ضایعاتیا
ضایعاتیا
خرید و فروش ضایعات آهن

خرید و فروش ضایعات آهن

قیمت ضایعات آهن ، بسته به مکان و زمان بسیار متغیر است . قیمت معمولا به‌طور مستقیم و از طریق مذاکره بین خریدار و فروشنده و به‌طور غیرمستقیم به وسیله‌ اینترنت تنظیم می‌ شود . قیمتی که در وب‌ سایت‌ ها دیده می‌ شود لزوما قیمت بازار و انبارهای ضایعات آهن و آهن‌ قراضه نیست (قیمت بازار با قیمت تخمین زده‌ شده تفاوت دارد) . علت این امر عدم به‌ روزرسانی مداوم وب‌ سایت‌ ها است . در ایالات متحده امریکا تعداد انگشت‌ شماری از نشریات مثل American Metal Market نرخ ضایعات آهن و فلزی را منتشر می‌ کنند .

فرآیند ضایعات آهن

ضایعات آهن و فلزی علاوه بر محیط های صنعتی ؛ در نواحی مسکونی هم یافت می شوند ؛ و معمولاً بازیافتی ها با اطلاعیه ای که عنوان می کند قصد جمع آوری آهن قراضه و به درد نخور را دارند ؛ دست به جمع آوری ضایعات آهن و فلزی می زنند . ضایعات اغلب پس از جمع آوری در یک «محیط باز حیاط مانند»؛ انبار می شوند. این حیاط ها که می توان آن ها را «انبارهای ضایعات» نامید ، بسته به محل ، ممکن است قبل از فرآیند بازیافت به افراد علاقه مند اجازه ی خرید قطعات مورد نیازشان را بدهد .

به این معنی که شاید در میان قطعات انبار شده، چیزی وجود داشته باشد که به کار آید. البته این امر در مورد انبارهای بزرگ و با ظرفیت بالا بسیار کم دیده می شود. همچنین لازم است ذکر شود که فروش ضایعات آهن و غیر آهنی بر اساس کیلو (وزن) صورت می گیرد اما عملکرد قطعه (مثلاً اگر موتور ماشین باشد) در قیمت تأثیر می گذارد. باید افزود به این علت که حجم ضایعات آهن قراضه ها در انبارها بسیار بالاست و احتمال حادثه در اثر کند و کاو وجود دارد؛ معمولاً انبارهایی که اجازه ی ورود افراد را می دهند در ابتدا تعهدی دریافت می کنند و مسئولیت هرگونه حادثه را به مشتری (شخصی که می خواهد انبار را بگردد و شی ء مورد نظرش را بیابد) واگذار می کنند .

برخلاف «انبارهای ضایعات»؛ «انبارهای آهن قراضه» همه چیز را بر اساس وزن می فروشند . برای یک انبار آهن قراضه ، ارزش هر قطعه ، چیزی است که کوره ی ذوب برای آن می پردازد ، نه عملکرد آن . در نتیجه به طور معمول اگر یک انبار ضایعات نتواند قطعه ای را بالاتر از قیمت آهن موجود در آن (به علت کارکردش) بفروشد آن را به انبار آهن قراضه منتقل می کند تا قطعه را به قیمت وزنش بفروشد . اگر قطعه ای متشکل از فلزاتی گوناگون باشد می توان آن را ارزان تر خریداری کرد؛ زیرا مدیران یک انبار دوست ندارند کارگرانشان را به جدا کردن فلزات مختلف یک قطعه بگمارند .

فرآیند ضایعات آهن

همه چیز درباره قیمت ضایعات آهن

قیمت ضایعات آهن بسته به مکان و زمان بسیار متغیر است . قیمت معمولاً به طور مستقیم و از طریق مذاکره بین خریدار و فروشنده و به طور غیرمستقیم به وسیله ی اینترنت تنظیم می شود . قیمتی که در وب سایت ها دیده می شود لزوماً قیمت بازار و انبارهای ضایعات  و آهن قراضه نیست (قیمت بازار با قیمت تخمین زده شده تفاوت دارد) . علت این امر عدم به روزرسانی مداوم وب سایت ها است . در ایالات متحده امریکا تعداد انگشت شماری از نشریات مثل American Metal Market نرخ ضایعات  و فلزی را منتشر می کنند . سایرر نشریات غیر آمریکایی مثل The Steel Index هم قیمت های خود را بر اساس بازار امریکا تنظیم می کنند .

علت این امر این است که در سال های اخیر ، قیمت ضایعات آهن و آهن قراضه در بازارهای جهانی نقشی مهم بازی می کند . جدا کردن ضایعات آهن و فلزی ، از غیر فلزات امری مهم در به دست آوردن درآمد بیشتر است . به این منظور از آهن رباهای بزرگ برای جداسازی استفاده می شود . زمانی که فلزی به آهن ربا بچسبد ، یا آهن است و یا فولاد ؛ اگرچه قیمت فلزات غیر آهنی کمتر از فلزات آهنی است اما حجم بازیافت آن ها بسیار بیشتر است ؛ و باقی مانده ها فلزات غیر آهنی مثل مس ، آلومینیوم و برنج هستند . پر واضح است که این فلزات قیمتی بالاتر از آهن و فولاد دارند اما باید توجه داشت که در حجمی کمتر میان بازیافتی ها وجود دارند . همچنین نوسان قیمت فلزات غیر آهنی بسیار زیاد است و بازیافت کنندگان باید قیمت های روز را بررسی کنند .

اگر قطعه ای متشکل از فلزات گوناگون باشد میتوان آن را ارزان تر خریداری کرد زیرا ناخالصی دارد همچنین مدیران دوست ندارند کارکنانشان را به جا کردن فلزات مختلف یک قطعه بگمارند و وقتشان را برای این کار صرف کنند . ضایعات فلزی همان طور که قبلا ذکر کردیم دارای خاطرات فراوانی است . به این خاطر است که امکان وجود فلزات با خواص رادیو اکتیو که می تواند منجر به مرگ ، صدمه و آسیب های محیط زیستی شود در این فضا وجود دارد .

مواد سمی مانند کادمیوم و جیوه برای کارکنان و محیطی که در آن قرار دارد خطرات زیادی را ممکن است به دنبال داشته باشد . علاوه بر این بسیاری از وسایل موجود در انبار های ضایعات خطرناک هستند . این وسایل غول پیکر در ابعادی بسیار وسیع و با نیروی بالا در حال فعالیتند و در صورت بی دقتی و بی توجهی ها و اشتباهات انسانی و غیره می‌تواند زمینه ‌ساز بسیاری از مشکلات باشد .

البته در کنار همه این ها باید توجه داشته باشید که بازیافت کردن ضایعات فلزی و آهن ها می تواند مزایای بسیار زیادی برای محیط زیست به دنبال داشته باشد و می تواند اثرات بسیار شگفت انگیزی در سلامت افراد جامعه و محیط زیستی که در آن زندگی می‌کنند به دنبال داشته باشد .

همه چیز درباره قیمت ضایعات آهن

انواع ضایعات آهن

ضایعات آهن شامل ورق روغنی ، آهن سوپر ویژه ، آهن درجه یک و دو ، ضایعات آهن درجه سه ، ضایعات آهن سنگین یک و دو ، ضایعات آهن سبک یک و دو، ضایعات پرسی بدنه و خودرو ، ضایعات آهن گالوانیزه و غیره می باشد .
به علت اینکه بحث در مورد انواع ضایعات نیازمند یک مطلب مجزا می باشد ، لذا ما در این مطلب فقط به معرفی اجمالی آن ها بسنده می کنیم .

مزایای بازیافت ضایعات آهن

 • طبق تحقیقات انجام شده توسط آژانس حفاظت محیط زیست ایالت متحده آمریکا، استفاده از آهن بازیافتی به جای آهن خام می تواند بر حفظ سلامت محیط زیست بسیار اثرگذار باشد. آمار نشان داده شده در زیر گواهی بر این ادعاست.
  •    70 درصد صرفه جویی در انرژی
  •    90 درصد صرفه جویی در استفاده از مواد خام
  •    86 درصد آلودگی کمتر هوا
  •    40 درصد صرفه جویی در منابع آب
  •    76 درصد کاهش آلودگی منابع آب
  •    97 درصد صرفه جویی در منابع
  •    1115 کیلوگرم صرفه جویی در مصرف آهن در هر تن فولاد
  •    625 کیلوگرم صرفه جویی در زغال سنگ در هر تن فولاد
  •    حفظ 53 کیلوگرم سنگ آهک در هر تن فولاد

با بازیافت ضایعات آهنی ، می توان از تولید مجدد آن ها که نیاز به استخراج از معادن طبیعی دارد ، جلوگیری کرد . بنابراین از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می باشد . به همین دلیل است که اکنون در بازارهای بزرگ جهانی قیمت ضایعات آهن اهمیت ویژه ای پیدا کرده است .
در کشور ما هم به علت اینکه بازیافتی ها از گوشه و کنار شهر اقدام به جمع آوری ضایعات کرده و در انبارها نقدا به فروش می رسانند ، به کاری مناسب برای گذران زندگی این افراد بدل شده است . هم چنین در وضعیت کنونی کشور که با مشکلات اقتصادی دست به گریبان است ، صرفه جویی اقتصادی بالایی دارد .
از دیگر مزایای بازیافت ضایعات  تولید ابزارآلات جدید و باکیفیت می باشد . به خاطر اینکه فلزات حتی بعد از چندبار بازیافت خواص فیزیکی خود را از دست نمی دهند .
بازیافت ضایعات هم چنین انرژی بیشتری تولید کرده و از انتشار دی اکسید کربن جلوگیری می کند. در نتیجه باعث حفظ محیط زیست می شود .

جالب است بدانید که هر خریدار ضایعات آهن به دو صورت می تواند اقدام به خرید این ضایعات بفرماید در ادامه این دو حالت را برایتان شرح می دهیم : در حالت اول اقدام به ثبت آگهی رایگان و یا آگهی ویژه که ایجاد اطمینان بیشتر می نماید تا فروشندگان ضایعات با شما تماس حاصل نمایند و ضایعات آهنی را که می‌ خواهید از شما خریداری بکند . در روش دوم برای خرید ضایعات با فروشندگانی که اقدام به ثبت آگهی نموده‌ اند تماس حاصل می کنید .

قیمت ضایعات بستگی به مکان و زمان های مختلف بسیار متغیر است و نمی‌ توانید قیمت ثابت را برای هر کیلو آهن یا فلزات دیگر بیان کرد و این قیمت‌ها با توجه به قیمت بازار از طریق مذاکره مستقیم بین خریدار و فروشنده و یا به طور غیرمستقیم به وسیله اینترنت تعیین می شود . البته باید توجه داشته باشید که قیمتی که در وب سایت ها دیده می شود لزوماً همان قیمتی که در بازار ها و انبار های ضایعات آهن و آهن قراضه به فروش میرسد یکسان نیست .

مزایای بازیافت ضایعات آهن

مراحل فروش ضایعات آهن

ابتدا با خریدار ضایعات آهن در آگهی های سایت کاسبان تماس حاصل نمایید و حجم و نوع ضایعات را اعلام نمایید تا حدود قیمت خرید ضایعات آهن را به شما اعلام نمایند و پس مقایسه قیمت ها می توانید از بهترین خریدار ضایعات  بخواهید جهت بازدید به محل شما مراجعه نماید ، بهتر است به صورت نقدی با خریدار ضایعات  معامله نمایید .

چرا ضایعات آهن خرید و فروش می شوند؟

ضایعات آهن مواد آهنی دور ریزی هستند که در نتیجه ی از کار افتادن قطعات آهنی و یا تولید قطعات آهنی معیوب به وجود می آیند. این ضایعات در واقع زباله نیستند و ارزش مادی بالایی دارند، چرا که قابل بازیافت و استفاده در صنایع مختلف می باشند. خرید و فروش ضایعات  یکی از فعالیت های مفید و البته پر سود این حوزه است.

در پاسخ به این پرسش که ضایعات آهن به چه دردی می خورند ابتدا نیاز است یک تعریف عمومی از آن بدانیم. به طور کلی هرگونه مواد آهنی بازیافت پذیری که پس از تمام شدن طول عمر مفید آن و یا پس از تولید به علت معیوب بودن مجددا به چرخه ی تولید باز می گردد را ضایعات آهن می گویند. این ضایعات یا به اصطلاح آهن قراضه ها بیشتر توسط ماشین سازی ها و صنایع ساختمانی تولید می شوند. با توجه به اینکه آهن آلات با دیگر مواد تفاوت های عمده ای دارند، ضایعات آن نیز زباله نیستند و از ارزش مادی بالایی برخوردارند . بنابراین خرید و فروش آنها از مشاغل پر سود این حوزه است.

کلام آخر

در دنیای مدرن و اقتصادی امروز سعی و تلاش افراد و جوامع مختلف استفاده ی مجدد از محصولات است . چرا که استفاده از مواد یکبار مصرف یا تجدیدناپذیر برای محیط زیست مضر بوده همچنین صرفه ی اقتصادی ندارد . بنابراین در بیشتر صنایع به خصوص صنایع فلزی این امر بسیار حائز اهمیت می باشد. دلیل آن هم این است که فلز ذاتا ماده ای تجدیدپذیر و قابل بازیافت می باشد .
فرآیند جمع آوری و بازیافت ضایعات به خصوص ضایعات آهنی نیز ساده بوده و مزایای زیادی دارد . به علت وجود این مزایا شرکت ها و افراد زیادی در این زمینه فعال هستند . هم چنین برای خرید و فروش این ضایعات نیاز است که با قیمت لحظه ای آن در بازار و وب سایت ها آگاه بود .

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *