بسیاری از افراد سازمان ها و شرکت ها مانند سما ضایعات آهن زیادی در دست خود دارند و قصدان این است که آن ها را بفروشند ولی با بهترین قیمت اما نمی دانند که کجا بهترین خرید ضایعات آهن را انتخاب کنند.در این مقاله سعی داریم شما را با ضایعات آهن در تهران آشنا کنیم.

ضایعات آهن چیست؟

در واقع به ضایعات قراضه هم گفته می شود. خرید ضایعات آهن را می توان کالایی همه کاره دانست به همین دلیل سهم و کاربرد زیادی در زندگی روزمره ما دارد. از یک قوطی ساده ی مواد غذایی گرفته تا خودرو و ساختمان که با این کالای با ارزش ساخته می شود و امروزه در دنیایی که در حال پیشرفت است عدم وجود آن تقریبا غیر ممکن است. کالایی که جزو مواد بازیافتی در دنیا بوده و هم اکنون نیز وجود دارد. به جرات می توان گفت که ضایعات آهن در کارخانه های تولیدی از فراورده های مهم و ضروری هستند و در فرایند مختلف پردازش و بررسی می شود.

ضایعات آهن

درجه بندی خرید ضایعات آهن

ضایعات آهن سوپر ویژه : آهن آلات ساختمانی از قبیل تیرآهن، خرده میل گرد، گوشه ورق ضخیم ، نبشی، ناودانی و لوله های ضخیم کمتر از دو متر (شاسی خودروهای سنگین برش داده شده و ورق های روغنی زنگ زده شامل درجه سوپر ویژه می شوند)

ضایعات آهن ویژه : شامل ورق روغنی سیاه و بدون زنگ زدگی، تکه نبشی، سر تیر آهن، انواع میلگرد و چهار پهلوی کوتاه قد، تکه ناودانی، ناره ورق های ضخیم ، لوله سیاه ضخیم، کناره ورق های ضخیم، انواع تسمه های آهنی ضخیم، قالب های بتنی(با کسر)،پرسی میلگرد، رینگ اتومبیل، موتور یخچال پله شده(با کسر)

ضایعات آهن درجه یک : لوله سیاه صنعتی ، قوطی و پروفیل بدون زنگ زدگی، انواع لوازم موتوری سبک و سنگین، شاسی اتومبیل سنگین، سر و ته آبگرمکن بدون رسوب، انواع ورق های روغنی و سیاه رنگ دار، ریل قطار، آهن آلات شرکت برقی با مجوز سر و ته شوفاژ بدون رسوب(با کسر)، انواع چرخ دنده،

ضایعات آهن درجه دو : ضایعات آهن درب و پنجره، تنه دوچرخه و موتور سیکلت، آبگرمکن بدون رسوب برش خورده، لوله بار گالوانیزه، لوله بار سبک، انواع توری، سیم جوش(با سی درصد کسر)، تسمه های کلاف شده، میل گرد کلاف شده، ورق های گالوانیزه، اتصالات گالوانیزه، بسته بندی بدون زنگ زدگی و فنرهای بانداژ

ضایعات آهن درجه سه : ورق گالوانیزه مستعمل و رنگ خورده، حلب بهداشتی فله، منبع اگزوز، شلنگ های فشار قوی سوخته

ضایعات آهن درجه چهار : انواع پلیسه زنگ نزده (با حداقل دو درصد کسر)

ضایعات آهن روغنی : به ورق های نو با ضخامت کمتر از یک میلی متر اطلاق می شود .

ضایعات آهن گالوانیزه : به آهن آلاتی که پوشش گالوانیزه دارند اطلاق می شود مانند کانال های کولر، لوله آب و …

ضایعات آهن آلیاژی : به آهن آلات شامل عناصری از جمله نوع کروم، منگنز، نیکل و … آلیاژی گفته می شود مانند میل لنگ، چرخ دنده، کمک فنر برش خرده، تسمه فنری سیم بکسل خردشده
بارهای ممنوعه : شامل ادوات جنگی و قلم جوش و کمک فنر سالم و ته پاتیل و سیم لاستیک و ته انباری و کپسول گاز دربسته ( و پر کردن مخازن آبگرمکن و شوفاژ با خاک ) می باشد که بارگیری این اجناس حتی باعث صفر شدن بار هم می شود .

بازیافت ضایعات آهن

ضایعات فلزی و آهن به صورت عمده در بریتانیا وجود دارد و بسیاری از کارخانه ها و واحد های مسکونی قراضه های آهن داخل زباله های عمومی و روزانه خودشان تولید می کنند. بدون شک فرایند بازیافت فلزات و ضایعات بخش مهمی از حفاظت و نگهداری محیط زیست را انجام می دهد. نکته ای که باید بدانیم این است که بازیافت و استفاده ی دوباره از فلزات یکی از راه های ایده آل برای این نوع زباله ها می باشد. مزایایی که بازیافت ضایعات آهن و فلزی دارد این گونه است که فلز خصوصیات فلزی خود را بعد از چند بار بازیافت نیز حفظ می کند. خودروهایی که در سطح شهر تردد می کند نشان دهنده زباله های آینده می باشد و در آخر ممکن است به همان شکل بماند و یا به شکل دیگر در آید. برخی از صنایع و کارخانجات از این فلزات بازیافتی در تولید خود استفاده می کنند. بسیاری از شرکت ها و افراد در جمع آوری ، جدا سازی ، طبقه بندی و بازیافت آهن قراضه درآمدزایی می کنند و از این راه معیشت خود را تامین می کنند. فلزاتی که به کارخانه های بازیافت منتقل می شوند به دو گروه تقسیم و بازیافت می شوند. این دو گروه شامل فلزات آهنی و فلزات غیر آهنی می باشد. فلزات آهنی شامل آهن فولاد یا قوطی های کنسرو و فلزات غیر آهنی شامل مس ، سرب ، آلومینیوم و … می باشد. به عبارت دیگر هر نوع فلزی که جذب آهن ربا شود آهنی می باشد و هر نوع فلزی که جذب آهن ربا نشود و خاصیت ربایش را نداشته باشد غیر آهنی می باشد. معمولا در بیشتر موارد دیده شده است که فلزات غیر آهنی در فرایند بازیافت با ارزش تر از فلزات آهنی می باشند. بعد از جم آوری و تفکیک ضایعات فلزی و آهنی از طریق مکان های جمع آوری و هم از راه کمپانی های خرید ضایعات سرانجام به صورت انبوه و توده در کارخانه های بازیافت در می آیند. جداسازی . طبقه بندی ضایعات معمولا آسان و میسر می باشد. همانطور که گفتیم ضایعات آهنی خاصیت آهن ربایی دارند می توان با استفاده از آهن ربا فلزات آهنی و غیر آهنی را از هم جدا کرد. این موضوع در همه ی بازیافت ها انجام می شود. در کارخانه های بازیافت معمولا بیشترین ضایعات فلزی که داشته است از خودرو ها و ابزار های خانگی تشکیل شده است.

بازیافت ضایعات آهن

مزایای بازیافت ضایعات آهن

بر اساس گفته های آژانس حفاظت از محیط زیست در ایالت متحده آمریکا می توان گفت بازیافت اثرات شگفت انگیزی برو روی سلامت محیط زیست می گذارد. استفاده از ضایعات آهن به جای آهن خام نتایج زیر را دارد.

 • صرفه جویی 70 درصدی در انرژی
 • صرفه جویی 90 درصدی در استفاده از مواد خام
 • 86 درصد آلودگی کمتر هوا
 • 40 درصد صرفه جویی در مصرف منابع آبی
 • 76 درصد کاهش آلودگی منابع آب
 • 97 درصد صرفه جویی در استفاده از منابع

هر تن فولاد که از آهن قراضه بازیافت می شود می تواند:

 • 1115 کیلو در مصرف آهن جویی کند؛
 • 625 کیلو زغال سنگ صرفه جویی کند
 • 53 کیلو سنگ آهک حفظ شود.
این ارقام برای سایر فلزات (فلزات غیر آهنی) به شرح زیر است:
 • 95 درصد صرفه جویی در آلومینیوم
 • 85 درصد صرفه جویی در مس
 • 65 درصد صرفه جویی در سرب
 • 60 درصد صرفه جویی در روی

منابع اقتصادی بازیافت ضایعات

موضوعی که بسیاری از مردم نمی دانند این است که عمده ی ضایعات فلزی و آهنی در هر مکانی می تواند نقدی خریداری شود. این حرکت سبز را می توانید شما هم انجام دهید و فلزات موجود در صنایع ساختمانی ، صنعتی و غیره را می توانید در اختیار انبار های بازیافت ضایعات قرار دهید و پول نقد دریافت کنید. در کنار صاحبان صنایع که حجم بیشتری از ضایعات فلزی را در اختیار خود دارند بی خانمانان مانند نمکی ها در ایران می توانند آهن آلاتی که پیدا می کنند را به این مکان ها ببرند و بفروشند.

کاربرد های صنعتی
آهن قراضه و یا ضایعات آلومینیومی در صنعت ساخت و ساز خصوصا پروژه های پل سازی ، جاده سازی و… بسیار استفاده می شود. همچنین در صنعت حمل نقل می تواند در خودرو سازی و تولید هواپیما و شکل های مختلف حمل و نقل استفاده شود. کاربرد دیگری که این ضایعات دارند ای است که سم زدایی آب های دفعی و هرز آب های صنعتی انجام می دهند. ضایعات آهن و دیگر فلزات در تولید فلزات به واسطه ی شرکت های مختلف و کمپانی ها به کار می آید. بسیاری از لوازم معمول و ابزار ها از ضایعات فلزی مانند آلومینیوم ساخته می شوند و جالب است بدانید استفاده از این ضایعات فلزی به محیط زیست کمک بزرگی می کند و این موضوع باعث می شود نیازی به حفر کردن و استخراج منابع طبیعی نباشد و به علاوه این ها استفاده از ضایعات آهن و دیگر فلزات بسیار مقرون به صرفه می باشد.
مزایا بازیافت
محصولات فلزی جدیدتر و سخت تر
ضایعات بازیافتی فولاد می تواند در کوره ی قوس الکتریکی با استفاده از قوس الکتریکی و حرارت و انفجار و سر و صدای زیادی که در ذوب دارد و بعد از فرایند فولاد سازی تبدیل به شمش فولاد و یا محصولات نیم ساخته ی فولادی می گردند. ضایعات مس می توانند با پروسه ی ذوب و آلیاژ سازی به شکل محصولات دیگر در آید. ضایعات آلومینیوم در دمای خیلی پایین تری نسبت به آلومینیوم خالص ذوب می شوند و بعد از آن برای آلومینیوم این فرایند به انرژی خیلی کمتری نیازمند می باشد. نکته ی مهمی که در این باره وجود دارد این است که این موضوع برای همه ی فلزات بازیافتی صدق می کند که علاوه بر اینکه انرژی بیشتری ذخیره می شود بلکه انتشار دی اکسید کربن نیز کاهش می یابد. در نهایت در حفظ محیط زیست نیز ملاحظه می شود و در پروسه ی تولید صرفه جویی اقتصادی بیشتری حاصل می شود و در نتیجه محصول به دست مشتری می رسد.
کمک به حفظ محیط زیست
همانطور که در بالا گفتیم این که میزان صرفه جویی اقتصادی برای محیط زیست بسیار حائز اهمیت می باشد و استفاده کردن از فولاد بازیافتی باعث کاهش 86 درصدی در آلودگی هوا می شود. در کاهش مصرف آب نیز 40 درصد . آلودگی آب نیز 76 درصد گزارش شده است. این نوع فلزات بازیافتی در کل اندازه و وسعت محل های دفن زباله را نیز کاهش می دهد و همچنین در صنعت بازیافت به رشد خود ادامه می دهند و مسلما در آینده ی نه چندان دور کاربرد های بیشتری هم برای این صنعت پیدا می شود. بازیافت علمی هوشمندانه است.
کلام آخر
ممنونم از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم بیشتر با خرید ضایعات آهن در تهران آشنا شده باشید.