ضایعاتیا
ضایعاتیا

ضایعات آهن چیست ؟

ضایعات آهن و یا قرضه آهن به ضایعات فولادی کم کربن نیز گفته می شود که به آن را فولادی ساده نیز کار برده می شود که می توان پس از مصرف این مواد آن ها را دوباره ذوب کرد . این ضایعات آهن از محل های دور ریز ضایعات به وجود آمده از خطوط تولید فولاد سازی ها ، ضایعات صنایع تولیدی ، محصولات فولادی برگشتی ، خودرو سازی ، پرس کاری ، لوازم خانگی ساز ها ، بسته بندی مواد غذایی ، ضایعات فلزی حاصل از لوازم خانگی ، ضایعات اماکن عمومی ، محصولات فولادی ، پرس کاری ها ماشین الات راه سازی ، بازسازی قطعات ریل ، دمونتاژ کشتی ها و واگن های قطار ، تخریب خانه های کلنگی ، آهن آلات به جا مانده از خرابی سیل و زلزله ، آهن گیری و ریخته گری ، صنایع ماشین آلات کشاوزی و انواع خودرو های از رده خارج بازسازی و تواید می شوند . این ضایعات ها مواد بازیافت پذیری هستند که رها شده اند.

خریدار ضایعات آهن

روش بازیافت ضایعات آهن

برای این که کوره های ذوب آهن را راه اندازی کنند در مرحله اول از ضایعات پرسی نازک و یا همان ضایعات ورق روغنی که ذوب آن ها سریع تر است برای شارژ یک سوم از کوره استفاده می کنند و سپس ضایعات آهن با ضخامت بیشتر را درون کوره می ریزند که با توجه به ذوب کردنی که  آهن در درون کوره وجود دارد در زمان کمتری این نوع از ضایعات ذوب می شوند . معمولا مدت زمان ذوب آهن در درون کوره ها یک ساعت و نیم و یا دوساعت است که پس از باره گیری یک سری مواد افزودنی به دلیل استاندارد کردن ذوب برای محصول خاصی که مورد نظرشان است به ذوب آهن اضافه می شود .

به طور کلی از این ضایعات آهن تقریبا در همه جای دنیا استفاده مجدد و بازیافت در خطوط تولید بهره برداری می شود . امروزه ضایعات آهن در کشور های مختلف جهان طبق یک طبقه بندی و جداسازی دقیق و تمیز به صورت پودر در آمد و با مواد افرودنی های مورد نیاز در صنعت قلعه سازی بسته بندی انجام می شود و این ضایعات به فروش می رسد اما در کشور ما هنوز ذوب کردن ضایعات آهن در کوره کابرد دارد .

این ها در حالی است که مصرف آهن اسفنجی برای کوره ها خیلی بهتر است و از ضایعات آهن تنها به عنوان شارژ کوره باید استفاده کرد ولی به دلیل مختلف از جمله کمبود اهن اسفنجی از آهن قراضه برای این کار استفاده می شود . در واقع توسعه دادن و گشترش دادن کارخانه های فولاد سازی و استفاده از کوره های بلند از یک سو و کم بودن آهن های اسفنجی و گرانی آن از سوی دیگر باعث می شود که توجه بیشتر فولادی ها به استفاده از آهن قراضه معطوف شود . این یک موضوعی است که در نهایت به تقاضای چند برابری ضایعات و افزایش ضایعات آهن نیز منجر شد .

روش بازیافت ضایعات آهن

قیمت ضایعات آهن

ممکن است قیمت آهن های قراضه دز طول زمان و مکان های مختلف بسیار متفاوت بشد که این قیمت ها اغلب بین خریداران و فروشندگان به طور مستقیم و غیر مستقیم از طریق اینترنتی مورد مذاکری قرار می گیرند . این قیمت هایی که به عنوان یک قیمت بازار برای افراد نمایش داده می شود معمولا این ها قیمتی نیستند که بازیافت کنندگان در مرکز جمع آوری ضایعات از فروشندگان خریداری می شود . در برخی از کشور ها قیمت های آهن قراضه و ضایعات آهن بر اساس میزان فروش آن تعیین می شود . همچنین سایت های مرجع قیمت های آهن قراضه و حراج ها را منتشر می کنند .

همان طور که معلوم است و پیدا است نحوه خرید و فروش ضایعات آهن در کشور ما به صورت تحویل در مقصد می باشد که در این روش در مرحله اول هر کارخانه خریدار ضایعات آهن با توجه به نیاز مصرفی که دارد اقدام به تعریف درجه بنذی قراضه می کند و با توجه به تعریفی که کرده است معاملات خود را انجام می دهد . در این روش تحویلی پس از این که بر سر قیمت توافق شد هر نوع درجه بندی بار ، بارگیری توسط تامین کننده از مبداء انجام شده اما انواع درجه این ظرفیت بار ها در مقصد و زمان تخلیه با در صد های متفاوت و مختلف توسط برخی کارشناسان کنترل کیفی آن کارخانه مشخص می شود.

همچنین میزان نا خالص بودن موجود در بار در مقصد تخمین زده شده و از وزن کل بار مقصد کم می شود و بعد از انجام این مرحله و طبق درجه بندی علامی کنترل کیفی کارخانه و وزن خالص بار در مقصد و  همچنین برخی که توافق شده اولیه برای هر درجه در هنگام بار گیری این محاسبات ریالی این ظرفیت باز انجام شده و پس از کم کردن هزینه پس کرایه از مبلغ محاسبه شده یک مبلغ خالص به فروشنده پرداخت می شود . این روش پیش رو بر خلاف معامله دیگر محصولات فولادی می باشد که در مبدا کیفیت بار مشخص می شود و بعد از مشخص شدن آن بار ارسال می شود .

نکات کلیدی که باعث متفاوت شدن نحوه قیمت گذاری در ضایعات آهن کشور از دیگر بخش های موجود در صنعت فولاد شود نحوه قیمت گذاری شده تحویل در مقصد می باشد .

فواید ضایعات آهن

به چند دلیل است که می گوییم به یازیافت ضابعات و فلز نیاز داریم یکی از این مواد دلیل نیاز محیط زیست است که فلزات نقره در محیط زندگی ما و یا جانوران دفن می شوند و مواد های شیمایی نظیر جیوه درون آن ها می تواند خاک اطراف آن محیط و آب های زیر زمینی را مسموم می کنند و به همه منابع ضرر می زنند . عامل دیگر نیاز بازیافت آهن عامل اقتصادی است که باز بازیافت فلز و آهن قراضه می توانیم از این قطعات برای تولید یک سری از محصولات جدید فلزی استفاده کنیم که هزینه آن ها نسبت به استخراج آهن بسیار کمتر است . از دیگر مزایای ضایعات را به موارد زیر اشاره کرد :

  • صرفه‌ جویی ۷۵ درصدی در انرژی
  • صرفه ‌جویی ۹۰ درصدی در مواد اولیه مصرفی.
  • کاهش ۸۶ درصدی آلودگی هوا.
  • کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب.
  • کاهش ۷۶ درصدی آلودگی آب.
  • کاهش ۹۷ درصدی در ضایعات معدن.

فواید ضایعات آهن

معایب بازیافت آهن

در این جای مقاله قرار است شما را با معایب ضایعات و یا بازیافت آهن آشنا کنیم پس با ما همراه باشید .

به دلیل وجود مواد قراضه و رادیو اکتیو ها در صنعت فلزات و مواد خطر ناک ممکن است منجر به وقوع حوادثی مانند مرگ ، جراحت و یا آسیب به محیط زیست و حوادث رادیولوژیکی شود . این مواد های سمی مانند آزبست و فلزات سمی مانند بریلیم ، کادیوم و جیوه خطرات جبران ناپذیری را ممکن است به همراه داشته باشد و همچنین موادهای آلوده کننده ای که برای کارخانه های ذوب فلزات در نظر می گیرند می تواند باعث خطر رساندن به انسان شود .

کابرد ضایعات آهن

بازیافت ضایعات آهن و یا آهن های قراضه کاربرد هی بسیار خوبی برای اقتصاد و محیط زیست ها دارد . جمله اقتصاد چرخشی این را بیان می کند که همه چیز ها و یا ابزار هایی که تولید می شوند و به نحوی هم ساخته می شوند و آن ها را بتوان دوباره به حالت اولیه خود برگرداند و سپس بازیافت و تولید شوند و به شکل یک محصول نهایی دربیایند برای اقتصاد یک کشور بسیار خوب است که بازیافت آهن یکی ازاین چیز هایی است که دوباره به شکل جدیدی قابل استفاده می باشد .

این آهن های قراضه و یا ضایعات آهن در صنعت هایی مانند ساخت و ساز ، پروژه های جاده سازی و پل سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد که در صنعت حمل و نقل نیز می توانید استفاده کنید . همچنین در تولید خودرو ، هواپیما و اشکال دیگر حمل و نقل نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

از کابرد های جدید دیگر آن ها سم زدایی آب های دفعی و هرز های صنعتی می باشد . ضایعات آهن و همچنین دیگر فلرات در تولید ظرف ها توسط شرکت های مختلف و کمپانی ها نیز بسیار به کار می آیند . بسیاری از ابزار های مورد استفاده نیز از ضایعات فلزی همچون آلمینیوم ساخته و تولید می شوند . بازیافت  آهن و دیگر فلزات، در تولید ظرف‌ها توسط شرکت‌های مختلف و کمپانی‌ها نیز به کار می‌آیند. بسیاری از ابزارها و لوازم معمول نیز از ضایعاتی فلزی مانند آلومینیوم ساخته می‌شوند.

این نوع استفاده کردن از ضایعات و بازیافت کردن آن ها می تواند به محیط زیست کمک بسیاری کند و دیگر نیاز و الزامی برای حفرو استخراج منابع طبیعی کمیاب نمی باشد .همچنین در تولید موارد بالا استفاده از ضایعات آهن و دیگر فلزات بسیار مقرون به‌صرفه ‌تر است.

کلام آخر

همان طور که گفتیم قیمت ضایعات به عوامل های مختلفی بستگی دارد و نمی توان قیمت یک سانی برای آن ها گزاشت همچنین در این جای مطلب شما با فواید و معایت ضایعات آهن شدید که آن طور هم که پیدا است فواید آن بیشتر از معایت ان است .

از این که ما را تا آخر این مطلب همراهی کردید از شما سپساس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

لطفا امتیاز دهید