ضایعاتیا
ضایعاتیا
قیمت ضایعات فلزی

قیمت ضایعات فلزی

شاید شما هم جزو کسانی باشید که با شنیدن اسم ضایعات فلزی به یاد بلند گو های ضعیف ضایعاتی بی افتید یا یک محلی را تصور کنید که در آن بسیاری از ضایعات روی هم دیگر انباشته شده اند. باید بگوییم شما تصور درستی از ضایعات دارید. شاید به این فکر هم بی افتید که به چه دلیل این ضایعات را نگهداری می کنند یا جمع می کنند باید بگوییم که این ضایعات به ظاهر بی مصرف کاربرد های فراوان و گوناگونی در هر صنعتی دارند و استفاده از ان رایج می باشد. با ما همراه باشید تا بیشتر درباره ضایعات فلزی آشنا شوید.

ضایعات فلزی چیست؟

ابتدا با مفهوم ضایعات فلزی بیشتر آشنا می شویم. قراضه های فلزی ترکیبی از فلزات دور ریز، مواد فلزی و هر محصولی که حاوی فلز است و قابلیت این را دارد محصول جدید از آن تولید شود را ضایعات فلزی می گویند. این ضایعات فلزی چه از قطعات خودرو ، مصالح ساختمانی و چه از مواد اضافی پروژه باشد باز هم دارای اهمیت و ارزش مالی زیادی می باشد. به همین علت در این زمینه صنعت بازیافت فلزات در انگلیس در حال حاضر بیش از 5/6 میلیارد پوند ارزش دارد. قراضه های فلزی می تواند از استفاده در مجتمع های تجاری و مسکونی به دست بیاید. فرقی نمی کند که ضایعات فلزی آهنی یا غیر آهنی باشد چون در هر صورت باید بازیافت و تبدیل به مواد خام اولیه برای ساخت فلزات جدید انجام شود و این عمل بسیار مهم است. ضایعات فلزی دارای ارزش بالایی می باشد و قابلیت استفاده مجدد و دوباره را دارد و این یکی از مزیت های مهم ضایعات فلزی می باشد. برای مثال برق کاران ممکن است از سیم و تجهیزات الکتریکی برخوردار باشد ، احتمالا لوله کش ها هم از لوله های مسی و وسایل برنجی استفاده می کنند. با بازیافت این ضایعات می توان به اقتصاد و محیط زیست کمک کرد. اما عمده ی این ضایعات به عنوان زباله دور ریخته می شود و این به دلیل کمبود دانش و منابع لازم برای بازیافت ضایعات آهنی می باشد. در اینجا فرقی نمی کند که ضایعات فلزی زنگ زده و یا خورده شده اند در هر صورت آهن هستند و قابلیت بازیافت شدن تا همیشه را دارند.

ضایعات فلزی چیست؟

کاربرد ضایعات فلزی

ضایعات آهنی یکی از مهم ترین مواد اولیه در تولید آهن و فولاد محسوب می شود. از آن جایی که قابلیت بازیافت را تا همیشه دارد می توان آن را به عنوان یک منبع تمام نشدنی برای مواد اولیه برخی فلزات نام برد. این منبع بی پایان که استفاده ی از آن باعث می شود قیمت آهن کاهش یابد و قدمی تاثیر گذار در جهت حفظ منابع طبیعی می باشد و تبدیل به یک منبعی فوق العاده خوب برای درآمد زدایی و کسب کار شده است. خرید و فروش ضایعات فلزی بستگی به نوع و وزن آن ها دارد. در زیر برخی از کاربرد های ضایعات فلزی را شرح می دهیم

تولیدات و صنایع

از ضایعات فلزی بازیافت شده در تولیدات مختلف و گوناگونی و صنایع متعددی استفاده می شود. صنایعی که از این فلزات استفاده می کند عبارتند از هواپیمایی ها ، ماشین سازی ها ، کانتینر ها و لوله سازی ها اشاره کرد.

بسته بندی ها

قوطی های کنسرو همه آن ها از آلومینیوم هستند و طبیعی است که بخش زیاد و عمده ای از بازیافتی های این مواد دوباره برای استفاده به صورت قوطی به کار برده شوند. برخی از قوطی های کنسرو از 100 درصد مواد بازیافتی ساخته و تولید شده اند.

مصارف خانگی

بسیاری از افراد از ضایعات بازیافتی به عنوان طراحی های آنتیک و جلوه دادن به خانه خود استفاده می کنند. مبلمان فلزی بیشتر با فلز های بازیافت شده ساخته می شوند و بسیار مقاوم و با دوام هستند. صندلی های راحتی ، نیمکت ها ، میز ها و حتی لامپ ها جزو آن دسته از لوازم خانگی هستند که از ضایعات فلزی ساخته شده اند.

کمک به محیط زیست

علاوه بر کاربرد هایی که از ضایعات اشاره کردیم، توجه به این نکته مهم است که استفاده از ضایعات فلزی و آهن آلات تا چه میزان موجب صرفه جویی و حفاظت از محیط زیست می شود. تنها استفاده از استیل و یا فولاد بازیافت شده 86 درصد از آلودگی های هوا کاهش میابد. کاهش مصرف آب 40 درصد و کاهش آلودگی آب 76 درصد می باشد. به علاوه نکته ای که بسیار مهم است بازیافت فلزات باعث می شود محل های دفع زباله کم شود.

دسته بندی ضایعات آهنی

می توان ضایعات آهنی را با توجه به نوع عناصری که در ساختار آن ها به دو دسته تقسیم می شوند.

فلزات غیر آهنی: در انجام عمل بازیافت یکی از مهم ترین و قابل اهمیت ترین نمونه ها آن هایی هستند که خام نیستند و یا به میزان قابل توجهی دارای ناخالصی کمی می باشند. ارزشمند ترین آن ها در واقع در ساختار خود عنصر آهن را ندارند و از این میان می توان به نمونه هایی مانند زینک ، مس ، آلومینیوم ، قلع ، منیزیم و نیکل اشاره کرد. در اینجا سه مورد از پر کاربرد ترین این موارد را شرح می دهیم.

  • برنج: این دسته از بازیافتی ها به شدت مورد نیاز هستند. تشخیص این فلزات با توجه به رنگ آن ها به صورت دستی اتفاق می افتد. رنگ بدنه این ضایعات معمولا به صورت زرد ولی متمایل به قرمز می باشد. برنج ترکیبی از مس و زینک می باشد که این دو فلز ارزش برنج را بالا می برد.
  • آلومینیوم: برای دیدن این فلز کافی است فقط یک نگاه ساده به دورو اطراف و پیرامون خود بی اندازید تا متوجه نقش پررنگ آلومینیوم در زندگی شوید. منبع قوطی های نوشابه و کنسرو ها آلومینیوم ها هستند. مزیتی که این فلز دارد این است که بازیافت آن تنها 20 درصد انرژی که در تولید آلومینیوم استفاده شده در بازیافت او به کار میش رود.
  • مس: یکی از پر کاربرد ترین عناصر روی زمین مس می باشد و می توان حضور آن را در اطراف خود احساس کرد. از ظروف مسی تا سیم های برقی از مس ساخته شده است و این فلز نبست به فلزات دیگر پر مخاطب و از لحاظ مالی ارزشمند می باشد و این طبیعی می باشد.

فلزات آهنی: این دسته همانطور که از نامشان پیداست دارای آهن می باشند. ضایعاتی که در ساختار و مکانیزم خود آهن دارند و یا از جنس استیل و آهن هستند معمولا در بازیافت زیاد مورد توجه قرار نمی گیرند و خواهان زیادی ندارند. اما با این حال باز هم از ضایعات استیل و آهن در بازیافت استفاده می شود و این نوع از بازیافتی ها به صورت عمده پیدا می شوند. به این دلیل قطعات فلزی و استیل را می توان در هر جایی یافت و پیدا کرد.

کاربرد ضایعات فلزی

بازیافت ضایعات فلزی

بازیافت ضایعات فلزی نقش مهمی در سلامت محیط زیست و تولید اساسی فلز در کشور ما دارد. از مزایایی که بازیافت ضایعات فلزی دارد می توان به محل هایی که شامل مناطق مسکونی و محیط زیست از زباله های دور ریخته شده می باشد محافظت می شود. نیروی کار بزرگی در حال اشتغال و در آمد زدایی گرفته می شود و انرژی به طور مرتب از طریق پشتیبانی صنعت بازیافت ذخیره می شود.

نحوه بازیافت فلزات

استفاده ی دوباره از مواد معدنی در قالب فلزات اضافی و ضایعاتی ، نه تنها موجب می شود از اتلاف فیزیکی در محیط زیست جلوگیری کند بلکه با کم شدن ضایعات، نیاز به فرایند تولید برای جایگزینی و استخراج مواد جدید از بین می رود. در ادامه نحوه بازیافت فلزات مختلف را شرح می دهیم.

  • برای فلزاتی مانند قوطی‌های آلومینیومی یا قلع، ممکن است در منطقه محلی شما یک برنامه جمع آوری وجود داشته باشد.
  • بسیاری از فلزات باید به یک مرکز بازیافت فلزات با شرایط مناسب منتقل شوند که توانایی آن در بازیافت یا دفع صحیح مواد را تعیین می‌کند.
  • از طرف دیگر، می‌توانید فلزات خود را به یک مرکز کاهش ضایعات یا نمایندگی قراضه ببرید که مواد مختلفی را برای بازیافت می‌پذیرد.
  • بسیاری از موسسات از این قبیل، برای قراضه‌ی قابل بازیافت شما، مقدار مشخصی پول می‌پردازند. متداول‌ترین فلزات دریافتی آنها نیز آلومینیوم، برنج، مس، آهن و فولاد است. هر فلز در نوع خود بی نظیر است و به یک فرآیند بازیافت خاص و روش بازپرداخت مختص به خود نیاز دارد.

نوع ضایعات

فلزات به طور کلی به دو گروه فولاد و آلومینیوم تفکیک می شوند. نوع ضایعاتی که شما دارید، تفاوت زیادی در شرایط و پرداخت مورد انتظار ایجاد می کند. ساده ترین راه برای شناسایی ضایعات فلزی خود آهنربا است که در صنایع بازیافت فلزات آهن از آن استفاده کرد.

  • اگر آهنربا به فلز شما بچسبد و بین آن دو نیروی جاذبه احساس شود، احتمالاً این فلز آهنی مانند آهن یا فولاد است.
  • اگر آهنربا جذب نمی‌شود، پس یک فلز غیر آهنی مانند آلومینیوم، برنج، برنز، مس یا استیل ضد زنگ دارید.
  • رنگ، بافت و ظاهر کلی این فلز می‌تواند سر نخ‌ های بیشتری راجع به نوع فلز قراضه که با آنها سر و کار دارید، فراهم کند.

معمولا همه ی فلزات قابل بازیافت بوده است و می توان آن ها را تبدیل به فلز جدید و با کیفیت بالا نمود. در نتیجه تولید مواد اولیه ثانویه در صنعت از طریق فرایند بازیافت فلزات ، باعث کم شدن استفاده از منابع ارگانیک و انرژی می شود. به طور کلی صنعت بازیافت سهم ویژه ای در تعادل تجارت کشور های مختلف دارد. چرا که به قدرت صنعتی و اقتصادی کشور کمک به سزایی می کند.

فرایند بازیافت ضایعات فلزات

مجموعه: مراحل جمع آوری فلزات به دلیل ارزش بیشتر ضایعات ، متفاوت از سایر مواد دیگر است. به این ترتیب این احتمال بیشتر است که به جرثقیل های نقلیه فروخته شود تا به دفتر های زباله فرستاده شود. بزرگترین منبع ضایعات فلزی در ایالت متحده آمریکا می باشد و وسایل نقلیه می باشد. منبع های دیگر که شامل سازه های فولادی بزرگ، راه آهن، کشتی ها، تجهیزات کشاورزی و البته ضایعات مصرفی می باشد.

مرتب سازی: این مرحله شامل جدا کردن فلزات از جریان فلز قراضه یا جریان پسماند های چند مواد مختلف می باشد. در جدا سازی و بازیافت ابزاری مانند آهن ربا خودکار و سنسور ها به جدا سازی کمک می کنند. در کار آفرینی می توان یک ماشین مجسمه یا یک آهن ربا استفاده کرد و رنگ یا وزن مواد را برای تعیین نوع فلز مورد توجه قرار داد. برای مثال آلومینیوم نقره و نور می باشد. دیگر رنگ های مهم که می توان آن ها را جستجو کرد عبارتند از:مس ، زرد و قرمز. همچنین ضایعات کاغذ با جدا شدن از فلز تمیز ارزش مواد خود را بهبود می بخشند.

پردازش: برای انجام پردازش بیشتر، فلزات خراب می شوند. به دلیل رایج شدن فرایند ذوب به منظور تخریب به عنوان فلز کوچک ریز دانه که نسبتا بزرگ به سطح حجم انجام می شود. در نهایت آن ها می توانند با استفاده از انرژی کمتر ذوب شوند.به طور کلی آلومینیوم به ورقه های کوچک تبدیل می شود و فولاد به بلوک های فولادی تبدیل می شود.

ذوب: ضایعات فلزی ابتدا در یک کوره ذوب می شود. هر فلز کوره ی مخصوص خود را دارد و برای ذوب به آن جا منتقل می شود. مقدار زیادی از انرژی در این مرحله استفاده می شود. با این حال همانطور که در قبل گفتیم انرژی برای ذوب کردن و بازیافت فلزات بسیار کمتر از انرژی برای تولید فلزات با مواد اولیه خام را دارد. فرایند ذوب کردن بر اساس اندازه کوره و درجه حرارت کوره و حجم فلز موجود در کوره می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

خالص سازی: برای اینکه از محصول نهایی اطمینان کسب کنیم که با کیفیت و بدون آلاینده می باشد باید عملیات تصفیه انجام شود. یکی از رایج ترین عملیات تصفیه ، الکترولیز می باشد.

نوع ضایعات

استحکام: پس از خالص سازی فلزات ذوب شده که توسط کمربند نقاله برای خنک کردن و صاف کردن فلزات حمل می شود استفاده می شود. در این مرحله فلزات قراضه به شکل خاصی در می آیند که مانند میله هایی که می تواند به راحتی برای تولید محصولات مختلف فلزی مورد استفاده قرار گیرد شکل می گیرد.

حمل و نقل میله های فلزی: زمانی که فلزات خنک و جامد هستند آماده استفاده می باشند و بعد آن ها را به کارخانه های مختلف منتقل می  کنند که از آن ها به عنوان مواد خام برای تولید محصولات جدید با نام تجاری آن ها استفاده می شود. زمانی که محصولات ساخته شده در کارخانجات از این میله های فلزی تمام شوند و عمر مفید خود را از دست می دهند ، دوباره فرایند بازیافت شکل می گیرد و همین پروسه تکرار می شود.

کلام آخر

ممنونم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم بیشتر درباره ضایعات فلزی و کاربرد آن ها آشنا شوید.

لطفا امتیاز دهید
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *