ضایعاتیا

قیمت ضایعات مس

وبلاگ

۲۴ شهریور ۱۳۹۹
ضایعاتیا
قیمت ضایعات مس

قیمت ضایعات مس

ضایعات فلز مس از ضایعات پرکاربرد است. قیمت ضایعات مس مانند دیگر ضایعات فلزی بالا بوده و برای بازیافت شدن مناسب است.

سومین فلز پرکاربرد در دنیا کدام است

مس ، مس همان فلز قرمز رنگ بوده که نسبت به سایر فلزات آهن ، برنج و غیره  سنگین تر است. فلز مس از گذشته های بسیار دور برای انسان ها کاربرد داشته است و ویژگی های چون

 • چکش خواری
 • بالا بودن مقاومت
 • هدایت الکتریکی
 • هدایت حرارت بالا

را دارد. طبق مطالعات انجام شده مس سومین فلز پرکاربرد در دنیاست. تقریبا سه چهارم فلز مس برای کارهای الکترونیک به کار گرفته شده است و از محصولات مهم فلز مس سیم های فلزی بوده، سیم های که در

 • خودرو
 • ژنراتورها
 • خطوط انتقالی
 • ساختمان ها
 • ترانسفورماتورها
 • و سیم پیچی برقی

مورد استفاده است. به جزء کاربرد های الکتریکی ، مس کاربرد های غیر الکتریکی هم دارد. از کاربرد های غیر الکتریکی بسیار مهم ؛ سیستم های تهویه ، لوله ها و مصالح ساختمانی است. علاوه بر مواردی که گفته شد فلز مس حتی در زمینه های دیگر نیز کاربرد دارد. علت ارزش داشتن ضایعات فلز مس کاربرد های که دارد است. از کاربرد های اساسی ضایعات فلز مس باید به ظروف مسی ، قطعات ضخیم ، کابل ها ، سیم ها ، ورقه ها ، لوله ها و غیره اشاره کرد.

ضایعات فلز مس به چه صورت است؟

ضایعات فلز مس به دو صورت کهنه و نو است. ضایعات فلز مسی به صورت نو، ضایعاتی هستند که از فرآیندتولید به دست آمده و از ویژگی های ضایعات نو قرمز بودن، خالص بودن و ارزش بالایش ( قیمت بالا ) است. ضایعات فلز مس به صورت کهنه، ضایعاتی هستند که فرسوده شده اند و به رنگ سبز با ناخالصی بالا و ارزش بسیار پایین وجود دارند. اگر روی ضایعات کهنه خراش ایجاد کنید حتما رنگ درخشان فلز را خواهید دید. به هر حال هر دو نوع ضایعات فلز مس فروخته شده و برای ساخت وسایل دیگر به کار خواهد رفت و ضایعات فلز مس را باید به خریداران ضایعات مسی فروخت.

چگونگی محاسبه قیمت ضایعات فلز مس

قیمت ضایعات فلز مس مانند سایر فلزات از عوامل گوناگونی تأثیر گرفته است. گفتیم که فلز مس یک فلز پرکاربرد در دنیاست و از گذشته تا کنون استفاده های گوناگونی را داشته است و حتی از فلزاتی بوده که برای صنعتی شدن لازم است.اگر کشوری از ذخایر ضایعات برخوردار باشد سطح تولید، توسعه و درآمد داخل کشور رشد خواهد کرد. قیمت ضایعات فلز مس را باید از کارشناسان بازیافت فلزات بپرسید چون قیمت و ارزش پولی ضایعات  ثابت نیست و همواره در نوسان بوده است.نوسانات قیمت ضایعات فلز مس بر وضعیت ناخواسته ای مثل بیماری روزهای اخیر ( کرونا ) تأثیر گرفته است و سایر عوامل دیگر کهمس را تحت تأثیر قرار خواهد داد. ما قصد داریم چگونگی تعیین قیمت و ارزش پولی ضایعات فلز مس را برای شما شرح دهیم. از عوامل تأثیرگذار بر میزان قیمت ضایعات فلز مس موارد زیر است که هر کدام را به طور مختصر توضیح داده ایم.

وضعیت بازار : 

در بازار هرگز مس قیمت ثابتی ندارد. نرخ ضایعات  بنا بر وضعیت بازار ( جهان یا داخلی ) تغییر خواهد کرد یعنی فقط فروشنده و متقاضی نیستند که روی قیمت تعیین کننده ضایعات اثر گذاشته اند بلکه حتی تولید کننده هم روی میزان قیمت  مس تأثیر خواهد گذاشت.

چگونگی محاسبه قیمت ضایعات فلز مس

نرخ قراضه فلز مس : 

در خرده فروشی ها ممکن است قیمت با سایر انباردارها یا مراکز متفاوت باشد. خرده فروشان بر اساس نیاز، ضایعات را از هر منطقه شهری یا روستایی جمع کرده و به دلالان یا انبارداران خواهند رساند.قیمت اولیه ضایعات مس در ابتدا قیمت ناخالص است. ( یعنی احتمال دارد که مبلغ اولیه بسیار ناچیزتر از محصول نهایی ضایعات مس باشد. ) علت ناخالصی قیمت اولیه ضایعات مس هزینه مراکز واسطه ای است و به همین دلیل ضایعات مس قیمت متغییری دارد.در حقیقت ضایعات نهایی مس قیمت بالاتری را نسبت به ضایعات اولیه دارد. قیمت ضایعات فلزی چون مس در خرده فروشی همان قیمت خام است و جای تعجب نیست که سایر هزینه های متحمل شده برای به دست آمدن ضایعات نهایی مس قیمت ضایعات نهایی مس را بالا ببرد.پس خرده فروشان اولین حلقه تأثیرگذار روی قیمت ضایعات فلز مس هستند.

قیمت عمده : 

چنانچه ضایعات مسی به صورت انبوه در انبار جمع آوری شده باشد قیمت و ارزش پولی ضایعات مس باز هم متفاوت خواهد بود.در بیشتر مواقع عمده فروشان با ایجاد مراکزی ضایعات را در سطح شهر خریداری کرده و سپس به تولیدکنندگان خواهند داد.هر چند که چنین شیوه ای ( خرید عمده ضایعات مسی توسط عمده فروشان و فروختن به تولیدکنندگان ) تغییراتی به وجود آمده یعنی تجارت خود را به صورت آنلاین اما با همان فعالیت ( به شیوه ای متفاوت ) انجام خواهند داد.

سرمایه گذاری : 

قیمت ضایعات مس ممکن است در برخی دوران دچار ثبات نسبی شود و برعکس در برخی دوران هم بنا بر وضعیت اقتصادی نوسان زیادی را در مورد دارد.اهمیت دادن به قیمت ضایعات فلز مس زمانی ضرورت دارد که چشم انداز صحیحی از بازار باشد.  بازارها اما به دو صورت منطقه ای و بین المللی هستند.هدف از سرمایه گذاری یک تولیدکننده درک صحیح از شرایط دنیا و منطقه ای از قیمت ضایعات است تا تثبیت در بازار باشد و بعد تولیدکننده فعالیت را انجام دهد.هر حرکت اقتصادی در مورد فلزات نیاز به آگاهی داشتن در مورد قیمت و ارزش پولی فلزات است. نرخ خام مواد و ضایعات نقش اصلی را در رابطه با قیمت فلزات دارد. وقتی قیمت و ارزش ضایعات مسی کمی به تثبیت برسد ریسک اقتصادی و هزینه ها به حداقل خواهد رسید.همچنین آگاه بودن از قیمت ضایعات فلز مس برای اشخاصی که قصد انجام فعالیت تجاری دارند سبب بررسی درست بازار و یافتن فرصت های طلایی برای فعالیت کردن است.

دیگر عوامل تأثیرگذار روی ارزش پولی ضایعات مس

از دیگر عوامل روی قیمت ضایعات فلزاتی چون مس باید موارد زیر را گفت.

 • نوسانات ارز
 • قیمت مس در بازار داخلی
 • قیمت مس در بازار جهانی

و سایر عوامل که غیرقابل پیش بینی هستند.کارهای اقتصادی از عوامل گفته شده تأثیر خواهند گرفت. ضایعات مس هم چنین است. زمانی که نرخ ارز تغییر کند نرخ ضایعات مسی هم تغییر خواهد کرد و احتمال دارد که نرخ ضایعات صعودی یا نزولی شود.از عوامل پیش بینی نشده باید به رکود اقتصادی به وجود آمده در جهان بر اثر بیماری ( مانند شرایط کنونی که بر اثر بیماری کرونا به وجود آمده است. ) اشاره کرد.عوامل پیش بینی نشده جزء سایر موارد تعیین کننده  قیمت ضایعات فلزاتی از جمله مس هستند که تأثیر مستقیمی روی ضایعات فلزات دارد.

ارزش پولی مس برای آینده : فعالان بازار فلز مس با بررسی های انجام داده متوجه وضعیت قیمت فلز مس برای آینده شده اند. طبق بررسی های انجام شده، مشخص شده که قیمت مس رو به افزایش است. افزایش قیمت مس از اواخر سال گذشته به صورت ملایم شروع شده و همچنان روند صعودی دارد و در آینده باید شاهد افزایش قیمت مس نسبت به سایر فلزات باشیم. دلیل صعودی بودن قیمت مس مربوط به بیشتر شدن مصارف مس است. برخی فلزات دارای جایگزین هستند اما فلزی چون فلز مس و فلز روی هیچ جایگزینی ندارد. در نهایت باید گفت که قیمت فلز مس هم بستگی به قیمت بازار جهانی دارد چون هم اکنون فلز مس  در بازار داخلی چندان خریداری ندارد و به اصطلاح فلز مس فلزی مرده در بازار است.

اخباری در رابطه با ضایعات مس

دلالان : ورود دلالان باعث به هم خوردن بازار محصولات و ضایعات مس شده است. با توجه به نوسانات ارز ( دلار ) تغییراتی در نرخ ضایعات مس نیز به وجود آمد و همین تغییرات باعث ورود دلالان به بازار ضایعات مس شد. دلالان با خرید خرید ضایعات مس و احتکارش باعث کمبود ضایعات و حتی مواد خام اولیه مس در بازار شدند طوری که فلز مس مثل طلا در بازار ارزشمند شد. حتی برخی دلالان شمش فلز مس ر ذوب کرده و به صورت ضایعات در بازار به فروش رساندند.

صادرات فلز مس :  بعد از وضعیتی که در بازار به وجود آمد. رئیس گمرک ممنوعیت صادرات فلزات از جمله مس را بدون دادن گواهی مبدأ ساخت ممنوع کرده است چون اشخاص زیادی هستند که برای کسب سود اقدام به خریدن و صادر کردن فلزات از جمله مس کرده بودند که با چنین اقدامی دست شان از کار کوتاه خواهد شد.

اتفاقات دیگر :  ضایعات مس در روزهای اخیر برای تولیدکنندگان محصولات مسی حکم طلا را دارد. به همین دلیل خروج مس حتی ضایعات ممنوع شده است. برخی شرکت ها در چنین شرایطی دچار ضرر شده اند چون محصولات تولیدی را ندارند دلیلش به اشخاص سودجوی مربوط است که مس را به شکل ضایعات درآورده و صادر کرده اند.

منع صادرات ضایعات : مس از فلزاتی است که جزء سرمایه های کشور محسوب شده است به همین دلیل بعد از نوسانات زیادی که در بازار ایجاد شد صادرات مس خام و ضایعات مس ممنوع شد. ( البته ضایعات مس فقط در موارد ضروری اجازه داده شده است. )

نیاز داخلی :  اگر اکنون مس را از خریداران تقاضا کنید خریداران به تقاضای شما جواب درستی نخواهند داد و علتش هم صادر کردن ضایعات مس به کشورهای دیگر است. برای برخی اشخاص تولیدکننده نیاز داخلی مهم نیست و فقط به سود خود فکر خواهند کرد.

ذوب شمش مس : یکی دیگر از موضوعات مربوط به ضایعات مس، ذوب کردن شمش مس برای به دست آوردن ضایعات مس بوده که ممنوع است و باید جلوگیری شود.

ضایعات مسی چه قیمتی را دارد؟

تا چند وقت پیش قیمت ضایعات فلزاتی چون مس در حال کاهش بود و اما اکنون در حال افزایش و بالا رفتن است.ضایعات عمده مس به صورت سنتی جمع آوری شده است یعنی خرده فروشان ضایعات مس را جمع آوری کرده اند و خود خرده فروشان روی قیمت نهایی ضایعات مس تأثیرگذارند. عمده فروشان با دادن آگهی یا در مراکز خود ضایعات مس را خریداری کرده و به دست تولیدکنندگان خواهند رساند. شیوه تبلیغ برای خرید ضایعات مس با گذشته تغییر کرده و حال به صورت الکترونیکی و اینترنتی قابل انجام است.

پایین آمدن قیمت فلز مس :  بازار داخلی فلزات در حال حاضر با نوسان قیمتی و محدودیت های همراه بوده که سبب متوجه شدن هزینه های بیشتری به تولدکنندگان شده است. موضوع مهم روزهای کنونی تغییر کردن قیمت فلز مس است که روی ضایعات هم تأثیرگذار است. هر چند که اخباری از تنظیم قیمت فلزات از جمله مس توسط دولت به گوش رسیده اما هنوز عملی نشده است. برخی فعالان در بازار داخلی فلزات معتقد هستند که قیمت های نهایی در روزهای آینده معلوم خواهد شد. اگر بازار تنظیم شود قیمت فلز مس هم پایین خواهد آمد و آن وقت فروشندگانی که کالاهای مسی را انبار کرده اند دچار ضرر خواهند شد. با وجود بالا رفتن قیمت مس در روزهای اخیر شاهد بالا رفتن و اوج گرفتن قیمت ضایعات هم بودیم ( به گونه ای که نرخ ضایعات مس به نرخ کالاهای نهایی ساخته شده از مس نزدیک شده بود. ) اما اگر قیمت فلز مس هم پایین بیاید ضایعات هم پایین خواهد آمد.

ضایعات مسی چه قیمتی را دارد؟

کسب سود بالا با تجارت ضایعات مسی : بازیافت کردن ضایعات مسی زمانی انجام خواهد شد که حجم شان بالا باشد و علت طولانی بودن زمان بازیافت هم مربوط به انباشت و جمع آوری ضایعات مس است.گاهی ضایعات مس در زمان تولید به وجود خواهد آمد و فقط برای مدت کوتاهی ( چند ماه ) قابل بازیافت شدن هستند پس لازم دانستیم کمی در مورد تجارت ضایعات مس با شما سخن بگوییم.حجم تولیدات فلز مس بسیار زیاد است چون بسیار پرکاربرد است. نباید همه ی تولیدات را مربوط به معادن مس دانست زیرا فقط معادن مس نیستند که نیاز مردم را از مس برطرف کرده اند به خاطر همین تجارت ضایعات مسی جزء تجارت های سودآور و البته دائم است.تجارت کردن با ضایعات مسی با به فروش رساندن ضایعات مسی مثل وسایل برقی، صفحات، دیگ ها و هر وسیله ای از مس انجام خواهد شد. ضایعات مس کاربرد مختلفی دارد و یکی از کاربردهای اساسی ضایعات مسی استفاده در کابل و ساخت سیم های از جنس مس است.

ضایعات فلزاتی چون مس، چگونه است؟

ضایعات مس و حتی آلیاژ مس بستگی به بازیافت هر محصول اضافی دارد. بازیافت ضایعات مس برای کمتر کردن هزینه نهایی کالای تولید شده از مس است.تقریبا 40 درصد از تولیدات فلز مس، بازیافتی خواهد شد. معمولا فلزات مس بازیافت شده قیمت ارزانتری را نسبت به مس دارند زیرا ضایعات مسی توان کمتری برای تولید شدن دارند و تولیدکننده تلفات کمتری را متحمل خواهد شد.در اقتصاد بازیافت کردن فلز مس اهمیت زیادی دارد و از ابتدا در صنعت مس بازیافت ضایعات مورد توجه بوده است. در صورتی که آلیاژ از فلز بازیافتی تولید شود هزینه خام حتما کاهش می یابد.چنانچه ضایعات مس ناخالصی نداشته باشد یعنی فلزات دیگر در ضایعات مسی وجود نداشته باشد ضایعات برای ساخت محصول باکیفیت مناسب است.

به عبارت دیگر اگر ضایعات مسی آلیاژی باشد و فلزات دیگر در ترکیب نشده باشد آسان تر محصول نهایی مطابق با چارچوب صنعت ساخته خواهد شد.گفتی که مس به دلیل خواصی که دارد بسیار کاربرد دارد. فلز مس رسانا، انعطاف پذیر و مقاوم در مقابل خورگی است. فلز مس در حقیقت کلید پیشرفت های انسانی بوده که مهمترین پیشرفت حاصل شده زا مس مربوط به ارتباطات تلگرافی و برقی است. سایر کاربردهای مس در سیستم های گرمایشی، تهویه، لوله کشی، قطعات برای ساخت محصول است.

حتی ترکیباتی از فلز مس با مواد شیمیایی برای حفظ گیاهان و چوب مورد استفاده است.آینده ضایعات برای محیط زیست ناخوشایند است چون در ابتدا مس فلزی بازاری بود اما بعدها در جهان فلز  دست به دست شد و از  محصولات مسی زیادی ساخته شد و حال با تولید زباله های زیادی از فلز م روبرو شده ایم که باید اهمیت داده شود.

 

لطفا امتیاز دهید
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *