ضایعاتیا
ضایعاتیا

قیمت آهن آلات

امروزه با توجه به بالا رفتن تورم و قیمت طلا و سکه قیمت تمامی اجناس به خصوص آهن آلات بالا رفته است اما به طور قاطعانه نمی توان قیمت آهن آلات را در اختیار مردم قرار داد چرا که این قیمت ها روز به روز در حال بالا و پایین شدن هستند. اگر بخواهیم از دید کلی به این موضوع نگاه کنیم بهتر است که تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

راه حل کاهش قیمت آهن آلات چیست ؟

معمولا قیمت آهن آلات ها با توجه به بالا و پایین شدن نرخ دلار بالا و پایین می شود به همین دلیل نمی توان قیمت قطعی به آن داد اما در برخی مواقع ممکن است که افراد سودجو قیمت آهن آلات را بدون ارزان و گران شدن دلار گران می کنند و همین امر باعث می شود که برخی افراد ضرر کنند. اما در برخی مواقع دیگر ممکن است که برخی از فروشنده ها با توجه به قیمت جنس کمتری را به مشتری ارائه دهند یعنی اینکه با دستکاری کردن ترازو پول بیشتری را از مشتری دریافت می کنند و آهن آلات کمتری را به مشتری می دهند اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه می توان قیمت آهن آلات را کاهش داد؟ معمولا این سوال برای تمامی افرادی که در کار ساخت و ساز هستند پیش می آید که چگونه می توان قیمت ها را کاهش داد اما باید این را بدانید که با توجه به قیمت دلار امروزه آهن آلات ها قیمت بیشتری دارند اما هر روز یک بار تعویض نمی شود در کنار این بهتر است زمانی که قصد دارید آهن آلات خریداری کنید از فروشگاه ها یا مراکز های معتبر این کار را انجام دهید چرا که این افراد با قیمت پایین تری آهن آلات با کیفیتی را در دسترس شما عزیزان قرار می دهند. یکی از این فروشگاه های معتبر که قیمت پایینی را از شما برای خرید آهن آلات دریافت می کند آهن الات زینالی است که انواع آهن آلات های نبشی ، پروفیل ، میلگرد ، تیر آهن ، ورق و ناودانی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

راه حل کاهش قیمت آهن آلات چیست ؟

چه عواملی باعث گرانی آهن آلات ها شده است؟

اگر بخواهیم علت تمامی ارزانی ها و گرانی های آهن آلات را بدانیم بهتر است که چند مورد زیر را بدانیم:

کاهش واردات و گرانی ها : 

یکی از مهم‌ ترین دلایل افزایش نرخ آهن آلات ها کاهش و توقف واردات است. همین امر باعث می ‌شود که تولید کنندگان و فروشندگان آهن با احتیاط بیشتری برای خارج کردن کالا ها اقدام کنند اما از طرفی دیگر آنها معتقد هستند که در صورت خالی شدن انبار ها چه زمان می ‌توانند مجدا آن ‌را پر کنند و یا برای تامین مواد اولیه چه اتفاق‌ هایی رخ خواهد داد. تمام عوامل دست به دست هم می ‌دهند تا یکی از دلایل گرانی آهن رخ بدهد.

تحریم ها : 

پس از خارج شدن کشور آمریکا از برجام بخشی از صنایع و معادن های ایران تحریم شده اند که بازار های خرید و فروش آهن آلات ، فولاد ، آلومینیوم و مس هم جزء این بازار ها هستند. به همین دلیل اسامی بسیاری از شرکت‌ های آهن و فولاد ایرانی به لیست تحریم ها اضافه شده است و به واحد های همکار در خارج از ایران فرصت کوتاهی برای قطع همکاری دادند. این موضوع مشکلات بسیاری را برای تامین مواد اولیه رقم زده و بحث صادرات را با موانعی رو به رو کرده است. علاوه بر این ها با شدت گرفتن تحریم ‌ها ، پروژه‌ هایی مانند ساختمان سازی که نیاز به آهن آلات دارند دستخوش تغییرات خواهند شد و همین طور روند افزایش نرخ آهن آلات ادامه پیدا خواهد کرد.

نوسانات نرخ ارز : 

تغییرات ناگهانی ارز شوک‌ های بسیاری را به بازار وارد کرده و از ایجاد آرامش در آن جلوگیری می‌ کند. از طرفی دیگر قیمت پایه محصولات آهن و فولاد در بورس کالا بر اساس فرمولی تعیین می شود که نرخ ارز نیمایی برای آن در نظر گرفته شده است. با توجه به افزایش نرخ ارز در چند وقت اخیر قیمت محصولات فولادی هم افزایش پیدا کرده است. اما اگر نرخ ارز مجددا کاهش یابد و به قیمت هفته ‌های قبل بازگردد قیمت محصولات فولادی مانند نرخ میلگرد نرخ تیر آهن هم تغییر خواهد کرد و ممکن است ارزان‌ تر شود.

وجود سرمایه های سرگردان : 

در حوضه های آهن آلات ها سرمایه ‌هایی سرگردان و گاهی مشکوک وارد شده است که باعث تورم و بالا رفتن قیمت محصولات آهنی شده اند. این اتفاق که از مدت ‌ها قبل آغاز شده هنوز هم به صنعت آهن و فولاد آسیب می‌ زند و در صورتی که برای آن اقدامی انجام نشود در آینده نیز ممکن است رویداد هایی مشکل ‌زا را ایجاد کند.

انبار کردن آهن ها : 

علاوه بر نکات های قبلی که گفته شده برخی از افراد اقدام به احتکار و انبار کردن آهن آلات کرده است. این افراد به امید سود بیشتر بخشی از تولیدات را به بازار نمی ‌آورند و این امر باعث می ‌شود که قیمت آهن بیشتر شود. این افراد در بازار آهن به‌ عنوان دلال هم شناخته می ‌شوند و رفتارشان نقشی مهم در نوسانات دارد. احتکار آهن یکی از مهم‌ ترین عوامل گرانی در بخش ‌های مختلف بازار است و توقف آن ، می ‌تواند به کنترل بازار کمک کند.

عرضه های غیر منطقی در بازار بورش : 

افراد بسیاری جذب بازار بورس شده‌اند و اقدام به خرید سهام شرکت ‌های فعال در صنعت آهن آلات کرده‌اند. از سوی دیگر واحد های تولیدی ، نمی‌ توانند قیمت خود را ثابت نگه دارند و این امر باعث می ‌شود که نوسانات بازار بورس ، بیشتر به افزایش نرخ آهن ‌آلات منجر شود. از سوی دیگر محدودیت ‌های عرضه ورق در خارج از بورس تولید‌ کننده را با مشکل نرخ ‌گذاری مواجه می‌ کند. از طرف دیگر با کاهش نقدینگی واحد های تولیدی امکان پرداخت نقدی برای خرید مواد اولیه از بورس برای تولید‌ کنندگان مشکل بزرگی است. در نهایت هم این امکان برای واحد های تولیدی کوچک مقیاس میسر نمی ‌باشد. به همین دلیل در چنین شرایطی واحد هایی که مثلا لوله تولید می ‌کنند برای فروش و اعلام قیمت مناسب دچار مشکل و نگرانی می ‌شوند.

عدم برنامه ریزی کردن : 

خوشبختانه صنعت آهن و فولاد ایران جز ده کشور برتر در زمینه تولید محصولات است. این موضوع می ‌تواند با برنامه ‌ریزی و استراتژی نه تنها از بالا رفتن قیمت آهن آلات جلوگیری کند بلکه تک محصولی بودن صادرات ایران را تغییر می ‌دهد. از سوی دیگر واحد های تولیدی آهن از مهم‌ ترین و قدیمی ‌ترین کارخانه‌ های ایران هستند و  به‌ صورت مستقیم و غیر مستقیم شغل ‌های بسیاری را ایجاد کرده‌ اند و تصمیم ‌های خرد و کلان آنها در رفاه آرامش و حتی سلامت جامعه نقش دارد.

 

آهن آلات های پیش فروش شده با قیمت پایین چه می شوند؟

طی چند سال اخیر قیمت میلگرد و دیگر آهن آلات ها روند افزایشی داشته است. با وجود آن که دستورالعمل های افزایش قیمت در جهت حمایت از حقوق مصرف کننده تنظیم و تصویب گردیده بود اما به تجربه ثابت گردید که نه تنها حقوقی از مصرف کننده در این میان توسط آن محقق نگردید بلکه به دلیل ایجاد فضای دوگانه قیمتی و رانت نهایی از سوی آن حقوق مصرف کننده نهایی بیش از پیش ضایع گردید و سود های نجومی بسیاری در اختیار برخی واسطه گران و مافیا در این حوزه قرار گرفت. اما در این میان اگر قیمت میلگرد ها بیش از ۲۰ درصد رشد داشته باشد روند صعودی تعیین قیمت مواد اولیه و انرژی مجددا اعلام خواهد شد. با این روند می توان به جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت محصولات فولادی امیدوار بود. البته تاکید مهم دیگر در افزایش عرضه های قطره چکانی برای محصولات پرطرفدار است. نوسانات بازار آهن به دلایل گوناگونی می‌ تواند اتفاق بی افتند. برخی از عوامل افزایش نرخ آهن آلات داخلی هستند و برخی با توجه به شرایط جهانی و رویداد های کلان رخ داده‌اند. بخشی از این رویداد های اثرگذار قابل پیش‌ بینی تغییر و کنترل هستند و برخی وابسته به شرایط دیگرند. افزایش نرخ آهن آلات موضوعی است که بسیاری از صنایع را دستخوش تغییرات می ‌کند و می ‌تواند موجب نوسانات دیگری نیز باشد.

آهن آلات های پیش فروش شده با قیمت پایین چه می شوند؟

مهم ترین نوع آهن آلات

همانطور که می دانیم بیشتر آهن آلات ها در ساختمان سازی ها مورد استفاده قرار می گیرند و آهن آلات های ساختمانی هم بیشتر شامل میلگرد ها ، تیر آهن ، نبشی ، ناودانی ها هستند که بهتر است برخی از آنها را با هم بررسی کنیم:

میلگرد: 

از میلگرد ها در سازه های بتنی بیشتر استفاده می شود و دلیل این کار این است که با این کار می توانند استحکام بتن را افزایش دهند. از میلگرد ها همراه بتن در کف ، سقف و ستون ها استفاده می شود. میلگرد های موجود در ایران دارای سه نوع :

 • میلگرد ساده
 • میلگرد آجدار
 • میلگرد آجدار پیچیده

همچنین میلگرد ها از نظر جنس به دسته های زیر تقسیم می شوند:

 • میلگرد کربنی
 • میلگرد های مشبک
 • میلگرد های روکش دار
 • میلگرد های اروپایی
 • میلگرد های ضد زنگ
 • میلگرد های گالوانیزه
 • میلگرد های فایبرگلاس

نبشی : 

پروفیل نبشی از دو ضلع عمود بر هم تشکیل شده است و در سازه های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول به شکل مرکب و منفرد در پروژه های ساختمانی مورد استفاده است. این پروفیل L شکل یکی از مهم ترین سازه های فولادی محسوب می شود و  علاوه بر این ها از کاربرد های متفاوت این محصول در صنعت ساخت و ساز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اتصال پل ها به ستون ها
 • اتصال تیرآهن ها به بیم های باربر
 • اتصال ستون ها به صفحات در فونداسیون
 • ساخت ستون
 • ساخت خرپا
 • ساخت سقف کرمیت برای بال بالایی تیرچه
 • برای اتصالات ساده اعم از اتصال نبشی جان اتصال نیم گیردار و گیردار و … استفاده می شود.

ناودانی : 

این محصول ورق گرم گالوانیزه شده تولید می شود و به دو صورت سرد و گرم می باشد و علاوه بر این این محصول با ورق گرم تولید گردیده و در صورت نیاز می تواند گالوانیزه نیز گردد. کاربرد ناودانی ساده در ساخت پل های باربر می باشد. . این محصول در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 • ساخت قفسه های محکم فولادی
 • سازه های سبک فولادی
 • نصب سنگ به صورت خشک
 • ماشین آلات
 • چارچوب
 • ترمیم بنا های معماری
 • ساختمان
 • تجهیزات ساخت و ساز
 • تشکیلات دریایی

تیر آهن : 

تیرآهن ها یکی از اعضای اصلی در مجموعه آلمان های مورد استفاده در سازمان های ساختمانی است. در واقع وظیفه اصلی تیرآهن ها تحمل تنش های حاصل از نیرو های وارد بر آن می باشد. تیرآهن معمولا در معماری و مهندسی سازه به عنوان عضوی بلند مستقیم و منشوری تعریف می شود که برای نگهداری بار های مختلف وارده در طول عضو طراحی می شود . البته در کار اجرایی عنوان تیر غالبا فقط به اعضای افقی اطلاق می شود. و کاربرد های آن را با هم بررسی خواهیم کرد.

 • ساخت و ساز هایی که دارای اسکلت فلزی هستند.
 • برای ساخت ستون در سازه ها استفاده می شود.
 • در سقف خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • برای ساخت و ساز پل ها.

مهم ترین نوع آهن آلات

آهن ها چگونه تولید می شوند ؟

مرحله استخراج اهن از ترکیب های طبیعی آهن به مرور زمان ،راه تکامل را ‌پیمود تا اینکه اولین کوره استخراج اهن به سبک امروزی که به کوره  رونمایی شد. این کوره دارای آتش‌ دانی به ابعاد ۷۵×۶۰×۶۰ سانتی‌ متر می باشد. سیر تکاملی این مرحله به آنجایی رسید که امروزه کارخانه‌ های بزرگ استخراج و ذوب آهن و فولاد با ظرفیت چندین میلیون تن به وجود آمده است و علاوه بر این ها سنگ معدن‌ هایی که آهن از آن استخراج می‌ شود بیشتر به‌ صورت اکسید های آهن مانند مگنتیت یا هماتیت است که با ۲ تا ۲۰ درصد ناخالصی همراه است. این ناخالصی‌ ها در کوره از آهن جدا می شود و به‌ صورت تفاله خارج می ‌شوند. سنگ معدن تصفیه شده و تغلیظ شده به‌صورت پودر یا دانه‌ های ریز در کوره وارد  می‌ شود. مناسب ‌ترین اندازه ذرات آن بین ۶ تا ۲۵ میلی‌متر است. علاوه بر این ها آهن ها از چند کانی زیر تشکیل شده اند:

 • کانی های اکسیدی
 • کانی های کربناتی
 • کانی های سولفید
 • کانی های سیلیکاتی

مهمترین کانی های آهن مورد استفاده در صنایع فولاد مگنتیت Fe3O4 با ۷۲% آهن و هماتیت Fe2O3 با ۷۰% آهن می باشد که در حال حاضر از معادن چغارت قابل استحصال می باشد. اندازه و نوع دانه بندی سنگ اهن برای استفاده در کوره بلند فولاد با کیفیت مطلوب بسیار مهم است. برای احیاء کامل سنگ اهن باید حداقل اندازه دانه مصرفی در کوره بلند ۱۰ میلی متر باشد. روزانه ۲۰۰۰ تن سنگ اهن در سایت مخصوص توسط سه دستگاه سرند ویبراتوری دانه بندی و برای بخش های آگلومراسیون و کوره بلند ارسال می گردد .

لطفا امتیاز دهید
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *