ضایعاتیا
ضایعاتیا
فروش ضایعات برنج

فروش ضایعات برنج

امروزه با گسترش علم و دانش ضایعات برنجی در بسیاری از مصارف صنعتی و خانگی وجود دارد. زمانی کاربرد ضایعات برنج دیده می شود که از سایر فلزات دیگر ارزشمند تر و پر کاربرد تر بوده است و یکی از مهم ترین منابع بازیافت محسوب می شود. فلز برنج یکی از قدیمی ترین فلزات بوده و ضایعات و بازیافت این فلز در قدیم الایام نیز رواج داشته است و از فلزات مورد استفاده انسان ها بوده است و امروزه در صنایع مختلف کاربرد دارد. با ما همراه باشید تا بیشتر درباره ضایعات برنجی آشنا شوید.

برنج چیست؟

برنج از ترکیب فلز مس و روی به وجود می آید. ماده اصلی و پایه ی آن مس می باشد و به عنوان آلیاژ مس هم شناخته می شود. برنج شامل رنگ های متفاوتی می باشد که شامل قرمز تیره، زرو نقره ای و طلایی است و این رنگ ها بستگی به روی موجود در آن دارد. هرچقدر مقدار مصرف روی بیشتر باشد رنگ برنج روشن تر می شود. آلیاژ برنج محکم تر از مس و روی می باشد و شکل دادن و انعطاف آن بسیار راحت است و در برابر خوردگی مقاوم می باشد.

برنج چیست؟

تاریخچه برنج

همانطور که گفتیم برنج کاربرد های زیادی دارد و این کاربرد ها از قدیم مورد استفاده بشر بوده است و از همان پیدایش تمدن ها مورد توجه قرار گرفته است. فلز برنج به عنوان یکی از فلزات مهم در ساخت ابزار و ابزار های جنگی و همچنین در مجسمه سازی کاربرد گسترده ای داشته است. آثار به جا مانده از دوران گذشته و تمدن های اولیه این موضوع را آشکار می کند. در کشور خودمان نیز آثار برنجی و برنزی در موزه های معروف نگه داری می شود که نشان از هویت و فرهنگ ایران در قدیم می باشد. وجود نقش ها و پیکره های مختلف و نیز صورتک های مفرغی بر جای مانده نشان دهنده سندی بر سابقه و تاریخ درخشان ایران دارد. بعضی از این نوشته ها و نقش های قدیمی بیش از هزار سال قبل میلاد سابقه داشته است و بسیار نکته مهمی است. گاهی در سنگ های معدن روی وجود داشت و ناخواسته و بدون اطلاع برنج تولید می شد. 2000 سال پیش آهنگران حاشیه مدیترانه توانستند تقاوت فلز قلع و روی را تشخیص دهند و شروع به ساخت فلز برنج کنند. از سال 300 میلادی تولید فلز برنج در شمال اروپا و کشور های آلمان و هلند شروع به پیشرفت کرد. با اینکه آهنگران اولیه از تفاوت سنگ معدن قلع و روی اطلاع داشتند ولی روی را به عنوان یک فلز نمی شناختند. در سال ۱۷۴۶ میلادی، دانشمند آلمانی به نام آندریاس سگیسموند مرگراف توانست مشخصات و خصوصیات فلز روی را تعیین کند. بعد از آن روشهای ترکیب فلز مس و روی جهت تولید برنج در انگلستان و در سال ۱۷۸۱ کشف و ثبت شد. در سال ۱۸۵۲ برای اولین بار از آلیاژ برنج برای تولید خشاب سلاح جنگی استفاده شد. زیرا آلیاژ برنج قابلیت انبساط زیادتری نسبت به دیگر فلزات داشت. به همین علت خشاب ساخته شده از برنج، بخوبی توان تحمل فشار ناشی از شلیک گلوله را داشت. قبل از اینکه درباره ضایعات برنجی صحبت کنیم بهتر است ابتدا روش گرد آوری و بازیافت ضایعات برنجی به دو روش قدیمی و جدید بیان کنیم.

 

روش های گرد آوری ضایعات برنجی

همانطور که در قبل گفتیم این فرایند به دو روش قدیمی و سنتی انجام می شود. در روش قدیمی خرده فروشان این ضایعات از از مکان ها و کارگاه ها یا در سطح شهر خریداری می کنند و پس از جمع آوری به انبار کارخانه های بزرگ به منظور بازیافت و استفاده دوباره منتقل می شود. در روش سنتی که به بازیافت ضایعات کمک می کند و راه آن را آسان می کند خریداری انواع ضایعات برنجی از طریق روش های غیر حضوری و آنلاین به صورت عمده می باشد. این روش اینگونه است که صنایع و کارگاه های بزرگ از طریق آگهی در سایت های مختلف این ضایعات را جمع آوری می کنند و به طور مستقیم در اختیار تولید کنندگان قرار می دهند. مزیتی که این روش نسبت به روش قدیمی دارد این است که واسطه گری را به حداقل می رساند و ثابت بودن قیمت ضایعات برنجی می باشد.

کاربرد برنج به صورت صنعتی

منظور از اینکه برنج در صنعت کاربرد دارد این است که می توان از این ضایعات بعد از عملیات بازیافت در بسیاری از صنایع مانند: صنایع دریایی و خودرو سازی استفاده کرد. این فلز در تولید بخش سخت افزار یا قطعات کشتی ها و ناوبر ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین کاربرد آن در وسایل نقلیه می توان به یاتاقان خودرو و سایر قطعات خودرو اشاره کرد. حتی در صنایع ریلی از ضایعات برنجی استفاده می شود و در موتور لوکوموتیو هم دیده می شود. این نکات نشان می دهد کاربرد این فلز بسیار بالا و اهمیت زیادی دارد. همانطور که در قبل گفتیم فلز برنج به دلیل عدم ساییدگی و مقاومت بالا در برابر استهلاک و فرسودگی و همچنین انعطاف پذیری این فلز باعث شده است که بیشترین مصرف در این صنایع را داشته باشد. البته این نکته راهم باید بدانیم که فلز برنج با فلز برنز از نظر کاربرد و نوع آلیاژ متفاوت می باشد. به این صورت که فلز برنز از ترکیب مس و قلع به وجود می آید و فلز برنج از ترکیب مس و روی که از لحاظ نوع آن متفاوت می باشد. هرچند به اشتباه برخی از افراد این فلز را به جای هم به کار می گیرند که این موضوع درست نیست. می توان گفت معمولا در هر صنایع این فلز را با درجات خالصی های مختلف و از نظر آلیاژ با ترکیب های متغیر رویت کرد. صنایع شیرآلات و اتصالات و تولید سرویس های مختلف بهداشتی از فلز برنج در محصولات خودشان استفاده می کنند.

دیگر کاربرد های فلز برنج

برنج می تواند در زمینه های مختلف کاربرد داشته باشد. برخی از این زمینه ها عبارتند از دکوراسیون منزل که به دلیل رنگ زیبا و خاص او و همچنین انعطاف پذیری او همیشه مورد توجه تولید کنندگان قرار می گیرد. به عنوان مثال کلید ، دستگیره درب ها ، مغزی قفل درب های ساختمانی و مسکونی و بیمارستانی و… از این جنس بوده است و علت اصلی به کار بردن آن از بین بردن میکروب بوده است. زیرا فلز برنج خاصیت ضد میکروبی دارد و به این دلیل است که مس یکی از فلزاتی می باشد که اگر میکروب و ویروسی روی سطح آن قرار گیرد از بین می رود و مانند یک وسیله همیشه استریل عمل می کند. یکی دیگر از کاربرد های ان در معماری و هنر و آلات موسیقی می باشد. این فلز از قدیم در ساز های مختلفی استفاده شده است مانند ساز بادی برنجی که مورد استفاده قرار گرفته است. همانطور که گفته شد بیشترین علت استفاده از این فلز زیبایی و خوشرنگ بودن آن است و همچنین از نظر مقاومت و دوام و استحکام بالا می باشد که انواع ترومپت ها و شیپور ها از این دسته می باشد. به علاوه ی کاربرد های زیاد برنج می توان در لوازم آرایشی و بهداشتی و انواع نوشت افزار که در بدنه ی آن ها بسیار زیاد دیده می شود.

کاربرد برنج به صورت صنعتی

انواع فلز برنج

کاربرد های ضایعات برنجی که قبل از عملیات بازیافت خریداری شده اند در واقع به خلوص آن بستگی دارد. مهم ترین ضایعات برنج عباراتند از:

برنج قرمز: این نوع از انواع برنج رنگی روشن و نسبت به سایز برنج های دیگر گرم تر می باشد. به علاوه این نوع از برنج بسیار قوی و مقاوم می باشد و بیشترین ضایعات برنجی از این نوع می باشد.

برنج کارتیج یا ۲۶۰: این نوع از برنج به عنوان یک فلز مقاوم و محکم برای پوشش لوله ها استفاده می شود. در بیشتر موارد به صورت ورق فروخته می شود و به سادگی به شکل دلخواه خود در می آید و مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیشترین ضایعات برنجی خانگی از این نوع می باشد. همچنین برنج کارتیج به برنج زرد نیز معروف است.

برنج ۳۳۰: این نوع در لوله ها و تیرک ها بسیار کاربرد دارد به این دلیل که هم قابل استفاده می باشد و هم قابلیت ماشین کاری دارد. استفاده بسیار از ابن نوع در تیرک های آتش نشانی کاربرد دارد.

برنج ۳۶۰: این نوع برنج از شرب بسیار بالایی برخوردار می باشد و چون وجود سرب در برنج به این معنی می باشد که نرم تر و انعطاف پذیر تر است به همین دلیل برش و شکل دادن دلخواه به آن به راحتی انجام می شود.این نوع هم در بعضی موارد برای ساخت وسایلی مانند تیرک و یا میله به کار برده می شود. بیشتر ضایعات این نوع قابلیت استفاده مجدد را دارند.

برنج ۴۶۴یا دریایی: این نوع برنج بسیار در برابر خوردگی مقاوم و مستحکم می باشد و برای استفاده در آب دریا بسیار مفید می باشد.

 • برنج دریاسالار: شامل ۳۰٪ روی همراه با ۱٪ قلع
 • برنج آلفا: شامل کمتر از ۳۵٪ روی، که از آن می توان برای کارهایی با فشار بالا، ضربه و سرد استفاده کرد. ساختار کریستالی این نوع برنج FCC است
 • برنج بتا: شامل ۴۵٪ تا ۵۰٪ روی که سختی و مقاومت بیشتری نسبت به گرما و فشار و ضربه دارد.
 • برنج آلفاستا: شامل ۳۵٪ تا ۴۵٪ روی مناسب برای گرما
 • برنج آلومینیومی: که شامل آلومینیوم است و مقاومت زیادی در برابر خوردگی دارد که از آن در ساخت سکه های اروپایی استفاده می کنند .
 • برنج آرسنیکی: شامل آرسنیک. آلومینیوم است که در ساخت دیگ‌های بخار کاربرد دارد .
 • برنج فشنگی: شامل ۳۰٪ روی برنج معمولی: شامل ۳۷٪ روی، ارزان و مناسب برای کارهای بدون گرما (سرد)
 • برنج عالی: شامل ۳۵٪ روی و ۶۵٪ مس، با قابلیت انعطاف پذیری بالا، استفاده شده در ساخت فنر و پیچ ها.
 • برنج سربی: همان برنج آلفاستا می باشد ولی همراه با مقداری سرب است.
 • برنج پست: شامل ۲۰٪ روی است، با رنگ زرد نزدیک به طلا
 • برنج دریایی: شبیه به برنج دربا سالار با ۴۰٪ روی و ۱٪ قلع
 • برنج سفید: شامل بیش از ۵۰٪ روی ، بسیار شکننده
 • برنج طلایی: که نرم ترین فلز برنج است با ۹۵٪ مس و ۵٪ روی که در ساخت مهمات جنگی کاربرد دارد.

تشخیص فلز برنج از مس

همانطور که گفتیم برنج از ترکیب دو فلز مس و روی ساخته شده است. رنگ برنج از رنگ مس به قدری متفاوت است که تشخیص آن به راحتی امکان پذیر می باشد. اما ممکن به دلیل وجود میزان روی در برنج تشخیص آن سخت باشد. یکی از راه های تشخیص این است که فلزی را که در دست دارید آن را خوب تمیز کنید به گونه ای که روی آن هیچ آلودگی وجود نداشته باشد. بعد از این کار آن را زیر نور مستقیم قرار دهید. رنگ مس قرمز متمایل به قهوه ای می باشد و برنج طیف زرد رنگ دارد. بعد از این کار متوجه تفاوت آن ها می شوید. در بعضی از برنج ها درصد مس بیشتر می باشد و این مسئله باعث می شود رنگ برنج نارنجی ، قرمز و یا قرمز متمایل به قوه ای باشد. این نوع آلیاژ معمولا در ساخت جواهرات ، دکوراسیون منزل و ساخت لوله بکار می رود. معمولا در تشخیص ان ها دچار تردید و شک می شوید.

یکی از نکات دیگری که در تشخیص این فلز ها مهم است و باید بدانیم این است که هنگامی که رنگ فلز بیشتر به سمت نارنجی و زرد طلایی برود نشانه ی برنج بودن فلز می باشد و اگر فلز از مقادیر بالایی از روی تولید شده باشید به رنگ طلایی روشن ، زرد متمایل به سفید یا خاکستری دیده می شود. یکی دیگر از روش های تشخیص این فلز ها از یکدیگر ، آزمون سختی فلز می باشد. این درست است که برنج آلیاژی از مس می باشد ولی از مس سخت تر است و در نتیجه کافی است با ضربه ای به آن تشخیص دهید فلزتان برنج است یا مس.

تشخیص فلز برنج از مس

فواید استفاده از ظروف برنجی

 • از بین بردن بیماری های گوارشی و پوستی
 • خاصیت ضد میکروبی
 • فرماندهی درست سلول های مغز

همچنین کمبود روی و مس که در فلز برنج به کار رفته است باعث بروز مشکلاتی در بدن می شود که این مشکلات را به وجود می آورد. برخی از این بیماری ها عبارتند از:

 • زخم های متعدد در بدن
 • تاخیر بهبود زخم ها
 • کاهش اشتها
 • اختلال در حس چشایی و بویایی
 • تورم قرنیه

کلام آخر

ممنونم که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید. امیدواریم بیشتر درباره ی ضایعات برنجی اطلاعات کسب کرده باشید و از آن بهره مند شده باشید.

لطفا امتیاز دهید
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *