این مرحله شمش را بوسیله لخ پرس سوراخ می کنند.
 • دستگاه اللنگاتور : فولاد گرم شده را با دستگاه اللنگاتور گرد می کنند.
 • مرحله شلیک سمبه : می توان گفت این مرحله جالب ترین مرحله تولید لوله مانیسمان می باشد این مرحله مرحله شلیک سمبه به داخل شمش فولادی می باشد که با سرعتی بالا سمبه ای به طول ۱۲ متر را داخل شمش فولادی می کنند.
 • تاب گیری : در این مرحله اگر لوله مانیسمان مقدار کمی تاب داشته باشد صاف و یکدست می شود.
 • جدا سازی سمبه : در مرحله آزاد سازی سمبه ،سمبه داخل لوله مانیسمان  از آن جدا می گردد.
 • مرحله کروی : در این مرحله سر و ته لوله مانیسمان بریده می شودو لوله مانیسمان به حالت گرد در می آید.
 • مرحله کشش : در این مرحله لوله مانیسمان را به اندازه های گوناگون تا ۲۴ متر تحت کشش قرار می دهد.
 • مرحله سرد کردن : لوله مانیسمان را با آب و با فرایندی مخصوص خنک می کنند.
 • مرحله اندازه گیری : لوله مانیسمان خنک شده به انتخاب مشتری برش داده می شود.
 • مرحله آزمایش یا تست: با کامپیوتر لوله مانیسمان راتست می کنند تا ضایعات از مابقی جدا گردد.
 • مرحله کونیک شدن دو سر لوله مانیسمان : در این مرحله سر و ته لوله مانیسمان با دستگاه کونیک و صاف می شود.
 • پولیش زدن : این مرحله که تنها مختص مشتریان از کشورهای خارجی می باشد لوله مانیسمان بوسیله روغنی مخصوص پالیش می گردد
 • بستن لوله ها : در مرحله پایانی لوله های مانیسمان بسته بندی می شوند شکل بسته بندی شش ضلعی می باشد و با تسمه محکم بسته و آماده بارگیری می گردد.

 

کاربرد مختلف انواع آهن آلات

امروزه بسیاری از شغل ها به ساخت ساز مناطق تجاری و مسکونی انتقال پیدا کرده اند چرا که از یکی از عناصری که از زندگی بشریت جدا نمی شود آهن آلات ها هستند. که کاربرد هر یک از آنها را بررسی خواهیم کرد.

میلگرد ها : 

میلگرد به پروفیلی با سطح مقطع دایره و توپر گفته می‌ شود. میلگرد ها در دو نوع آجدار و ساده تولید می ‌شوند که نوع آجدار آن اغلب کاربرد ساختمانی و نوع ساده آن بیشتر کاربرد صنعتی دارد. میلگرد ها با قطر های گوناگونی تولید می‌ شوند که بر اساس نوع استفاده از قطر های گوناگون آن استفاده می ‌گردد. به ‌عنوان‌ مثال برای یک ساختمان 2 طبقه ممکن است از میلگرد 16 یا 18 استفاده شود و برای یک ساختمان 10 طبقه از میلگرد 28 یا بیشتر.

تیرآهن :

دومین مورد تیر آهن ها هستند. چرا که مطمئنا اکثر افراد در شرایط گوناگون ساختمان ‌های در حال ساخت را دیده ‌اند و چشمشان به تیر آهن خورده است. اکثر افراد تیر آهن را با سطح مقطعی شبیه به حرف H انگلیسی می‌ شناسند و جالب است بدانید که در صنعت به این نوع تیر آهن ها شگفته می‌ شود. اما این موضوع را بدانید که نوع دیگری از تیر آهن نیز وجود دارد که به تیر آهن آیی معروف است چراکه سطح مقطعی شبیه به حرف I در انگلیسی دارد.

لوله : 

یکی از مقاطع پرکاربرد فولادی لوله‌ ها هستند .نکته قابل ‌توجه در مورد لوله های فولادی طیف گسترده کاربرد آن ‌ها از مبلمان خانگی و اداری تا لوله ‌های انتقال گاز و نفت است. در اغلب صندلی ‌های اداری ، میز ها ، مبلمان ، از لوله ‌ها استفاده می ‌شود به‌ گونه‌ای که در دسته‌ بندی لوله‌ های صنعتی ، لوله‌ ای با نام لوله مبلی وجود دارد که با ورق فولاد روغنی ساخته ‌شده و دقیقا کاربرد آن در تولید مبلمان است.

شمش فولادی:

بیلت یا شمشال از فرآورده‌ های میانی نورد فولاد است که سطح مقطع آن کوچک‌ تر از ۲۳۰ سانتی متر مربع است. مصرف شمش ‌های فولادی معمولا برای کارخانه ‌ها و تولیدی‌ های صنعتی است و کاربرد ساختمانی ندارد. قیمت این محصول در بورس کالای کشور تعیین ‌شده و عرضه و تقاضا در صنعت بر قیمت آن تاثیر مستقیم دارد.

کاربرد مختلف انواع آهن آلات

نبشی :

نبشی ‌ها مقاطع فولادی هستند که هم به روش نورد سرد و هم به روش نورد گرم تولید می‌ گردند شکل ظاهری نبشی مانند حرف انگلیسی است و در دو نوع ضلع ‌های مساوی و ضلع‌ های غیر مساوی تولید می ‌شوند. نبشی ‌های ضلع مساوی اغلب کاربرد و استفاده ساختمانی دارند، و نبشی‌ های با ضلع نابرابر کاربرد های صنعتی مانند تولید دکل‌ های برق‌ دارند.

ناودانی :

ناودانی ‌ها یکی دیگر از مقاطع فولادی هستند که فرایند تولید آن ‌ها مانند نبشی ‌ها است با این تفاوت که شکل ظاهری آن‌ ها مانند حرف U انگلیسی است اما به این صورت که مقطع پایینی آن‌ ها صاف بوده و قوس دار نیست. معمولا دو نوع نبشی در صنعت تولید می ‌گردد که یکی دیواره ‌هایی کاملا موازی داشته و دیگری دارای دیواره ‌های شیب دار است.

ورق فولادی:

به طور کلی ورق فولادی به محصولی گفته می‌ شود که دارای عرضی ثابت و طولی متغیر است که معمولا ضخامت بالایی نداشته و به دو صورت رول و بریده شده (شیت) در بازار موجود است. در تولید ورق ‌های فولادی از دو تکنولوژی نورد سرد و نورد گرم استفاده می‌ شود. به محصول خروجی فرایند نورد گرم ورق سیاه و به محصول خروجی نورد سرد ورق روغنی گفته می ‌شود.

قوطی:

یکی از پرکاربرد ترین محصولات در دنیای آهن آلات ها قوطی ‌های فولادی هستند. قوطی ‌ها محصولاتی هستند که سطح مقطع آن ‌ها به صورت مربع و یا مستطیل تو خالی است و معمولا با جنس‌ های مختلف تولید و عرضه می ‌شوند و کاربرد آن ‌ها نیز با توجه به جنسشان متفاوت است. به طور عمومی کاربرد قوطی ‌های سایز بزرگ استفاده به عنوان ستون در سازه‌ های فولادی است اما قوطی ‌های سایز کوچک مصارف بسیار زیادی دارند.

کلام آخر

ما در این مقاله شما را با انوع آهن آلات و کاربرد هر یک از آنها آشنا کرده ایم تا شما بتوانید به راحتی از فروشگاه آهن آلات زینالی ، آهن آلات های مورد نظرتان را خریداری کنید. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بودید از شما متشکریم.

لطفا امتیاز دهید
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *