ضایعاتیا
ضایعاتیا

خرید آهن آلات

آهن آلات استفاده بسیار زیادی در زمینه های مختلف صنعت دارند و برای هر حوزه ای از صنعت از نوعی از انواع آهن آلات استفاده می شود . قیمت آهن آلات بر اساس نوع کیفیت و نوع استفاده ای که از آن می شود قیمت آهن آلات متفاوت می باشد . انواع آهن آلات دارای ضخامت ها و کاربردهای مختلفی هستند و برا ین اساس قیمت آهن آلات متفاوت می باشد . یکی از دلایلی که قیمت آهن آلات افزایش می یابد صادر نمودن آهن آلات به خارح از کشور می باشد و دلیل آن هم سود بیشتری است که نصیب فروشندگان آهن آلات می شود .

آهن آلات کاربرد بسیار زیادی به عنوان فوندانسیون ساختمان و یا تولید محصولات فلزی دارند و به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند . یکی از اساسی ترین پروفیل های ساختمانی که ضروری است تا مطالبی را در رابطه با آن در اختیار شما قرار دهیم تیر آهن میباشد . تیر آهن از جمله مصالح ساختمانی است که کشف آن به قرن بیستم باز میگردد . از قرن بیستم تا حال تیر آهن کاربرد بسیار زیادی در ساختمان سازی داشته است و تمام کشورها از این فلز پر کاربرد برای ساخت پروژه های ساختمانی زیادی استفاده کرده اند . تیر آهن از لحاظ استاندارد تعریف شده برای ان به سه دسته متفاوت تقسیم بندی می شود . تیر آهن با استاندارد IPE‌ از تیر آهن های مورد تایید اروپا و ایران است ، تیر آهن INP از تیر آهن های مورد تایید کشور های چین و روسیه میباشد و همینطور تیر آهن IPB نیز جزو تیرآهن های بال پهن محسوب میشود که استفاده گسترده ای در سراسر دنیا دارد .

راهنمای خرید آهن

آهن آلات به عنوان اصولی ترین نیاز بشر می باشد . این محصولات که به وفور نقش پر رنگی در زندگی بشر دارد از آنچنان تنوعی برخوردار است که لازم دانستیم این نکات را تحت قالب مقاله ای که شما بتوانید مانند یک کتابچه راهنما به آن رجوع کنید به رشته تحریر در بیاوریم . مطالعه این مقاله تنها ۳ الی ۴ دقیقه از زمان شما عزیزان را خواهد گرفت .
پیدایش آهن در پوسته زمین حاصل از برخورد شهاب سنگ با زمین می باشد که بعد از آن حدود ۵ درصد از پوسته زمین را تشکیل می دهد . اسناد استفاده از آهن به زمان های ابتدای پیدایش بشربر می گردد . ایران نیز کشوری با ۲ درصد از ذخایر آهن می باشد از همین رو واحدهای صنعتی بزرگی در جهت تولید انواع محصولات آهنی با ویژگی ها و قابلیت های منحصر بفرد فعالیت دارند . دو نمونه از واحد های صنعتی بزرگ می توان به ذوب آهن و فولاد مبارکه اصفهان اشاره کرد که به ترتیب اولین کارخانه در جهت تولید محصولاتی از قبیل میلگرد و تیرآهن و… و دیگری در جهت تولید ورق و تسمه و … فعالیت دارند .
از انواع محصولات آهنی می توان به انواع میلگرد ، انواع تیرآهن ، پروفیل های صنعتی و ساختمانی ، نبشی و ناودانی ، ورق ، تسمه و… نام برد که هرکدام به فراخور ویژگی و قابلیت هایی که دارد در صنعت یا در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

راهنمای خرید آهن

تاریخچه‌ آهن

بر اساس تحقیقاتی که انجام شده این عنصر نه تنها در زمین وجود دارد ، بلکه در خورشید و سایر ستاره‌ ها نیز به فراوانی یافت می‌ شود . وجود آهن برای بقای موجودات زنده بسیار اهمیت دارد ؛ به این دلیل که این فلز در تولید کلروفیل یاهمان سبزینه برای گیاهان نقش داشته و همچنین در حیوانات نیز عنصری از هموگلوبین می‌ باشد . (هموگلوبین پروتئینی در خون است که اکسیژن را از ریه‌ها به بافت‌های بدن منتقل می‌ کند)

باستان‌شناسان تخمین می‌ زنند ، بیش از پنج هزار سال است که بشر از آهن استفاده می‌ کند . شاید برای شما هم سوال باشد که اولین آهن مورد استفاده بشر از کجا آمده است ؟ بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۳ انجام شد ، دریافتند در مصر باستان و بین‌النهرین از آهن در ابزارها، محصولات و مصنوعات خود استفاده می‌ کردند .

این ماده به عنوان سلطان فلزات در میان جوامع مختلف شناخته می‌ شود . عده‌ای از پژوهشگران بر این باور هستند که کلمه آهن از کلمه‌ ای به نام «اوستا» گرفته شده که خود این کلمه نیز از «اسمن» به معنی آسمان می‌ آید . امروزه هموطنان کُرد به آن «آسن» می‌ گویند .

نکات خرید آهن آلات

  1. در ابتدا و به عنوان اولین و مهمترین نکته به شما پیشنهاد می کنیم مقالات تخصصی آهن سه در خصوص محصولی که باید خریداری بنمایید را مطالعه بفرمایید. این مقالات به گونه ای تهیه و تنظیم شده اند که در هر کدام منحصرا به بررسی تخصصی یک محصول پرداخته شده است که شما بعد از مطالعه این مقالات می توانید خرید مطمعن و صحیحی را داشته باشید .
    اهمیت این موضوع از چند جهت بالا می باشد . یکی از آن جهت که تنوع در محصولات فولادی به طور مثال میلگرد زیاد بوده و هرکدام از این محصولات کاربرد خاص خود را دارد . مورد بعدی تنوع و تعدد در بنگاه ها و فروشگاه های فروش آهن می باشد که ممکن است در هنگام خرید، خریدار را گیج کند . مورد سوم هزینه های سنگین این محصولات می باشد که بهتر است قبل از خرید ، خریدار حداکثر دقت خود را به خرج دهد تا از صرف هزینه های بالا و بیهوده جلوگیری نماید.
  2. تعیین دقیق مقدار بار مورد نیاز شما نیز از عامل مهم دیگر می باشد . عدم دقت خریدار به این نکته همچنین گاهی سهل انگاری هایی که از سوی فروشندگان آهن آلات رخ می دهد می تواند هزینه زیادی برای خریدار آب بخورد . بنابراین در تعیین مقدار محصول مورد نیازتان حداکثر دقت را بفرمایید.
  3. نکته مهم بعدی استفاده از تجارب مشاوران در زمینه آهن می باشد . برای این مورد نیز شما می توانید با مشاوران فروش آهن سه تماس حاصل نمایید و از تجارب آنان در این زمینه استفاده نمایید.
  4. در جهت دریافت مشاوره همچنین می توانید با مهندس ناظر پروژه خود صحبت نمایید . مهندسان ناظر علاوه بر ارائه مشاوره در خصوص نوع محصول فولادی در مقدار مورد نیاز محصول می توانند به شما کمک شایانی بنمایند .
  5. قبل از نهایی کردن خرید بدون شک به صورت تلفنی از نوع ، مقدار و قیمت بار خریداری شده خود اطمینان حاصل کنید و فاکتور فروش را با کارشناس مربوطه نهایی کنید یا اصطلاحا تایییدیه خرید بگیرید.
  6. بار خریداری شده را در هنگام تحویل با فاکتور خرید و گواهینامه فنی درج شده بر روی محصول حتما چک کنید تا از یکی بودن محصول خریداری شده همچنین سلامت آن ( عدم وجود زنگ زدگی ، خوردگی ، وجود سوراخ یا حفره در مقاطع ، لهیدگی ، خم و …) اطمینان حاصل کنید .

نکات خرید آهن آلات

کاربرد آهن

کاربرد آهن از تمامی فلزات بیشتر است و 95 درصد فلزات تولید شده در سراسر جهان را تشکیل می دهد . قیمت ارزان و مقاومت بالای ترکیب آن استفاده از آنرا بخصوص در اتومبیلها , بدنه کشتی های بزرگ و ساختمانها اجتناب ناپذیر می کند . فولاد معروف ترین آلیاژ آهن است و تعدادی از گونه های آهن به شرح زیر می باشد:
• آهن خام که دارای 5%-4% کربن و مقادیر متفاوتی ناخالصی از قبیل گوگرد , سیلیکون و فسفر است و اهمیت آن فقط به این علت است که در مرحله میانی مسیر سنگ آهن تا چدن و فولاد قرار دارد .
• چدن , شامل 5/3%-2% کربن و مقدار کمی منگنز می باشد . ناخالصی های موجود در آهن خام مثل گوگرد و فسفر که خصوصیات آنرا تحت تاثیر منفی قرار می دهد, در چدن تا حد قابل قبولی کاهش می یابند. نقطه ذوب چدن بین k 1470-1420 می باشد که از هر دو ترکیب اصلی آن کمتر است و آنرا به اولین محصول ذوب شده پس از گرم شدن همزمان کربن و آهن تبدیل می کند . چدن بسیار محکم , سخت و شکننده می باشد . چدن مورد استفاده حتی چدن گرمای سفید موجب شکستن اجسام می شود .
• فولاد کربن شامل 5/1% – 5/0% کربن و مقادیر کم منگنز , گوگرد , فسفر و سیلیکون است .
• آهن ورزیده ( آهن نرم) دارای کمتر از 5/0% کربن می باشد و محصولی محکم و چکش خوار است , اما به اندازه آهن خام گدازپذیر نیست . حاوی مقادیر بسیار کمی کربن است ( چند دهم درصد). اگر یک لبه آن تیز شود , به سرعت تیزی خود را از دست می دهد .
• فولادهای آلیاژ حاوی مقادیر متفاوتی کربن بعلاوه فلزات دیگر مانند کروم , وانادیم , مولیبدن , نیکل , تنگستن و … می باشد .
• اکسیدهای آهن برای ساخت ذخیره مغناطیسی در کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرند . آنها اغلب با ترکیبات دیگری مخلوط شده و خصوصیات مغناطیسی خود را بصورت محلول هم حفظ می کنند .

ترکیبات آهن

از رایج ترین ترکیبات آهن آلات می توان به فروس، فریک و فریل اشاره نمود . زنگ زدن آهن آلات به اکسیده شدن اهن می گویند . آهن آلات معمولا در ترکیب با اکسیژن زنگ می زند و در واقع اکسیده می شود . آهن آلات با سرعت زیادی با اکسیژن ترکیب می شود و به اصطلاح زنگ می زند . به همین دلیل است که به سختی می توان آهن را به شکل خالص در طبیعت پیدا نمود . برای اکسید شدن آهن به سه عنصر آهن و آب و اکسیژن نیاز می باشد .

آهن آلات در گذشته استفاده زیادی در ساخت و ساز دارد و از قدیم نیز استفاده از آهن آلات در همه صانیع مرسوم بوده است . در حال حاضر نیز آهن آلات مصرف بسیار زیادی در صنایع دارد و هنگامی که به اطراف خود نگاه می کنید حجم عظیمی از سازه هایی را که از آهن آلات تشکیل شده است را خواهید دید .

ترکیبات آهن

از چه روش هایی برای اتصال آهن آلات به یکدیگر استفاده میشود؟

دو روش کلی و شناخته شده در جهان برای اتصال انواع آهن آلات مورد استفاده قرار میگیرد که یکی جوش و دیگری پیچ و مهره است . در روش جوشکاری از انواع دستگاه های جوشکاری متناسب با نوع فلز بهره برده میشود و می توان گفت این اتصال بهترین نوع اتصال محسوب می شود . اما از روش دیگر اتصال فلزات به یکدیگر که به زمان کمتری نیاز دارد پیچ و مهره است . پیچ و مهره کردن آهن آلات به یکدیگر تحت نظارت مهندسان و به دقت انجام می شود و بعد از جوشکاری از اتصالات محکم به شمار می رود .

انواع آهن از لحاظ تولید

آهن گاما چیست : آهن گاما یکی از آلوتروپ های آهن است که در محدودهٔ دمایی ۹۱۲ تا ۱۳۹۴ درجه سانتیگراد پایدار بوده و ساختمان بلوری(fcc مکعبی مرکزپر) دارد .

 

آهن دلتا چیست : آهن دلتا یکی از آلوتروپ های آهن است که از دمای ۱۴۰۱ درجه سانتیگراد تا ۱۵۳۹ درجه سانتیگراد (نقطهٔ ذوب آهن) پایدار است .
آهن دلتا دارای ساختمان بلوری مکعبی مرکزپر است . آهن دلتا دارای خاصیت پارامغناطیس بوده و ثابت شبکه ی آن بزرگ تر از آهن آلفا است .
ثابت شبکهٔ آهن دلتا, ‎۲/۹۳ آنگستروم است .

 

آهن آلفا چیست : آهن آلفا یکی از آلوتروپ های آهن است . این آلوتروپ از دمای ۲۷۳- درجه سانتیگراد تا ۹۱۰ درجه سانتیگراد پایدار است . این آلوتروپ دارای ساختمان بلوری مکعبی مرکزپر است . ثابت شبکهٔ آهن آلفای فرومغناطیس, ۲/۸۶ آنگستروم است .

 

آهن بتا چیست : در دمای ۷۶۸ درجه سانتیگراد, آهن آلفای فرومغناطیس به آهن آلفای پارامغناطیس تبدیل می شود. این تحول, تحول آلوتروپیک نیست .
گاهی این آهن آلفای پارامغناطیس , آهن بتا خوانده می شود .
ثابت شبکهٔ این نوع آهن, ۲/۹ آنگستروم است . تبر آهنی متعلق به عصر آهن سوئد در گاتلند سوئد یافت شده است . از قرن ۱۰ تا ۱۲ در خاورمیانه یک جابجایی سریع در تبدیل ابزار و سلاحهای برنزی به آهنی صورت گرفت . عامل مهم در این جابجائی , آغاز ناگهانی تکنولوژیهای پیشرفته کار با آهن نبود, بلکه عامل اصلی , مختل شدن تامین قلع بود. این دوره جابجایی که در زمانهای مختلف و در نقاط مختلفی از جهان رخ داد , دوره ای از تمدن به نام عصر آهن را بوجود آورد .

انواع آهن از لحاظ تولید

آهن چگونه زنگ میزند

زنگ نام متداول یکی از ترکیبات بسیار رایج یعنی اکسید آهن با فرمول Fe2O3 است . این نام رایج است زیرا آهن به سرعت با اکسیژن ترکیب شده و تشکیل زنگ آهن را می دهد . در حقیقت آهن را به ندرت می توان به صورت خالص در طبیعت پیدا کرد. زنگ آهن (یا فولاد) نمونه ای از فرایند خوردگی است: فرایند الکتروشیمیایی شامل آند (یک قطعه فلز که به راحتی الکترون از دست می دهد), الکترولیت (مایعی که به حرکت الکترون ها کمک می کند) و یک کاتد (یک قطعه فلز که به راحتی الکترون می پذیرد) است . وقتی فلزی خورده می شود , الکترولیت به تولید اکسیژن در آند کمک می کند . سپس اکسیژن با فلز ترکیب شده و الکترون آزاد می شود. وقتی الکترون ها از طریق الکترولیت به سمت کاتد جریان می یابند, آند با جریان الکتریکی حذف می شود یا به کاتیون های فلزی تبدیل شده و زنگ تشکیل می شود .

کلام آخر

همانطور که پیش‌ از این اشاره کردیم در خرید کلیه محصولات آهنی لازم است که با ویژگی‌ های آن‌ ها آشنا باشیم تا یک خرید مطمئن بر اساس نیاز خود انجام دهیم . حتما برای خرید از افراد و مشاوران خبره در حوزه آهن کمک بگیرید.

لطفا امتیاز دهید
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *