ضایعاتیا
ضایعاتیا

امروزه در دنیای پیرامون خود بسیاری از محصولاتی را می بینیم که در ان ها آهن به کار گرفته شده است. این محصولات قابل بازیافت می باشند و به عنوان ضایعات شناخته می شوند. ضایعات آهن در صنایع مختلفی کاربرد دارد از جمله این صنایع: خودرو سازی ، صنایع ساختمانی ، ساخت و ساز و… به صورت انبوه می توان نام برد. ضایعات آهن به دلیل اینکه از لحاظ اقتصادی قابل برگشت به چرخه ی تولید می باشد و صرفه ی اقتصادی دارد و از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. همچنین نه تنها ارزش اقتصادی ضایعات آهن و بازیافت آن مهم می باشد بلکه حفظ محیط زیست نیز در این موضوع و فرایند حائز اهمیت می باشد. با ما همراه باشید تا بیشتر درباره فروش ضایعات آهن در تهران آشنا شوید.

ضایعات آهن چیست؟

در واقع به ضایعات قراضه هم گفته می شود. ضایعات آهن را می توان کالایی همه کاره دانست به همین دلیل سهم و کاربرد زیادی در زندگی روزمره ما دارد. از یک قوطی ساده ی مواد غذایی گرفته تا خودرو و ساختمان که با این کالای با ارزش ساخته می شود و امروزه در دنیایی که در حال پیشرفت است عدم وجود آن تقریبا غیر ممکن است. کالایی که جزو مواد بازیافتی در دنیا بوده و هم اکنون نیز وجود دارد. به جرات می توان گفت که فروش ضایعات آهن در کارخانه های تولیدی از فراورده های مهم و ضروری هستند و در فرایند مختلف پردازش و بررسی می شود.

ضایعات آهن چیست؟

فعالیت در جمع آوری ضایعات

مرحله اول: در ابتدا باید بدانیم که ضایعات انواع فلزات آهنی و غیر آهنی می باشد فلزات آهنی شامل آهن فولاد یا قوطی های کنسرو و فلزات غیر آهنی شامل مس ، سرب ، آلومینیوم و … می باشد. فلزات آهنی و غیر آهنی باید مراحل جداسازی بر روی آن ها صورت بگیرد. بنابراین آشنایی با هر کدام از فلزات و شناسایی ان ها اصل مهمی می باشد .فلزات آهنی به طور معمول در محصولاتی مانند ماشین‌آلات منسوخ، اجاق گاز، یخچال و موتورهای اتومبیل یافت می‌شوند. در حالی که فلزات غیر آهنی معمولا در سیم‌های مسی و سیم کشی ها، وسایل برنجی، رایانه‌های قدیمی و… به کار گرفته می‌شوند.

مرحله دوم: با حیاط های مراکز و انبار های قراضه ها در محل مورد نظر خود برای کار کردن و شروع به خرید و فروش آشنا شوید. در حین این آشنایی سعی کنید با پرسنل و نظرات مثبت و منفی فروش ضایعات آهن نیز آشنایی پیدا کنید. برای پیدا کردن این مراکز و مکان ها می توانید در اینترنت جستجو کنید. همچنین مزیت هایی که آشنایی دارد باعث می شود با نمایندگی های محلی ، درک بهتر از درجات مواد ، شناسایی آن ها ، قیمت گذاری و …. داشته باشد. باید به این نکته توجه کنید که هر همیشه نزدیکترین خریدار به محلی که قصد فعالیت در آن را دارید بهترین نمی باشد و این موضوع برای فروشنده های ضایعات نیز صدق می کند. به علاوه بعضی از انبار های جمع آوری ممکن است با جمع کننده های سطح پایین برخورد کنند و یا فقط انواع خاصی از فلزات را جمع آوری کنند. ملاحظات دیگری مثل قیمت قابل پرداخت و اینکه به صورت نقد و یا چک پرداخت می شود یکی از مواردی است که قبل از شروع کار باید در این مورد به توافق برسید.

مرحله سوم: بعد از قیمت گذاری بر روی قراضه ها باید در مورد خرید و فروش آن آشنا شوید. به طور کلی می توان گفت فلزات غیر آهنی کمیاب تر و با ارزش تر از فلزات آهنی است اما ملاحظات مختلفی در این باره وجود دارد. این نکته واضحی می باشد که قیمت گذاری در فعالیت های روزانه ی بازار دچار نوسان می شود و باید توانی این را داشته باشید فعالیت خود را با روند قیمت گذاری وفق دهید. برای مثال، یکی از راه‌های اطلاع از قیمت‌ها در کشورهای اروپایی، اشتراک در نشریاتی مانند Metalprices.com است. ابزار های مختلفی در این جهت در کشور های مختلف ابداع شده اند. یک ابزار مفید برای ارائه یک فهرست دیجیتالی که جمع کنندگان قراضه و ضایعات در سراسر ایالات متحده و کانادا به یکدیگر وصل می کند iScrapApp نام دارد. این نرم افزار نکات مربوط به بازیافت و بهترین روش ها و همچنین اطلاعات زیادی درباره خرید و فروش قراضه های فلزی و قیمت های آن ها در وبلاگ خود وجود دارد و ارائه می دهد.

مرحله چهارم: در این مرحله ابتدا باید وسیله های مورد نیاز برای جمع اوری و خرید و فروش ضایعات را انتخاب کنید. برای این کار و وسایل اولیه نیاز به یک دستگاه وانت یا یک تریلر به علاوه ی تسمه ها و توری های باری برای تامین امنیت بار وجود دارد را نیاز دارد. با رشد و رونق کار خود حتی در برخی موارد باید یک وانت یا یک تریلر بزرگتری تهیه کنید. سطوح شیب دار و بالابر ها می تواند تلاش های فیزیکی مورد نیاز برای تامین و جمع کردن بار را به حداقل برساند و کاهش دهد. استفاده از سطل ها و یا ظروف جداگانه برای انواع مختلف فلزات نیر به کاهش لمس اضافی مواد کمک کند.

فعالیت ضایعات آهن

مرحله پنجم: در این مرحله حال نوبت به این می رسد که برای یک عملیات کاملا ایمن برنامه ریزی کنید. قبل از شروع کار خود حتما اطمینان حاصل کنید که از تجهیزات محافظ شخصی لازم برخوردار باشید و همچنین نحوه ی استفاده از آن ها و کار کردن با ابزار های ایمنی را بلد باشید و از آن ها در صورت نیاز استفاده کنید. عینک ایمنی، دستکش، کفش ایمنی، جلیقه، کیت و کمک های اولیه عناصر اصلی جمع آوری ایمن هستند. در صورت نیاز می توان از محافظت شنوایی و ماسک جوشکاری نیز استفاده کرد. لازم است این نکته را بدانید که نسبت به حرکت ترافیک و تجهیزات و به خصوص مواد بالقوه ای که مضر می باشند و در قراضه ها وجود دارد باید هوشیار باشید. برای مثال وجود بنزین در ماشین های قدیمی منجر می شود مواد سمی به وجود آورد که بسیار خطرناک می باشند.

مرحله ششم: باید این نکته را بدانید که استفاده از بعضی ابزار ها به منظور درستی کار به شما کمک زیادی می کند. جمع اوری ضایعات و این صنعت به تجهیزات و ابزار هایی نیاز دارد که می توان به آهنربا، سنگ سنباده، چکش‌های مختلف، پیچ گوشتی، سیم چین، چاقوی جیب، مته و دریل، انبردست و میله‌های اهرمی اشاره کرد. این ابزار به عملکرد صحیح در خرید و فروش کمک بزرگی می کند. برای مثال می توان گفت که استفاده از آهن ربا به شناسایی مواد آهنی و غیر آهنی کمک می کند و یا سنگ سنباده به شناسایی نوع فلز از طریق اینکه چه نوع جرقه ای تولید می کند کمک می کند.

 

مرحله هفتم: حال باید به سراغ پیدا کردن مکان و فرصت هایی که به شما در جمع آوری ضایعات کمک می کند بروید. محل های مورد نظر شما می تواند شامل مشاغل کوچک ، تعمیرگاه های اتومبیل ، سایت های تخریب ، لوله کشی ها ، مجتمع های مسکونی و…. اشاره کرد.اگر مشاغلی را می شناسید که مرتبط به ضایعات می باشد می توانید در مسیر های دوره ای و هفتگی برای ارتباط با آن ها به سراغشان بروید. همچنین بر اساس اطلاعات و محل مورد نظر خود شاید به سطل های بزرگ برای جمع آوری ضایعات و قراضه ها نیاز داشته باشید که در محل های مناسب تعبیه و جمع کنید.

ضایعات علاوه بر محیط های صنعتی، در ناحیه های مسکونی هم وجود دارند و اکثرا بعد از جمع اوری در یک محیط باز انبار می شوند. این نکته را به یاد داشته باشید که به دلیل حجم آهن قراضه ها در این انبار ها بسیار زیاد است و احتمال حوادث در اثر جستجو و تحقیق وجود دارد، معمولا انبارهایی که اجازه ی ورود به افراد دیگر را می دهند اول کار از آن ها تعهد می گیرند و مسئولیت هر گونه حادثه به عده ی مشتری است. در این صنعت خطرات زیادی وجود دارد. برای مثال وجود فلزاتی مانند رادیو اکتیو می تواند باعث مرگ ، صدمه و آسیب های زیست محیطی بشوند. در هند و در برزیل شاهد این حوادث هستیم.  مواد سمی مثل آزبست یا موادی مثل بریلیوم، کادمیوم و جیوه می توانند برای کارکنان و محیطی که در آن محیط قرار دارند، خطرات بی شماری ایجاد کند. علاوه بر این بسیاری از وسایل موجود در این انبارها خطرناک هستند. این وسایل غول پیکر در ابعادی وسیع و با نیروی بالا، در صورت بی دقتی و اشتباهات انسانی و غیره می توانند زمینه ساز حوادثی جبران ناپذیر باشند.

بازیافت ضایعات آهن

بازیافت ضایعات آهن

در طی پروسه بازیافت این ضایعات برای سریع تر شدن روند ذوب خرد شده و قطعات فلزی خرد شده وارد کوره های ذوب می شوند و در مرحله بعد مواد ذوب شده خالص سازی می شوند و سپس منجمد می شوند و به قطعات کوچک تر برش داده می شوند و در پایان آهن بازیافتی به صورت شمش برای استفاده مجدد و دوباره به کارخانه و کارگاه های مختلف فرستاده می شوند تا از آن در ساخت وسیله های مختلف استفاده شود. برای بازیافت این فلزات نیاز مند به دستگاه و تجهیزات متعدد و زیادی است که یکی از آن ها نوعی دستگاه پرس به نام عدل ساز می باشد که برای بازیافت قطعات فلزی با ضخامت کم مانند قوطی های کنسرو مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه های خرد کن تجهیزات دیگری هستند که قطعات فلزی را می بلعد و نقش بسیار مهمی در جدا کردن ناخالصی ها از فلزات را دارند و در نهایت دستگاه پرس شمش های فلزی آهن را تولید می کند و به مراکز تولیدی مختلف فروخته می شود.

کلام آخر

ممنونم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم بیشتر درباره فروش ضایعات آهن در تهران آشنا شده باشید.

لطفا امتیاز دهید