ضایعاتیا
ضایعاتیا
قیمت نبشی و سپری

قیمت نبشی و سپری

آیا تا به حال این سوال برای شما پیش آمده است که برای ساختمان سازی از چه نوع آهن آلاتی باید استفاده کرد و یا اینکه چه نوع آهن آلاتی مناسب گوشه های خانه ، سقف خانه و دیگر مکان ها لازم است؟ همانطور که میدانیم از نبشی ها برای گوشه های کناری ساختمان و از سپری ها برای ساخت و ساز کناره های در و پنجره استفاده میشود .اما اگر شما هم اطلاعات بسیاری راجب نبشی و سپری ندارید بهتر است این مقاله را از دست ندهید چرا که ما در ادامه این مقاله شما را با انواع آهن آلات های ساختمانی و قیمت هر یک از آنها آشنا خواهیم کرد.

 

نبشی چیست ؟

آهن آلات یا پروفیلی که سطح مقطع آن دو ضلع عمود بر هم داشته باشد نبشی نام دارد .نبشی ها یکی از مهم ترین مصالح و پروفیل های ساختمانی هستند که به شکل مرکب و منفرد در پروژه های عمرانی و ساختمانی و صنعتی استفاده می شود. علاوه بر این می توان این محصول را به صورت ترکیبی و با استفاده از وسایل و سازه های دیگر استفاده کرد. علاوه بر این ها نبشی ها انواع مختلفی دارند که هر یک از آنها را با هم بررسی خواهیم کرد:

نبشی فابریک : 

این نوع نبشی ها از همان ابتدای فرآیند تولید به شکل نبشی از خط تولید خارج میشوند. اما از لحاظ شکل ظاهری نیز نبشی ها را طبقه بندی می کنند که بر اساس این دسته بندی نبشی های را به دو نوع نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی تقسیم می کنند که از ظاهرشان می توان متوجه تفاوت بین آنها شد.

نبشی بال مساوی : 

نبشی را در نقشه های ساختمانی با حرف انگلیسی L نشان می دهند و اگر بال مساوی باشد پس از حرف L سایز بال را درج می کنند به عنوان مثال L200 یعنی نبشی های بال مساوی با اندازه بال 200 میلی متر نشان می دهند.

نبشی بال نا مساوی : 

در این میان نبشی های نامساوی از جمله مقاطعی هستند که در صنایع خاص و ویژه ای به کار می روند که به هر دلیل امکان استفاده از نبشی های متداول و یا اصطلاحا مساوی L وجود نداشته باشد و تنها راه حل استفاده از نبشی های نامساوی است. نبشی های نامساوی در ابعاد و ضخامت های مختلف موجود هستند.

نبشی چیست ؟

کاربرد نبشی ها

نبشی ها یکی از مهم ترین مقاطعی است که در ساختمان سازی و صنعت نبشی استفاده می شود نبشی ها کاربرد های متنوعی دارد که از جمله این کاربرد ها می توان به کاربرد در عضو بادبندی ، ساخت خرپا ، سازه های LSF دکل های انتقال نیرو وانواع قاب های فلزی به کار رفته در ماشین آلات و تجهیزات صنعتی اشاره نمود. در این مقاله به بررسی نحوه اتصال نبشی به عضو اتصال پرداخته شده است با توجه به طرح ارایه شده توسط مهندسین نبشی ها را به صورت شاخه و خرد شده نبشی لقمه به کار می برند. معمولا از نبشی های با سایز ۵۰ تا ۱۵۰ میلی متر برای متصل کردن های پل ها به ستون ها و تیر آهن ها به بیم های باربر و  ستون ها به صفحات درفونداسیون در ساختمان سازی و در صنعت استفاده می کنند افزون بر موارد فوق در ساخت ستون و همینطور خرپا استفاده می شود.  در برخی سازه ها دیگر مثل سازه های مرتبط به آسانسور ها از نبشی های خرد شده استفاده می شود که با عنوان نبشی لقمه شناخته می شوند.

 

سپری چیست ؟

سپری آهنی یا پروفیل T یکی از مقاطع مورد استفاده در صنعت و ساختمان سازی می باشد ، که عمدتا جهت ساخت انواع درب و پنجره ، اتصالات پل ها به ستون ها ، ساخت سازه های فلزی ، ستون و خرپا سازه های صلب از واحد های مثلثی شکل ، که از اتصال اجزای باریک و بلند ساخته شده است، اسکلت گلخانه ها، سقف های شیشه ای و موارد دیگر به کار می رود. سپری ها از لحاظ شکل ظاهری به دو شکل لبه گرد و لبه تیز تولید می گردند. سپری ها معمولا دارای ضخامت ۰/۹ تا ۲/۵ میلی متر می باشد که ضخامت ۲ میلی متر آن دارای کاربرد بیشتری می باشد ، اندازه لبه سپری بر حسب میلی متر می باشد که به طور معمول اندازه آن با اندازه دیواره آن برابر می باشد به عنوان مثال اگر اندازه لبه سپری ۱۰۰ میلی متر باشد به آن سپری نمره ۱۰ می گویند.

 

سپری آهنی چیست ؟

یکی از روش های متداول شکل دهی فلزات از طریق نورد گرم می باشد که ابتدا شمش فولادی از نوع بلوم (شمشه یا بلوم دارای سطح مقطع بزرگ تر از ۲۳۰ سانتیمتر مربع است و سطح مقطع آن مربع با عرض بیشتر از ۱۵ سانتیمتر و کمتر از ۳۰ سانتیمتر می باشد که برای ساخت تیرآهن، نبشی، ناودانی، سپری و ریل و … استفاده می شود.) را با مقطع و طول مشخص را به درون کوره های حرارتی نورد ریخته و پس از رسیدن به درجه حرارت مورد نظر و عبور از قفسه های نورد ابتدایی، مقطع آن را کاهش و طول آن را افزایش می دهند و در پایان با عبور از قفسه های نورد میانی و پایانی به شکل سپری تبدیل می شود و سپس توسط دستگاه برش در طول های مورد نیاز برش داده می شود. سپری در ساختمان خرپا، در اسکلت گلخانه ها، سقف و نما های شیشه ای، در نورگیری زیرزمین ها جهت آجرهای شیشه ای در فضای بالا و به عنوان مهار کننده در ساختمانها و همچنین در صنایع سد سازی مصرف می گردد.

 

کاربرد های سپری

سپری در ساختمان خرپا ، در اسکلت گلخانه ها ، سقف و نما های شیشه ای ، در نورگیری زیرزمین ها جهت آجرهای شیشه ای در فضای بالا و به عنوان مهار کننده در ساختمانها و همچنین در صنایع سدسازی مصرف می گردد. علاوه بر این ها سپری در ساختمان خرپا همچنین در اسکلت گلخانه ها و سقف های شیشه ای و همچنین در نورگیری زیر زمین ها جهت آجر های شیشه ای در فضای بالا مصرف می گردد.
آشنایی با اعضای سازه های فلزی محصولات فولادی کاربرد وسیعی در صنعت ساختمان دارند به همین دلیل به شکل های متنوعی تولید می شوند تا در هر قسمتی از سازه با مناسب ترین شکل موجود مورد استفاده قرار گرفته و از حداکثر ظرفیت باربری آن ها استفاده شود
طول معمول پروفیل های ساختمانی ۶، ۱۲ تا ۱۴ متر می باشد که در کشور های مختلف ، با استاندارد های متفاوتی تولید می شوند.

کاربرد های سپری

تفاوت پری و نبشی

  • هر دو به شیوه های پرسی و فابریک تولید می شوند.
  • در شکل ظاهری متفاوت هستند.
  • هر دو جهت اتصالات در سازه های ساختمانی استفاده می شوند.
  • قطعات خرد شده هر دو محصول ، لقمه نامیده می شود.

در نهایت با توجه به نوع استفاده، محل نصب ، شرایط محیطی که محصول با آن همجوار است ، کاربرد مورد و… می توان محصول مفید را انتخاب و در ساختمان سازی یا صنعت استفاده کرد.

 

انواع سپری ها را بشناسیم

نیم رخ های تیپ I : 

از مهم ترین نیم رخ های مصرفی در ساختمان های فلزی می باشند زیرا به دلیل بزرگ بودن ممان اینرسی ، نسبت به محور ׳ xx مقاومت خمشی زیاد حول این محور وجود دارد. این نیم رخ ها در تیپ های INP، IPE ، IPB تولید می شوند.

۲نیم رخ ناودانی : 
این نیم رخ تا ارتفاع ۴۰ سانتی متر نورد می شود و در ساخت ستون های مرکب ، تیر های مشبک ، خرپا و بادبند به کار می رود عیب آن اینست که دارای یک محور متقارن بوده و به صورت تک ، مقاومت خمشی زیادی ندارد و بنابراین بهتر است به عنوان یک عضو خمشی تیر به صورت دوبل مورد استفاده قرار گیرد..

نیم رخ نبشی L : 

یکی از مهم ترین نیم رخ های ساختمان بوده و بیشترین کاربرد آن به صورت تک یا دوبل در ساخت مقاطع مرکب می باشد نبشی درطول های ۶، ۱۲ ، ۱۵ متری تولید می شود. نبشی با بال مساوی: پهنای بال های آن با هم برابرندمانند L 80×۸۰×۸mm نبشی با بال نامساوی: پهنای یکی از بال ها بیشتر است. مانند L 90×۶۰×۸mm. علائم اختصاری نبشی در نقشه های فنی به صورت L می باشد و دوعدد اول بعد از آن پهنای بال ها و عدد سوم ضخامت آن را نشان می دهد.

نیم رخ سپری :

این نیم رخ ها با شکل مقطع با دو اندازه متفاوت قاعده و ارتفاع تولید می شود. سپری هایی که قاعده شان دو برابر ارتفاع مقطع آن هاست. این نیم رخ ها از ابعاد ۶۰×۳۰میلی متر تا ۱۲۰×۶۰ میلی مترتولید می شوند. سپری هایی که قاعده و ارتفاع یکسان دارند. این نیم رخ ها در ابعاد ۲۰×۲۰ میلی مترتا ۱۴۰×۱۴۰ میلی متر تولید می شوند. عیب عمده ی نیم رخ سپری مقاومت خمشی کم و سطوح مایل بال هاست که اتصالات آن را مشکل می کند. در و پنجره، سقف شیروانی و اسکلت سقف کاذب به کار می رود. علامت اختصاری آن به صورت یا می باشد و اعداد بعد از علامت فوق به ترتیب پهنای قاعده و ارتفاع آن را نشان می هد.

نیم رخ Z: 

در کارهای ساختمانی برای زیرسازی سقف های شیب دار به کار می رود و در کشتی سازی نیز استفاده می شود. در نقشه های فنی با Z نشان داده می شود و عدد بعد از آن ارتفاع Z را نشان می دهد.

ورق و تسمه :

ورق های فولادی تا عرض ۳ متر در ضخامت های مختلف تولید می شوند و در ساخت تیرهای مرکب و مشبک به عنوان عضو اصلی یا به صورت ورق اتصال کاربرد وسیعی دارند. به دلیل عامل خوردگی و زنگ زدگی حداقل ضخامت ورق هایی که در کارهای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد .۵ تا ۶ میلی متردر نظر گرفته می شود. به ورق هایی که عرض آن ها کمتر از ۱۶۰ میلی متر باشد تسمه گویند. معمولاً ورق ها و تسمه ها در طول ۱۲ متر و ورق های عریض تا طول ۱۵ مترتولید می شود. ورق و تسمه در نقشه های فنی با علامت اختصاری PL L×w ×t نشان داده می شوند که اعداد بعد از PL به ترتیب بیان گر طول، عرض و ضخامت آن می باشند.

میلگرد و مقاطع چهار گوش ، شش ضلعی 

میلگرد از قطر ۵ تا ۲۲۰ میلی متر، نیم رخ های چهار گوش از مقطع ۶×۶ تا ۱۵۰×۱۵۰میلی متر و مقاطع شش ضلعی با بُعد s از ۱۳ تا ۱۰۳ میلی متر ساخته می شوند۱(. علائم اختصاری و مفاهیم مشخصات هندسی نیم رخ های ساختمانی این مشخصات جهت استفاده طراحان در جدول هایی خلاصه شده است .همان طور که می دانید در ساختمان سازی و صنعت قطعات فلزی گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. تنوع آهن آلات به گونه ای است که برای برخی مصارف تنوع در انتخاب وجود دارد. اما در نهایت باید مورد استفاده، محل نصب محصول و شرایط محیطی را کاملا بررسی کرد تا انتخاب دقیق تری انجام شود و مناسب ترین موارد برای مصارف صنعتی و ساختمانی گزینش گردند. نبشی و سپری آهنی از پرکاربردترین محصولات فلزی در ساختمان سازی هستند که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند اما اصولا در ساخت درب و پنجره مورد استفاده قرار می گیرند. اما سوال اینجاست که چه تفاوت هایی دارند و کدام بهتر است؟

 

قیمت نبشی و سپری

شرکت ها و مراکز متعددی هستند که در زمینه نبشی و سپری فعالیت دارند و اگر شما قصد فروش نبشی یا سپری را داشته باشید می توانید به آهن آلات زینالی مراجعه کنید. در شرکت ها و مراکزی که به کار فروش نبشی و سپری مشغول هستند کارشناسانی حضور دارند که شما را در مورد معاملات راهنمایی خواهند کرد و باعث خرید حرفه ای شما خواهند شد. اگر شما در زمان کوتاه با کارشناسان همکاری کنید حتما از معامله سود خوبی را کسب خواهید کرد. چون تلاش کارشناسان معامله ای سودده و مناسب برای شماست. نبشی و سپری را نباید دست کم گرفت زیرا متضرر خواهید شد و ضرر کردن چیز خوشایندی نیست البته بالا و پایین شدن قیمت دستخوش تغییرات بازار است که باز هم چندان پایین نخواهد آمد.

 

کلام آخر

زمانی که قصد خرید و فروش نبشی یا سپری را دارید بهتر است تمامی نکات مهم را رعایت کنید تا بتوانید بهترین خرید را داشته باشید ما در این مقاله شما را با نکات هنکام خرید و فروش آشنا کرده ایم .از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بودید متشکریم اگر در این زمینه تجربه ای دارید با ما در میان بگذارید.

لطفا امتیاز دهید
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *