ضایعاتیا
ضایعاتیا
قیمت آهن قوطی

قیمت آهن قوطی

در این مقاله قصد داریم شما را با پروفیل و قیمت آهن قوطی آشنا کنیم تا زمان خرید و یا فروش قوطی آهن دچار مشکل نشوید پس ممنون می شویم که با ما همراه باشید . امروزه پروفیل و همان قوطی آهنی یکی از کاربردی ترین مصالح در صنعت ساختمان سازی است که در ساخت پل ها ، شهر ها سازی و ماشین سازی است که در این مقاله قصد داریم شما را با پروفیل و قیمت آهن قوطی آشنا کنیم تا زمان خرید و یا فروش قوطی آهن دچار مشکل نشوید پس ممنون می شویم که با ما همراه باشید .

آهن قوطی چیست ؟

آهن قوطی را به پروفیل هایی می گویند که مقطع آن ها مستطیل و مربع است و به صورت تو خالی هستند . همان طور که گفتیم این محصول یکی از پر کاربرد ترین مصالح در استفاده صنایع مختلف مخصوصا ساختمان سازی است . از کاربرد های قوطی پروفیل می توان به لوازم آموزشی ، تولید لوازم پزشکی ، لوازم خانگی و عمران و ساختمان سازی اشاره کرد . این مقطع دارای کاربرد بسیاری است که دلیل آن هم مقاومت بالا ، کیفیت سطحی و جوش پذیری خوب و فرم و شکل پذیری این محصول منحصر به فرد دانست . به طور کلی پروفیل به دو دسته تقسیم می شود ، پروفیل هایی که به شکل باز تولید می شوند مانند تیرآهن و پروفیل هایی که مثل قوطی پروفیل هستند .

به دلیل کاربرد بسیاری این که این مقطع دارد جنس استفاده شده در آن برای ساخت و ارائه با توجه به کاربرد آن تعیین و ساخته می شود و به همین دلیل است که این محصول را در جنس های مختلف می سازند . مواد اولیه ساخت این پروفیل ها فولاد می باشد و برای مثال می توان به تیرآهن اشاره کرد که از فولاد تولید شده .پروفیل هایی که به صورت کامپوزیتی هستند در برابر عوامل محیطی مانند رطوبت هوا و خوردگی و همچنین در مقابل زمین لرزه بسیار مقاوم تر است .

پروفیل را به جسم و یا مقطع ثابتی می گویند که طول آن زیاد است معمولا آهن قوطی با سطح مقطع بسته به طور 6 یا 12 متری تولید و ساخته شود . برای بررسی و دانستن قیمت آهن قوطی باید انواع متفاوت آن را مورد بررسی قرار داد تا از قیمت این آهن قوطی ها به خوبی سر در آورد . نمودار های تغییر قیمت آهن قوطی ها به صورت روزانه ارائه می شود و برای عموم قابل مشاهده است .

آهن قوطی چیست ؟

چگونگی تولید قوطی آهن 

از دو روش نورد گرم و نورد سرد برای تولید آهن قوطی استفاده می شود که هر کدام از این روش ها در فرآیند تولید قوطی بسیار موثر است . قوطی نورد گرم در دمای بیش از 1700 درجه سانتی گراد نورد می شود و موجب شکل دهی راحت تر به ورق فولادی برای ساخت آهن قوطی می شود .

اما در روش نورد سرد آهن قوطی ورق برای تولید و شکل دهی قوطی در دمای اتاق تولید شده و با خم و بری ورق آهن ساخته می شود و بیشترین مصرف این قوطی آهن با این روش ساخت در ساختمان و تزیین آن است .

کاربرد قوطی آهن

به طور کلی کاربرد آهن قوطی به دو صورت است ، استفاده از آهن قوطی در صنعت و صنایع مختلف مانند خودرو سازی ، نظامی  و مبلمان و دیگری در ساختمان سازی مانند تولید اتصالات در و پنجره و … . این محصول پر کاربرد دارای ابعاد استانداردی است که به محلی که قرار است قوطی در آن استفاده شود بسیار بستگی دارد . این محصول ساخته شده دارای ضخامت و سایز های مختلفی برای جداره ها دارد که از ۵/۰ میلی متر ضخامت آن ها است .

مشخصات آهن قوطی

همان طور که در بالای مقاله گفتیم با توجه به نوع کاربرد آهن قوطی سایز های بسیار متفاوتی برای قوطی آهنی وجود دارد که از بین این مشخصات قوطی پروفیل می توان به ضخامت آن اشاره کرد به طور که نیز به آهن گوشت پروفیل هم می گویند . ضخامت این نوع از پروفیل ها با هم متغیر است اما قوطی هایی با ضخامت بین 0/6 میل تا 1/5 میل را آهن قوطی سبک و یا قوطی مبلی می گویند .

قوطی های ساختمانی به نسبت ضخامتی که دارند برابر با 2 یا 3 میل هستند و قوطی های صنعتی نیز دارای ضخامت بیشتر از 4 میل هستند که وزن این پروفیل ها کاملا به ضخامت ان ها وابسته است و هر چقدر که ضخامت آهن قوطی بیشتر باشد وزن آن هم بیشتر است و متناسب با وزن آن و نوع کاربرد آن قسمت آهن قوطی نیز افزایش می یابد .

کاربرد قوطی آهن

عوامل موثر بر قیمت آهن قوطی

قیمت قوطی آهن بر اساس عوامل بسیاری تعیین می شود و این عوامل تاثر گذار بر قیمت نبشی و قوطی به دو دسته عوامل ثابت و عوامل متغیر تقسیم بندی می شود و عوامل ثابت موثر قوطی پروفیل ، شامل جنس ، ضخامت ، طول ، شکل و سطح مقطع ان می باشد . همان طور که در بالای مقاله نیز گفتیم یکی از عوامل موثر و تاثیر گذار در قیمت آهن قوطی وزن و ضخامت آن است که تفاوت در ضخامت این مقطع باعث تفاوت در وزن قوطی آهن می شود . در ادامه شما را با پنج عوامل تاثیر گذار بر قیمت آهن قوطی آشنا خواهیم کرد پس با ما همراه باشید .

شرایط تقاضا و عرضه :

یکی از اولین عوامل تاثر گذار بر قیمت آهن قوطی شرایط تقاضا و عرضه آن است . تقاضای بالا این محصول و عرضه پایین قیمت قوطی آهن را افزایش خواهد داد . امروزه کشور چین که یکی از خریداران عمده آهن از ایران بود با کاهش میزان تولید خود به دلیل شیوع و همه گیری شدن کرونا چند ماهی است که از بازار های آهن خود را غایب کرده و تقاضا برای خرید ضایعات آهن کاهش پیدا کرده و دلیلی برای کاهش نرخ قوطی آهن شده است . اما همزمان با این موضوع به دلیل تعطیلی کارخانه ها و تولیدی ها عرضه این محصول نیز کاهش یافته و به همین دلیل است که هم عرضه و هم کاهش تقاضا اتفاق افتاده است .

برای خرید آهن قوطی و دانستن قیمت آهن قوطی باید با تحلیل گران بازار آهن مشورت کرد که این افراد تخصص بالایی را در زمینه تعیین قیمت آهن قوطی را دارند .

شرایط تولید و صنعت در کشور : 

در پروفیل های صنعتی در صورتی که بسیاری از کارخانه های اتومبیل سازی و مواردی از این دست به صورت بالا رونق پیدا کند تقاضا نیز برای تولید و عرضه این محصول بالا خواهد رفت و با بالا رفتن تقاضا با عرضه ثابت قیمت نیز بالا می رود . در مورد صنعت ساختمان سازی نیز به همین موارد مربوط است . اگر ساخت ساز ها زیاد شود و رونق بالایی را داشته باشند شاهد بالا رفتن یک باره قیمت ها می شویم .

هزینه های تولید و مواد اولیه : 

دو ماده اصلی تشکیل دهنده پروفیل قوطی فلز و سنگ آهن است که عدم دسترسی به منابع و استخراج محدود باعث کم شدن مواد اولیه در بازار ها شده و دست تولید کنندگان را به صورت کلی بسته است و تبع آن قیمت قوطی آهن نیز افرایش پیدا کرده است . علاوه بر این عوامل مواد محدودی را در کارخانه ها استفاده می کنند که این مواد وارداتی بوده و در نتیجه بحث باز بودن مرز ها و واردات مواد اولیه در اینجا بسیار اهمیت پیدا می کند .

هزینه های حمل و نقل : 

از دیگر مواردی که بر هزینه قوطی آهن پروفیل تاثیر می گذارد قیمت هزینه حمل و نقل است . علاوه بر قیمت سوخت ، مدیریت صحیح کارخانه ها ، مدیریت وسایل نقلیه و حجم تولیدات . خیلی چیزهای دیگر می تواند بر قیمت قوطی آهن تاثیر گذار باشد . با بالا رفتن قیمت بنزین و گازوئیل به صورت مستقیم بر قیمت تمام شده آهن تاثر خواهد داشت .

زمان تولید و شرایط فروش قوطی آهن : 

آخرین عوامل در قیمت قوطی آهن فصل تولید آن و شرایط فروش قوطی آهن است . در فواصل مختلف شاهد بالا پایین شدن قیمت ها خواهیم شد که در فصل بهار و تابستان که ساخت و ساز بسیار رونق دارد تقاضا برای آهن بسیار افزایش پیدا می کند و قیمت بالا خواهد رفت . باید این نکته را به یاد داشته باشید که شرایط فروش نیز بر قیمت بسیار تاثیر گذار است . شرایط بازار بورس هم بسیار پر اهمیت است و تحلیل گران بازار بورس و فروش آهن در تعیین قیمت آهن قوطی بسیار موثر هستند .

عوامل موثر بر قیمت آهن قوطی

انواع پروفیل بر اساس نوع کاربری 

این نوع قوطی آهن هم به 2 نوع صنعتی و ساختمانی تقسیم بندی می شود که در ادامه به این 2 اشاره خواهیم کرد .

  • پروفیل ساختمانی : باکس و یا قوطی ساختمانی که در درب و پنجره به کار رفته می شود و با باکس بزرگتر نیز عمدتا در سوله ها کاربرد دارد و جنس آن ها از آهن است .
  • پروفیل صنعتی : قوطی صنعتی نیز نوع دیگر این محصول است که با به کار گرفتن خصوصیات های مکانیکی و الکتریکی دارای جایگاه ویژه ای است که به طور کلی در صنایع تجاری و صنعتی مانند ماشین سازی ، نظامی ، لنج یازی و … به عنوان یک قطعه و اجزای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد .

کلام آخر 

از این که ما را تا آخر مقاله قیمت آهن قوطی همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

لطفا امتیاز دهید
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *