ضایعاتیا
ضایعاتیا

زمانه که قصد خرید یا فروش یک اجناسی را دارید اطلاعات بسیاری را راجب آن محصول به دست می آورید که این محصول چیست و چه کاربرد هایی دارد. اما علاوه بر این ها بهتر است که نکات قبل از خرید و فروش اجناس را داشته باشید. یکی از لوازم هایی که باید هنگام خرید اصلاعات کافی داشت آهن آلات ها هستند که ما در ادامه این مقاله شما را با تمامی نکات قبل و بعد از خرید و فروش آهن آلات آشنا خواهیم کرد.

آهن آلات چیست؟

امروزه استفاده از آهن آلات ها بسیار رواج پیدا کرده است چرا که ساخت ساز در حوضه های مسکونی و متجمع های تجاری بسیار افزایش پیدا کرده است اما شاید این موضوع برای شما باشد که آهن آلات ها چه چیزی هستند ؟ اگر یخواهیم نگه کلی به آهن آلات ها بندازیم باید گفت که طی مراحل مختلف آهن ها تولید می شوند اما بسیاری از آهن آلات های نو و یا فولاد ها از بازیافت و ذوب آهن قراضه ها و ضایعات ها به دست می آیند. جرم یک اتم معمولی آهن 56 برابر جرم یک اتم معمولی هیدروژن است به همین دلیل به عنوان بیشترین عنصر شناخته می شود Fe مخفف واژه لاتین ferrum برای آهن می باشد که این فلز از سنگ معدن آهن استخراج می شود و به ندرت به حالت آزاد یا عنصری یافت میشود. برای تهیه آهن باید ناخالصی های آن با روش کاهش شیمیایی از بین برود. این یک باور اشتباه است که از آهن برای تولید فولاد بکار می رود که عنصر نیست بلکه یک آلیاژ و مخلوطی است از فلزات متفاوت. آهن رایج ترین فلز در جهان به حساب می آید. الگو های جهان شناختی با یک جهان باز پیش بینی زمانی را می کند که در نتیجه واکنش های هم جوشی و شکافت هسته همه چیز به آهن تبدیل خواهد شد. آهن رایج ترین فلز در جهان به حساب می آید. الگو های جهان شناختی با یک جهان باز پیش بینی زمانی را می کند که در نتیجه واکنش های هم جوشی و شکافت هسته همه چیز به آهن تبدیل خواهد شد.

 

قبل از خرید آهن آلات این نکات را بدانیم

قدم اول تحقیق در مورد محصول:

قدم اول پیش از خرید هر گونه محصول تحقیق دقیق در مورد محصول است باید دقیقا بدانید که چه محصولی را با چه مشخصاتی می خواهید و برای چه کاربردی به این محصول نیاز دارید. محصولات مرتبط به آهن آلات توسط کارخانه های بیشماری در ضخامت ها و اندازه های گوناگون تولید می شود . پیش از اقدام برای خریداری محصول به دقت در مورد محصول مورد نظر خود تحقیق کنید و نیاز خود را قبل از هرگونه اقدام مشخص کنید. خرید محصول اشتباه می تواند هزینه زیادی را برای شما داشته باشد.

مشاوره قبل از هر گونه اقدام:

پس از آنکه محصول و نیاز خود را مشخص کردید از کارشناسان و اهل فن بازار آهن آلات مشاوره بگیرید تمام ابهام های موجود در ذهن خود را توسط یک مشاور یا کارشناس حرفه ای رفع کنید. یکی از مراکزی که می توانید به راحتی سوال های خود را در میان بگذارید آهن آلات زینالی است که اطلاعات کافی را راجب پروفیل ، نبشی ، میلگرد و… در اختیار شما قرار می دهد.

ظرفیت بار مورد نظر خود را بدانید:

نیاز شما به آهن آلات مشخصا دارای ظرفیت معینی است پیش از خرید آهن آلات میزان تناژ و شاخه و یا مقدار کیلو مورد نظر خود را باید بدانید و پس از آنکه ظرفیت بار مشخص شد اقدام به خرید کنید.

پیش از خرید محصول قیمت کارخانه های مختلف را از مراکز و بنگاه های معتبر استعلام بگیرید :

پیش از آنکه اقدام به خرید کنید از بنگاه ها و مراکز معتبر بازرگانی قیمت محصولات مختلف چه در انبار و چه در کارخانه را قیمت بگیرید به هرحال خواه نا خواه ، افراد و شرکت های مختلفی وجود دارند که از بی اطلاعی خریداران به نفع خود استفاده نموده و قیمت بالاتری را ارائه می دهند. اگر از قیمت دقیق محصولات مطلع نباشید ، ناچارا در دام برخی از سود جویان افتاده و هزینه زیادی را متقبل خواهید شد.

تضمین مناسب ترین قیمت:

در حال حاضر ، در میان مراکز بازرگانی و یا بنگاه های فعال در امر خرید و فروش آهن آلات ، گروه بازرگانی مرکز آهن ، مناسب ترین قیمت را تضمین می نماید ، بدین معنی که این گروه به منظور رضایت مشتریان و حفظ اصول مشتری مداری ، مناسب ترین قیمت را در میان این گونه مراکز ارائه می نماید ، کافی است یک بار از مرکز آهن خرید کنید تا متوجه تاثیر قیمت مناسب در ظرفیت های بالا و قیمت نهایی شوید.

آمار قیمت لحظه ای آهن آلات بصورت آنلاین:

در صورتی که علامند به مشاهده و اطلاع از قیمت های بازار آهن هستید ، توصیه ما به شما وبسایت مرکز آهن است. این مرکز بروز ترین سرویس قیمت لحظه ای آهن آلات را در میان سرویس های موجود ارائه می دهد. ارائه قیمت میلگرد ، قیمت تیر آهن ، قیمت نبشی و ناودانی ، قیمت قوطی و پروفیل در ضخامت های گوناگون از جمله بروزترین سرویس های مرکز آهن است .

قبل از خرید آهن آلات این نکات را بدانیم

از مراکز بازرگانی با مجوز معتبر خریداری نمایید:

تعداد بنگاه های فروش آهن آلات خرد بسیار زیاد می باشد اما توصیه ما به شما خرید از مراکز بازرگانی با مجوز معتبر است در صورتی که در هر مرحله ای از خرید دچار مشکل شوید مراکز بازرگانی معتبر برای مرتفع نمودن مشکل شما حداکثر تلاش خود را بکار می بندند و با گارانتی و تضمین مراحل خرید بار مورد نظر شما را تضمین می کند اما بنگاه های خرده فروشی آهن آلات و مراکز بازرگانی غیر معتبر تضمینی برای محصول شما نداشته و ممکن است در خرید محصول از این مراکز دچار مشکل شوید پس قبل از هر گونه خرید و واریز مبلغ در خصوص مجوز مرکز  مورد نظر تحقیق کرده و در صورت امکان استعلام بگیرید .

دریافت پیش فاکتور از کارشناسان فروش قبل از خرید:

قبل از واریز هرگونه مبلغ و انجام معامله به صورت قطعی بمنظور شفافیت موضوع خرید از کارشناس فروش و مرکز مورد نظر پیش فاکتور دریافت کنید. در پیش فاکتور ریز مبالغ و هزینه های دقیق ذکر شده است . عدم دریافت پیش فاکتور معمولا سوء تفاهماتی را میان خریدار و فروشنده بوجود می آورد که می تواند دربردارنده مشکلات دیگری باشد .

ارسال تائید یه سفارش به کارشناس فروش قبل از خرید:

پیش از واریز مبلغ به حساب شرکت و یا بنگاه مورد نظر تائیدیه سفارش خود را از طریق نرم افزار تلگرام و یا فکس به دست کارشناس فروش برسانید. کارشناس فروش بر اساس تائیدیه سفارش شما اقدام به خرید می نماید.

ارسال آدرس دقیق تحویل بار به کارشناس فروش:

آدرس دقیق بار خود را برای کارشناس فروش ارسال کنید و از دریافت دقیق و بی نقص آن توسط کارشناس فروش اطمینان حاصل کنید.

پیش از روئیت بار مبلغ را بصورت کامل پرداخت نکنید: 

زمانی که می خواهید هزینه محصول را پرداخت کنید دقت داشته باشید که تا قبل از روئیت کامل محصول مورد نظر خود هزینه را به بنگاه مورد نظر پرداخت کنید بسیاری از مراکز غیر معتبر با دریافت کل هزینه بار پیش از ارسال به مشتری هرگونه حقی را از مشتری سلب می نمایند ، به طوری که ممکن است باری معیوب را برای مشتری ارسال کرده باشند در این صورت مشتری چاره ای جز دریافت یک بار معیوب را ندارد.

قبل از پرداخت کل هزینه از وزن بار مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید:

این نکته مهم را بدانید که لازم است قبل از دریافت محصول ارسال تائیدیه دریافت بار و پرداخت هزینه نهایی بار خود را مجددا با استفاده از یک باسکول مطمئن وزن کنید. به هر دلیلی ممکن است باسکول بنگاه طرف معامله شما وزن را به طور صحیح نمایش ندهد. از میزان بار مورد نظر خود پیش از خرید مطمئن شوید.

بار خود را پیش از ارسال تائیدیه به دقت بررسی کنید:

در مرحله دریافت بار از بازرگانی و یا بنگاه مورد نظر محصول خود را به دقت بررسی کنید نکاتی را لازم است در هنگام دریافت بار بدانید به رنگ محصول دقت کنید در صورتی که محصول مورد نظر شما دچار زنگ زدگی باشد ارزش قیمتی آن بسیار پایین تر از هزینه یک بار زنگ نزده و سالم است.

 

چگونه نا خالصی ها از آهن جدا می شوند؟

در روش دیگری که از همین اصول شیمیایی برای جدا کردن ناخالصی ها از آهن استفاده می شود آهن مذاب را همراه آهن قراضه و کمک ذوب در کوره ای بشکه مانند که گنجایش ۳۰۰ تن بار می ریزند. جریان شدیدی از اکسیژن خالص را با سرعت مافوق صوت بر سطح فلز مذاب هدایت می کنند و با کج کردن و چرخاندن بشکه همواره سطح تازه ای از فلز مذاب را در معرض اکسیژن قرار می دهند.
اکسایش ناخالصی ها بسیار سریع صورت می گیرد و وقتی محصولات گازی مانند CO۲ رها می شوند توده مذاب را به هم می زنند به طوری که آهن ته ظرف رو می آید. دمای توده مذاب بدون اینکه از گرمای خارجی استفاده شود تقریبا به دمای جوش آهن می رسد و در چنین دمایی واکنش ها فوق العاده سریع هستند تمامی این فرایند در مدت یک ساعت یا کمتر کامل می شود و معمولا محصولی یکنواخت و دارای کیفیت خوب بدست می آید.

 

آهن آلات ها چگونه زنگ میزند؟

زنگ نام متداول یکی از ترکیبات بسیار رایج یعنی اکسید آهن با فرمول Fe2O3 است. این نام رایج است زیرا آهن به سرعت با اکسیژن ترکیب شده و تشکیل زنگ آهن را می دهد. در حقیقت آهن را به ندرت می توان به صورت خالص در طبیعت پیدا کرد. زنگ آهن (یا فولاد) نمونه ای از فرایند خوردگی است فرایند الکتروشیمیایی شامل آند ،  الکترولیت و یک کاتد است. وقتی فلزی خورده می شود الکترولیت به تولید اکسیژن در آند کمک می کند. سپس اکسیژن با فلز ترکیب شده و الکترون آزاد می شود. وقتی الکترون ها از طریق الکترولیت به سمت کاتد جریان می یابند آند با جریان الکتریکی حذف می شود یا به کاتیون های فلزی تبدیل شده و زنگ تشکیل می شود.

انواع آهن آلات را برای خرید و فروش بشناسیم

آهن گاما : آن گاما یکی از آلوتروپ های آهن است که در محدوده دمایی ۹۱۲ تا ۱۳۹۴ درجه سانتیگراد پایدار بوده و ساختمان بلوری fcc مکعبی مرکزپر دارد.

آهن دلتا : آهن دلتا یکی از آلوتروپ های آهن است که از دمای ۱۴۰۱ درجه سانتیگراد تا ۱۵۳۹ درجه سانتیگراد نقطه ذوب آهن پایدار است.
آهن دلتا دارای ساختمان بلوری مکعبی مرکزپر است. آهن دلتا دارای خاصیت پارامغناطیس بوده و ثابت شبکه آن بزرگ تر از آهن آلفا است.
ثابت شبکه آهن دلتا, ‎۲/۹۳ آنگستروم است.

آهن آلفا : آهن آلفا یکی از آلوتروپ های آهن است. این آلوتروپ از دمای ۲۷۳- درجه سانتیگراد تا ۹۱۰ درجه سانتیگراد پایدار است. این آلوتروپ دارای ساختمان بلوری مکعبی مرکزپر است. ثابت شبکهٔ آهن آلفای فرومغناطیس, ۲/۸۶ آنگستروم است.

آهن بتا : در دمای ۷۶۸ درجه سانتیگراد آهن آلفای فرومغناطیس به آهن آلفای پارامغناطیس تبدیل می شود. این تحول تحول آلوتروپیک نیست.
گاهی این آهن آلفای پارامغناطیس آهن بتا خوانده می شود.

 

انواع فولا و کاربرد آنها

معمولا اصطلاح فولاد برای آلیاژ های آهن که بین ۰/۰۲۵ تا حدود ۲ درصد کربن دارند بکار می رود فولاد های آلیاژی غالبا با فلز های دیگری نیز همراه هستند. خواص فولاد به درصد کربن موجود در آن عملیات حرارتی انجام شده بر روی آن و فلز های آلیاژ دهنده موجود در آن بستگی دارد.

کاربرد ها : 

از فولادی که تا ۰٫۲ درصد کربن دارد برای ساختن سیم لوله و ورق فولاد استفاده می شود. فولاد متوسط ۰٫۲ تا ۰٫۶ درصد کربن دارد و آن را برای ساختن ریل دیگ بخار و قطعات ساختمانی بکار می برند. فولادی که ۰٫۶ تا ۱٫۵ درصد کربن دارد, سخت است و از آن برای ساختن ابزارآلات فنر و کارد و چنگال استفاده می شود. آهنی که از کوره بلند خارج می شود, چدن نامیده می شود که دارای مقادیری کربن, گوگرد, فسفر, سیلیسیم, منگنز و ناخالصی های دیگر است. در تولید فولاد دو هدف دنبال می شود:

  • سوزاندن ناخالصی های چدن
  • افزودن مقادیر معین از مواد آلیاژ دهنده به آهن

 

کلام آخر

زمانی که قصد خرید و فروش آهن آلات را دارید بهتر است تمامی نکات مهم را رعایت کنید تا بتوانید بهترین خرید را داشته باشید ما در این مقاله شما را با نکات هنکام خرید و فروش آشنا کرده ایم .از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بودید متشکریم اگر در این زمینه تجربه ای دارید با ما در میان بگذارید.

لطفا امتیاز دهید
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *